Muğla Valiliği’ne Kissebükü davası

Bu haber 14 Aralık 2014 - 22:48 'de eklendi ve 1.994 kez görüntülendi.

kissebukuETS Tur’un da sahibi olan Ersoy Otelciliğin, Bodrum Adalıyalı Kissebükü Koyu’nda yapacağı 5 yıldızlı otel projesi için ‘ÇED Raporu gerekli değildir’ belgesi alması çevrecileri kızdırdı. 2005 yılından bu yana Kisebükü davalarına ‘müdahil’ olan Deniz Ticaret Odası Muğla Şubesi Birinci derecede Doğal ve Arkeolojik SİT alanı olan ormanlık Kissebükü Koyu’nda yapılacak 1000 yataklı otel için “ÇED Raporu gerekli değildir” yazısı veren Muğla Valiliği hakkında dava açıyor. Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Rüştü Tezcan, Kissebükü mücadelesini çeşitli platformlarda sürdüreceklerini belirterek bu amaçla bir kampanya başlattıklarını söyledi. Bu kapsamda, ünlülerin de katılımıyla bir kısa film hazırlandığını belirterek “Yaklaşık 2 dakikalık kamu spotu niteliğindeki filmde Rutkay Aziz, Tarık Akan ve Fedon gibi ünlüler Kissebükü’ne dikkat çeken mesajlar verecek” dedi.
Özcan Özgür
ETS Tur’un da sahibi olan Ersoy Otelciliğin, Bodrum Adalıyalı Kissebükü Koyu’nda yapacağı 5 yıldızlı otel projesi için ‘ÇED Raporu gerekli değildir’ belgesi alması çevrecileri kızdırdı. 2005 yılından bu yana Kisebükü davalarına ‘müdahil’ olan Deniz Ticaret Odası Muğla Şubesi Birinci derecede Doğal ve Arkeolojik SİT alanı olan ormanlık Kissebükü Koyu’nda yapılacak 1000 yataklı otel için ‘ÇED Raporu gerekli değildir’ yazısı veren Muğla Valiliği hakkında dava açıyor.
Bodrum’da 2005 yılından bu yana imara açılmasını engellenmek için mücadele verilen Gökova Körfezi’ndeki Kissebükü Koyu için son dönemece gelindi. Bodrumlu denizciler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve çevreciler Kissebükü Koruma Platformu adı altında bir araya geldi. İlçedeki tüm siyasi partilerin de desteğini alan KKP üyeleri, hukuki zeminde sürdürdükleri mücadelede bir cephe daha açtı! Kissebükü savaşının hukuki boyutu dışında bir de ‘sosyal medya’ ayağı olacak.
Kissebükü Koruma Platformu’nun, MarinaGo Otel’de Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Üyesi Arif Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleştirdiği ilk toplantıya Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Kocadon, Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, DTO Meclis Başkanı Rüştü Tezcan, Mimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Ahmet Türkkal, ÇYDD Şube Başkanı Meral Saraçbaşı, BESİAD Temsilcisi Nazlı Kaplan, ÖDP Temsilcisi Mehmet Çilsal, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi temsilcisi Feyha Karslı, TURMEPA Temsilcisi Yaman OIgaç, TUİ ve TÜRSAB ile Harita Mühendisleri Odası temsilcileri katıldı.
Gökova Körfezi’nin benzersiz koyu Kissebükü’nde 1000 yataklı turizm tesisi yapmak isteyen ETS Tur ve bağlı olduğu Ersoy İnşaat’ın Valilik’ten aldığı ÇED raporunun ‘usulsüz’ olduğunu iddia eden İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Kissebükü Koruma Platformu Sözcüsü Arif Yılmaz “Bu firma ısrarla bölgede hak iddia ederek tahsisleri canlandırma çabasını sürdürüyor. Valilik’ten bize göre öyle bir alan için asla verilmemesi gereken bir ÇED raporu aldı. Daha önce Çevre Bakanlığı’nın bölgeye özel hazırladığı revizyon imar planına dava açmıştık. Şimdi de ikinci davayı Muğla Valiliği’ne açıyoruz. İlk davamızda bize destek veren tüm kurum, kuruluş ve kişilerle birlikte yeni bir mücadele başlatıyoruz. Bunun için tüm bilgimizi, birikimimizi ve gücümüzü ortaya koyacağız.” dedi.
