MUĞLA ÜNİVERSİTESİ´NİN BASIN BİLDİRİSİ

Bu haber 25 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.602 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Üniversitesi’nin 20. Kuruluş Yıldönümü kutlamalarına Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın açılış konuşması vurdu.

Akıllarda ne kaldı?
Rektör Harmandar’ın akademisyenlerin ücretlerinin yetersiz olduğu savunusu ve milletvekillerinin konuşmanın ardından salonu terk etmeleri…
Keşke etkinliklere 20. yıla yakışır bir “olay” damgasını vurmuş ve belleklerde o olay kalmış olsaydı!
 
xx     xx     xx
Ama Rektör Harmandar “Yalan” diyor.
Bu yazıyı kaleme alırken, ne olur olmaz diye “Google hazretlerine” başvurdum. “Muğla üniversitesi kuruluş yıldönümü” yazıp tıkladım. Önüme gelen sayfalara baktım. “Google hazretlerine” göre “yalan” yoktu!
İnanmazsanız girin bakın. Rektör Harmandar da bakabilir…
 
xx     xx     xx
Sayın Rektör Harmandar, “Muğla Üniversitesi Basın Bildirisi” başlığını taşıyan ve aslında adımızı vermeden beni ve Gazeteci Yazar Nejat Altınsoy’u yanıtlayan açıklamasında “9 Nisan 2012 tarihinde Üniversitemizin 20. Kuruluş Yıldönümü töreni akşamı saat 18.00’de Kırım’a hareket ettim.” diye başlamış.
Kendisinin Kırım’a gittiğinden haberimiz yoktu. Demek ki Kırım seyahati 20. kuruluş yıldönümü etkinliklerinden önemli imiş!
Sayın Rektör, “… ve 10-16 Nisan 2012 tarihleri arasında Kırım seyahati ve İstanbul’daki yoğun toplantılarım sebebiyle 17. 04. 2012 tarihinde Muğla’ya döndüm ve basında çıkan  9 Nisan 2012 tarihindeki Üniversitemizin 20. Kuruluş Yıldönümü Töreniyle ilgili bazı yanlış haberlere ilişkin açıklama yapma  ihtiyacı ve gereği duydum.” diye devam etmiş.
 
xx     xx     xx
Açıklamasında, “Milletvekillerimizin töreni terk etmeleri söz konusu olmayıp, büyük tevazu göstererek yemek ve sergi açılışı da dâhil yaklaşık üç saat bizlerle olup, sadece yoğun programları nedeniyle folklor gösterisinden sonra haberli olarak uğurlanmışlardır.” diyen Rektör Harmandar, yine milletvekilleri ile ilgili “Rektörlüğümüzün etkinlikler nedeniyle düzenlemiş olduğu yemeğe ve törene davetli olarak katılmışlardır. Yemekte sayın milletvekillerimiz ve tüm davetlilere hazırlanan hediyeler, Kuruluşumuzun 20. Yılı anısına ellerinde taşımamaları için makam arabalarına bırakılmıştır.” diyor.
Sevgili hocam iyi de makam arabalarına bırakılan hediye paketleri üst düzey bir AK Partili yerel yönetici tarafından Rektörlük özel kalemine neden geri teslim edildi. Yoksa teslim alanlar size haber vermedi mi?!!
 
xx     xx     xx
Sayın Harmandar, açıklamasında Rektörlerin Üniversitede görev yapmakta olan tüm personelin talep ve dileklerini kamuoyuna aktarma yükümlülüğü de bulunduğunu söylemiş. “Üniversitede çalışmakta olan personelin maddi durumlarının iyileştirilmesi yönündeki konuşmam eleştiri olarak değil, tüm personelimizin arzusu ve dileği olarak algılanmalıdır.” demiş.
Doğrudur. Ama o günkü açılış bu yükümlülüğün ne kadar yerine getirme yeridir?
 
xx     xx     xx
Rektör Harmandar’ın açıklamasının özellikle şu bölümünün şaşkınlığı içindeyim:
“Törenlerde yaptığım tüm konuşmalar tarafımdan hazırlanmaktadır. Açılış törenindeki konuşmam da iddia edildiği gibi bir metne bağlı kalınarak değil, iyi niyetle ve irticalen yapılmış bir konuşmadır. Sayın Milletvekillerimiz Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa’nın Muğla’ya yapılacak Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Üniversitemiz yerleşkesine yapılması yönünde yoğun çaba ve gayretleri her türlü takdir ve teşekkürün üzerindedir. Törendeki konuşmam irticalen yapılmış bir konuşma olup, sayın milletvekillerimiz Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa amaçlanarak sayın milletvekillerimize en içten duygularımla teşekkür etmiş bulunmaktayım ve kendilerine her zaman müteşekkirim. Sayın milletvekillerimizin bu çaba ve gayretlerini kamuoyuna yansıtan ve kamuoyu oluşturan basın mensuplarına ve basın kuruluşlarına da teşekkür ederim.”
 
xx     xx     xx
Sadece yıldönümü kutlama etkinlikleri açılışı değil, Sayın Harmandar’ın açıklamasının beni şaşkına çeviren bu son bölümü üniversitedeki Jakobenist statükonun adeta dışa vurumudur.
Başbakan Erdoğan ve öteki liderler sanki oturup konuşmalarını tek başlarına kendileri hazırlıyorlarmış gibi gereksiz kompleksi anlayamıyorum. 20 yılı geride bırakmış bir üniversitenin kuruluş yıldönümü konuşmasının “ortak aklın ürünü” olması gerekirken (doğru ise) Sayın Harmandar tarafından hazırlanmış olması ve özellikle de “irticalen” konuşma yapılmış olması büyük bir eksiklik ve yanlışlıktır.
Tabi Sayın Rektörün Muğla’nın 7. milletvekili ilan ettiğim Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’a adını vererek teşekkür ederken (Bu beni rahatsız da etmedi), bir an aklına gelip “Milletvekillerimize teşekkür ediyorum” dediğinde Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ile Ali Boğa’yı kastettikleri bizim ve sayın milletvekillerinin anlayamamış olmaları da büyük bir eksikliktir!
Hem ayrıca biz gazeteciler milletvekillerinin çaba ve gayretlerini kamuoyuna duyurmuşken, bir hakkı teslim etmesine ne gerek var değil mi?
Ancak yine de Sayın Harmandar’ın bir “akıl daneyi” koruma çabasını takdirle karşılıyorum!
 
xx     xx     xx
Nedense Sayın Harmandar bizim yazılarımızla kendisini nasıl korumaya ve doğruyu görmesine çalıştığımızı, dolayısıyla üniversitemizi koruma kaygılarımızı anlayamamış. Olsun varsın.
Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Muğla jakobenist “statükocu belediye anlayışı” ile neredeyse 20 yıl geri gitmişken, bir de Muğla Üniversitesi’nin 4 yıllık dönem de statükocu anlayışla 20 yıl geri gitmesine gönlümüz razı değil.
Sevgili hocam lütfen şöyle bir ardınıza önünüze, sağınıza solunuza bakın.
Gazeteci Yazar Nejat Altınsoy da bu konudaki yazısında “Onlar rövanşist algı ve hasımlıklarına devam ededursunlar, biz av sezonunun açıldığını müjdelemek isteriz. Bu sezon statüko avlıyoruz.” demiş. Bence hiç mahsuru yok…
(25.04.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.