Muğla turizminin yol haritası çıkarıldı

Bu haber 22 Mayıs 2014 - 0:13 'de eklendi ve 1.207 kez görüntülendi.

turizmyolharitasiMuğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Marmaris, Bodrum ve Fethiye’de yaptığı Turizm Koordinasyon Kurulu toplantılarından 22 maddelik ‘önlemler paketi’ çıktı. Vali Mustafa Hakan Güvençer, başkanlığında yapılan toplantıda, Valilik adına Turizm Müdürlüğü sekretaryasında her ilçede “Denetim Komisyonu” kurulmasına karar verildi. Vali Güvençer, toplantı sonunda bir “Valilik Yönergesi” çıkaracaklarını, ilçe kaymakamı ve belediye başkanlarının bu yönergeye göre hareket edeceklerini belirtirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Görev tarifini ve birinci sorumluyu belirlemezsek, suçlu aramayacaksınız. Suç yaratmak ve suçlu bulmak için burada değiliz” dedi.

Özcan Özgür

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Marmaris, Bodrum ve Fethiye’de yaptığı Turizm Koordinasyon Kurulu toplantılarından 22 maddelik “önlemler paketi” çıktı. Vali Mustafa Hakan Güvençer başkanlığında yapılan toplantıda, Valilik adına Turizm Müdürlüğü sekretaryasında her ilçede “Denetim Komisyonu” kurulmasına karar verildi. Vali Güvençer, toplantı sonunda bir “Valilik Yönergesi” çıkaracaklarını, ilçe kaymakamı ve belediye başkanlarının bu yönergeye göre hareket edeceklerini belirtirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Görev tarifini ve birinci sorumluyu belirlemezsek, suçlu aramayacaksınız. Suç yaratmak ve suçlu bulmak için burada değiliz.” dedi.

Muğla 2014 Yılı Turizm Koordinasyon Kurulu ilçelerde gerçekleştirilen Koordinasyon Kurullarının ardından Muğla Öğretmen Evi’nde Vali M. Hakan Güvençer başkanlığında yapıldı. Toplantıya Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün başta ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları ve ilgili müdürler katıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, üç ilçede yapılan toplantılarda ortaya konular şikâyetler ve sezonda sorunlarla mücadeleye yönelik bir sunum yaptı.

Vali Güvençer yaptığı açış konuşmasında Marmaris, