Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Ticaret Borsası’nı ziyaret etti

Bu haber 29 Ocak 2015 - 9:47 'de eklendi ve 666 kez görüntülendi.

ziyaret (1)

Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Ticaret Borsası’nı ziyaret etti

Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek Muğlalı üreticilerin sorunları ile balcılık ve zeytincilik hakkında bilgi aldı.

Hafize Ataseven

Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek Muğlalı üreticilerin sorunları ile balcılık ve zeytincilik hakkında bilgi aldı. Muğla Ticaret Borsası binasında gerçekleştirilen toplantıda Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gökmen, Meclis Başkanı Mehmet Merpez ve Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulunurken, Muğla’da balcılık, zeytincilik ve atıl ürünlerin sorunları masaya yatırıldı.

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gökmen, Muğla’da ki bal ve zeytinyağının yanı sıra yöresel ürünlerin üretimlerinde yaşanan sıkıntıları dile getirerek; yeni kanunlara göre marketlerde yüzde 30 oranında yöresel ürünlere yer verme zorunluluğu getirildiğini kaydetti. Gökmen, “Bu kanuna göre yöresel ürünlerin pazarlanması için öncelikle kalite kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Bu yüzde 30’luk dilimdeki ürünlerin sebze, meyve, bal, zeytin ve orman ürünleri gibi ürünlerle çeşitlendirilmesi ve yelpazenin geniş tutulması, paketlendikten sonra markalaşması lazım. Bunu yapan küçük çaplı üreticilerin sermayesi tek başına yeterli olmuyor. İşletmeler GEKA’dan destek almasına rağmen bu rakamlar küçük gelmektedir. GEKA Projesi çok önemli bir projedir. Muğla’ da ki işletmelerimizin kalitesinin arttırılması, verimlerinin artması için kamu desteği ile en azından bu bölgedeki marketlerde yöresel ürünlerin yer almasını sağlamamız gerekmektedir” dedi.

Denge sağlanmalı

Muğla Valisi Amir Çiçek ise, “Muğla’da tarımcılık ve üretim henüz istenilen düzeye gelememiş. Fakat bu düzeyi yakalamak için olması gereken Ticaret Odası gibi Ticaret Borsası gibi bakanlığımızın kuruluşları da var. Çiftçiyi bu konuda daha yakından destekleyecek birlikler var. Üretici ile tüketici arasındaki mesafenin çok olması nedeniyle üretici hak ettiği kazancı alamıyor. Bu nedenle çiftçi üretimden vazgeçme noktasına gelmiş. Ne kadar bol ürün elde etse de pazarını bulamıyor, zarar ediyor. Üretici ile tüketici arasında denge sağlanmalı” dedi.

Tarım ürünleri üretiminde çok daha iyi noktalara ulaşabileceğini vurgulayan Vali Çiçek, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gökmen’e de teşekkür ederek; “Bu topraklarda bu iklim ve üretim şartları varken, hem hayvancılık hem tarım açısından kalite elde etme imkânı varken neden üreticiler uzak dursun. Bu noktada 2003 yılında Ticaret Borsası’nın kurulması çok yerinde bir karar olmuş, tebrik ediyorum. Ticaret Borsası özellikle tarımda çalışan çiftçilerin hem ürün kalitesi hem de pazar bulma açısından çok gerekli bir kuruluştur. Örneğin Muğla’nın zeytinyağı çok bol ve iyi. Ama daha da kaliteli ürün ve daha fazla kazanç elde etmek için çözüm aranmamış. Fakat artık buna bir standart, kalite ve sertifika getirmeliyiz. Böylece hem üretici hem tüketici korunmuş olur” dedi.

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.