Kissebükü’nün tahsise açıldığı 2005 yılında o dönemin tüm kurumlarına ve siyasi parti temsilcilerine davet gönderdiklerini ve Mavi Yol Yaşayacak Platformu’nu oluşturduklarını hatırlatan Arif Yılmaz, Deniz Ticaret Odası’nın üst mahkeme kararıyla ‘müdahil’ olduğu bir hukuki süreç başlattıklarını anlattı. Yılmaz, Kissebükü ile ilgili mücadelede çok yol kat ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:
“Bizim baskılarımız sonucu Turizm Bakanlığı ön tahsisleri iptal etti. Fakat bu süreç içerisinde ETS Grubu, bölgede ısrarla hak iddia etti ve tahsisleri tekrar canlandırmaya çalıştı. Turizm Bakanlığı, 2009 yılında yapılan müracaatı, o tarihteki 1/25 binlik planda bölge ‘orman alanı’ olarak göründüğü için kabul etmedi. Bir süre sonra, bölgeye özel Çevre Bakanlığı tarafından yeni bir revizyon imar planı yapıldı. Tesadüf ki, o firmaya tahsis edilen alan, bu planda T1 lekesi, yani turizm alanı olarak işaretlendi. Firma yeniden girişimlere başladı. Bu işin duyulmasını önlemek için Valilik’ten bize göre usulsüz, ÇED gerekli değildir raporu aldı.”
Kissebükü’nde 10 yıldır mücadele verdiklerini ve bölgeye bir çivi bile çaktırmadıklarını söyleyen Yılmaz, “Türkiye’de kanunun yetmediği yerde kanun, planın yetmediği yerde plan değiştirilerek sözde ‘kamu yararı’ adına tahsisler veriliyor. Bodrum Adalıyalı-Kissebükü, Türkiye’nin ve hatta dünyanın
en özel, en ayrıcalıklı en benzersiz koylarından biridir. Hep beraber malımıza sahip çıkmak zorundayız.” ifadesinde bulundu.
Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz de “Bodrum’un çok özel, çok güzel bir alanına birileri için tahsis veriliyor. Bütün dünyanın gözbebeği olan böyle bir bölge, özellikle Mavi Yolculuğun ilk ve son durağı olan, Gökova Körfezi’nin ise giriş kapısı olarak kabul edilen bu koy kimseye peşkeş çekilemez” dedi. Tüm Bodrumlulara, meslek odalarına ve stk’lara büyük görev düştüğünü söyleyen Demiröz, “Burası Bodrum için kırılma noktası. Kaybedeceğimiz şeyin telafisi yok. Bu yatırımı durdurmak zorundayız” diye konuştu.
Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Rüştü Tezcan, Kissebükü mücadelesini çeşitli platformlarda sürdüreceklerini belirterek bu amaçla bir kampanya başlattıklarını söyledi. Bu kapsamda, ünlülerin de katılımıyla bir kısa film hazırlandığını belirterek “Yaklaşık 2 dakikalık kamu spotu niteliğindeki filmde Rutkay Aziz, Tarık Akan ve Fedon gibi ünlüler Kissebükü’ne dikkat çeken mesajlar verecek” dedi.
Bu arada “kissebuku.com” adı altında bir de internet sitesi kuruldu. Daha önce sosyal medya üzerinde başlatılan imza kampanyası bir kez daha düzenlenecek. Bodrum’da gerçekleştirilecek eylemlerle de Kissebükü konusu sürekli gündemde tutulacak. Kissebükü Koruma Platformu adı altında bir araya gelen Bodrumlu denizciler ve çevre örgütleri, son bir hafta içinde Bodrum’daki tüm siyasi parti temsilcilerini gezerek mücadeleye destek istedi. CHP ve MHP’den tam destek alan çevrecilerin son durağı AK Parti Bodrum İlçe Başkanlığı oldu. İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp de çevrecilere destek olacağını ve taleplerini AK Parti yöneticilerine ileteceğini söyledi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.