Muğla Valisi Amir Çiçek: “Modern ve organik tarıma öncelik verilmeli”

Bu haber 31 Ocak 2015 - 1:09 'de eklendi ve 889 kez görüntülendi.

valiiiiMuğla Valisi Amir Çiçek, seracılık, balcılık ve modern tarım hakkında açıklamalarda bulunarak, “Modern ve organik tarıma öncelik verilmeli” dedi.

Hafize Ataseven

Muğla Valisi Amir Çiçek, seracılık, balcılık ve modern tarım hakkında açıklamalarda bulunarak, “Modern ve organik tarıma öncelik verilmeli” dedi.

Zeytinyağı ve zeytinciliğin yanı sıra balcılığın ve seracılığın da Muğla’nın en önemli ürünlerinden olduğunu söyleyen Vali Çiçek, “Yeni gelişen örtü altı üretim yani seracılık ve domates üretiminde Muğla iklim özellikler bakımından Fethiye, Dalyan, Ortaca gibi ilçelerle çok şanslı. İklim elverişli ve başarılı üretimler yapılabiliyor. Fakat Muğlalı üreticinin dış pazarını bulamaması halinde, seralar atıl duruma düşüyor ve o kadar emek boşa gidiyor. Ben bir vatandaşla sohbet edip, pazarın, domatesin fiyatlarını sorduğumda, vatandaş ürettiği domatesin tüketiciye ulaştırılırken marketlerde 4-5 katı fiyatına satıldığını dile getiriyor. Üretici ile tüketici arasındaki kar payları üreticiye intikal etmiyor. Üretici emeğinin karşılığını alamıyorsa, zarar etmektense üretmemeyi tercih ediyor. Demek oluyor ki domates ve diğer tarım ve hayvancılık ürünleri de borsa kontrolüne girmelidir. Ben inanıyorum ki bunu sağlarsak Muğla’da tam kapasite işlemeyen toprağımızı faal hale getirebiliriz” dedi.

Tarımsal ihracatın Muğla ve Türkiye’ye katkısı azımsanmayacak kadar önemli olduğuna dikkati çeken Vali Çiçek; “Bu katkıyı daha da arttırmak için artık geleneksel üretim yerine daha organik ve modern üretime geçmeliyiz. Muğla iklimi, doğa koşulları ve yağış şartları ile organik üretime çok elverişli bir şehir. Bu konuda başlatılan çalışmalar var. Çaldır Köyü’nde girişimler var fakat çiftçi bu konuda yeterince bilinçlenmediği ve organik tarım henüz çok

fazla yaygınlaşmadığı için istenilen düzeye henüz gelemedi. Çok yakında bu çizgiyi yakalayacağız asıl önemli olan üreticinin bilinçlenmesidir” diye konuştu.

Birlikte çalışalım

Tarım ve hayvancılığın çok daha iyi yerlere getirme konusunda daha hızlı ve başarılı şekilde yol almanın önemine değinen Vali Çiçek, “Bu konuda Ar-Ge çalışmaları, çalıştaylar yapabiliriz. En iyi narenciyeyi, zeytin ve zeytinyağını nasıl üretebiliriz bunları birlikte tartışalım. Çam balı, çiçek balı, kekik balı nasıl marka haline getirilebilir bunları konuşalım. Toprak ana bize sürekli yorulmadan ürün veriyorsa bizde daha fazla işlemeli ve ürün elde etmeliyiz. Ama asıl önemlisi kaliteli, markalaşmış, aranılan, Muğla ismini duyuran bir ürün elde etmektir” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.