MUĞLA ÜNİVERSİTESİ´NDE SKANDAL! « Hamle Gazetesi

MUĞLA ÜNİVERSİTESİ´NDE SKANDAL!

Bu haber 10 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 2.847 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu gün AK Parti Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa’nın Öğretmenevi’nde halkla buluşmalarından, TOKİ, Hastane, Doğal gaz tartışmaları ile ilgili yeni gelişmeleri konu edecektim.
Önceki gün Muğla Üniversitesi’nin 20. Kuruluş Yıldönümü Kutlamaları açılış töreninde öyle biri olay yaşandı ki, bu gün bu konuyu ele almadan edemezdim.
Maalesef 20. Kuruluş Yıldönümü’ne yakışır bir açılış olmadı.
AK Parti Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ile Ali Boğa, üniversitenin kuruluşu ve bu günlere gelişi ile ilgili paneli beklemeden salonu terk etti. Onların ardından MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan’da da ayrıldı. CHP Milletvekilleri zaten yoktu!
Kendilerine Yıldönümü anısına plaketleri verilemedi, arkalarından yetiştirildi.
Hoş olmadı…
 
xx      xx      xx
Kutlama Programı açılışında, Protokolde eski Bakanlar Erman Şahin ve İlyas Karaöz, MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan, Ak Parti Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Prof. Dr. Yüksel Özden, Muğla eski Valisi Dr. Lale Aytaman, Kurucu Rektör Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, Muğla Valisi Fatih Şahin, Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Jandarma Alay Komutanı Jan. Kur. Alb. Fevzi Kurşun vardı. Nedense CHP Muğla Milletvekilleri gelmemişti. En azından Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı da olan Prof. Dr. Nurettin Demir gelmeliydi…
Konserin ve halk oyunları gösterisinin ardından olanlar oldu.

Umarım onlara da davetiye göndermezlik edilmiş olmamıştır…
Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, konser ve halk oyunları gösterisinin ardından yaptığı açılış konuşmasında ‘kendisini Rektör yapan iktidarı eleştiren Rektör’ unvanını aldı!
 
xx      xx      xx
Rektör Prof. Dr. Harmandar, düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Tıp Fakültesi’nin kuruluşu ve açılışında emeği geçenlerin arasında iki milletvekilinin adını anmadığı gibi, öğretim üyelerinin ücretlerinin düşük olduğunu savunurken şunları söyledi:
“Ülkede bilimin gelişmesi için öğretim üyelerinin ücretlerinde süratle iyileştirme yapılması gerekiyor. Öğretim üyeleri, ücretleri yetersiz olduğu için haftada 40 saat derse giriyor. Haftada 40 saat derse giren birisinin bilimle uğraşması beklenemez. Bilim adamları elbette bu işi para için yapmazlar, ama öğretim üyelerinin de aileleri ve çocukları var. Onlara bakmak zorundalar. Ek ders kaldırılmalı. Avrupa’da hocalar 10 saat derse girip, ayrıca iki doktora öğrencisine ders veriyorlar. Kalan zamanda bilim üretiyorlar.”
Rektör Harmandar ardından bir ülkenin kalkınmasında üniversitelerin en önemli kuruluşlar olduğuna işaret ederken, Üniversiteler gelişince ülkelerin de gelişeceğini vurgulayarak, ”Bizim üniversitemizde eğitim için gerekli binalar yetersiz. Binamız olmadığı için Mimarlık Fakültesi’ni açamıyoruz. Su Ürünleri Fakültesi öğrencilerimiz binaları olmadığı için boş buldukları yerlerde ders yapıyorlar. Bütçemizin acilen artırılması gerekli. Yüzde 100 artış istiyoruz.” diyordu.
Olanlar oldu tabi… AK Partili iki milletvekili salonu terk etti…
 
