Muğla, uluslararası olabilir

Bu haber 09 Ağustos 2010 - 0:00 'de eklendi ve 633 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, “Muğla Turizmi” için çok önemli bir “Yol Haritası” olan “Muğla İli Turizm Sektörünün Uluslararası Rekabetçi Analizi” çalışmasında “20 yılda 10 milyon turist, 20 milyar dolar gelir” hedefi de ortaya konmuş bulunuyor.
Muğla Valiliği’nin İstanbul Boğaziçi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Muğla Üniversitesi uzmanlarına yaptırttığı 2 yıl süren çalışma sonunda ortaya konan bu hedefi ben çok gerçekçi bulmuyorum.
 
xx      xx      xx
Muğla’da iki yıldır hedef 3 milyon turist.
Muğla, bu hedefi yakaladı diyebiliriz.
2009 yılında global krize rağmen, Muğla 2.9 milyon turist ağırladı…
2010 yılının ilk 7 ayında, yani Temmuz ayı sonuna kadar 1.6 milyon turist ağırladık…
Bu sene geçen yıla göre yüzde 13’lük bir artış kaydedilmiş durumda.
Bu artışı göz önüne alırsak, ben bu yılın sonunda 3 milyon hedefinin yakalanacağını ve hatta az da olsa geçilebileceğini bekliyorum.
Çünkü Ağustos rezervasyonları yüzde 100’e dayanmış durumda.
 
xx      xx      xx
Muğla’da “uluslararası markalaşmış” ve “uluslararası rekabetçi” anlayışla 12 ay yapılabilen turizm hedefi tutturulabilirse, Muğla’da 20 yıl sonrası için konulan 10 milyon turist, 20 milyar dolar gelir önümüzdeki 10 yılda geçilebilir!
Zaten 3 milyonu bir biçimde yakalamış durumdayız…
Tabi biz “uzman” değiliz. “Muğla İli Turizm Sektörünün Uluslararası Rekabetçi Analizi” çalışmasını yürüten uzmanların vardır bir bildikleri…
Hedefin yakalanabilmesi için yapılması gerekenlerin “özellikle yerel yönetimlerle ilgili yasal düzenlemeler” 20 yılda gerçekleştirilebileceğini öngörmüş olabilirler…
Yine de o uzmanların belirledikleri 4 turizm ana başlığından (Geleneksel Turizm, Spor Turizmi, Deniz Turizmi ve Sağlık Turizmi) Sağlık Turizmi hayata geçirilebilirse 20 yıllık hedef 10 yılda gerçekleştirilebilir.
 
xx      xx      xx
Ben bu konuda kötümser değilim.
Bu konuda uzmanların söylediği ve benim de geçen haftaki yazılarımda vurguladığım gibi Muğla Turizmi’ne 61 yerel yönetim fazla… Onca yetki karmaşasının içinde o kadar belediye turizm hareketini hantallaştırıyor. “>Turizmin çeşitlendirilmesi” söylemleri ile doyuma ulaşmış geleneksel turizm (deniz, kum, güneş) patinaj yapıyoruz…
Ama, Muğla’da “Sağlık Turizmi”ne geçebilmek için Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bir an önce faaliyete geçirmek yeterli olacaktır.
Tıp Fakültesi’nin YÖK Başkanı’nın partizanca tutumu yüzünden faaliyete geçirilememesinin cezasını Muğla olarak hep birlikte çekeceğiz.
Hak ediyor muyuz?
 
xx      xx      xx
Sağlık Turizmi’ne adım atarken, Muğla Esnaf Odaları Birliği, Ticaret Odaları ve Belediyeler koordinatörlüğünde, turizm merkezlerinde iş yerlerini sınırlandırabilmek, fiyat ve hizmet standartları getirebilmek Muğla’yı hedefe daha da yaklaştıracaktır.
Yeter ki bir de Vali Fatih Şahin’in Muğla’da göreve başladığı ilk günlerde ortaya koyduğu “Muğla’da herkes; gümrükteki polisten, plajda mısır satanına kadar turizmci olmalı” söylemini bir sinerjiye dönüştürebilelim…
 
xx      xx      xx
“Muğla İli Turizm Sektörünün Uluslararası Rekabetçi Analizi” çalışmasını ortaya koyan Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. İ. Hakkı Eraslan ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Kazımoğlu’nun da vurguladığı gibi Muğla, Türkiye’de 3. destinasyon ve ulusal ekonomide çok önemli yere sahip.
Ankara’da bunun farkında olmalı.
Farkında olmak yetmiyor. Muğla’nın bu özelliğinin hakkı verilmeli.
Ortaya konan hedefin yakalanabilmesi için Ankara’da yapılması gereken ne varsa yapılmalı.
 
xx      xx      xx
Tabi öncelikle Muğla’nın o hedefi yakalamak gibi bir “isteği”, “kararlılığı” olmalı…
Muğla artık ayağına kurşun sıkmaktan, günü birlik stratejilere bel bağlamaktan vazgeçmeli…
Uzmanların da vurguladığı gibi, Muğla’nın ortaya konan hedefi yakalayabilmesi, kopyalanamaz, taklit edilemez “markalaşmayı” yaratıp, rekabetçi yapılaşmayı sağlayarak 12 ay turizm yapabilmesi için gerekli her şeye sahibiz.
Bir tek eksiğimiz var:
İşbirliği ve koordinasyon…
Bunun için de “Muğla şemsiyesi” altında toplanabilmek yeterli olacaktır.
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.