xx      xx      xx
Doğrusu Harmandar’ın ders saatleri ile ilgili eleştirilerine katılmamak mümkün değil, ama Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ile Ali Boğa’nın Muğla Üniversitesi’ne nasıl sahip çıktıklarını en azından biz gazeteciler biliyoruz.
Eğer her iki milletvekilinin girişimleri olmasaydı, Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi hala kağıt üzerinde bir fakülte olacaktı! Tıp Fakültesi YÖK tarafından kabul edileli 6 yıl oldu. O zaman öğrenci alınabilseydi, bu sene mezun verirdi!.. Bu gün CHP’den Muğla Milletvekili olan Prof. Dr. Nurettin Demir 2009’da Tıp Fakültesi Kurucu Dekanlığına atandı. Ancak öğrenci alınamadı. Ta ki Özden ve Boğa’nın girişimlerine kadar…
Onların girişimleri ile Valilik ile Rektörlük arasında bir protokol yapılıp, Muğla Devlet Hastanesi bir Araştırma Uygulama Hastanesi’ne dönüştürüldü ve 2011-2012 öğretim yılında 40 tıp öğrencisi kabul edilebildi. Ardından Muğla Üniversitesi (M kapısı) karşısında Tıp Fakültesi için arsa yaratıldı ve bunun bir bölümü de Sağlık Bakanlığı’na devredildi ve önümüzdeki günlerde Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi’nin de temeli atılıyor.
Zorlu mücadelelerden geçildi. Sadece Tıp Fakültesi nedeniyle iki milletvekili bir “kuru teşekkürü” hak ediyordu… Sadece iki milletvekili değil, bizim Hamle’de bir kuru teşekkürü hak ediyordu!
 
xx      xx      xx
Bana asıl garip gelen, rektörlük seçimlerinde adayların içinde Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın iktidar tarafından tercih edilmiş olması ve üniversitenin 20. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları açılış törenini iktidarın iki milletvekilinin terk etmiş olmalarıdır!
Sayın Harmandar’ın iktidarı eleştirmesi bir yana, konuşmasında iki milletvekiline yer vermezken, Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’a “Muğla Milletvekili” olarak teşekkürde bulunması manidardı… Selçuk hoca elbette bizler için Muğla’nın 7. milletvekili ama… Sapla samanı da karıştırmamalı…
Milletvekillerinin arkalarından yetiştirilen anı plaketlerini alıp almadıklarını bilmiyorum, ama Milletvekili Prof. Dr. Özden’in, “Eğer rektör Şener Oktik olsaydı, çıkıp cevap vermesini bilirdim.” dediğini de duydum…
 
xx      xx      xx
Açılış konseri ve halk oyunları gösterisi çok manidardı!
Çoğunluğu kızlardan oluşan Senfoni Orkestrası gerçekten müthişti. CD çıkarsalar para verip alırım. Gençleri ve hocalarını kutlarım. Kendilerini izlerken “20 yılda nerelere gelmişiz” diye gözlerim yaşardı… Ne var ki orkestra çalınan parçalarla Sakar’ın altına bir indi, halk oyunları gösterisi ile çıkamadı!…
Aslında orkestra ve halk oyunları ekibi Teke yöresine çıkıp, Fethiye’den Muğla’ya dönemedi. Rektör Prof. Dr. Harmandar’ın Fethiyeli olduğunu bilmeyen yok. Ama ben programı hazırlayanların hocaya bu denli yalakalık yapmalarını anlayamadım! Bari araya bir “Kerimoğlu zeybeği” koyup durumu kurtarsalardı!
Ben Harmandar hocanın iktidarı eleştirecek, iki milletvekilini yok sayacak bir konuşma yapabileceğini de sanmıyorum. Sanıyorum hoca önüne konulan konuşma metnini önceden okumadı! Galiba o metin de hocanın danışmanı Prof. Dr. Mustafa Volkan Coşkun tarafından hazırlanmış…
Umarım bu nahoş durum, Muğla Üniversitesi’nin gelişmesinin, büyümesinin önüne ket vurmaz… Yoksa bu durumdan Muğla’da zarar görür. Rektörlüğün bu olumsuzluğu bir şekilde, bir an evvel gidermesi üniversitenin de, Muğla’nın da hayrına olacaktır.

 
(10.04.2012) 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.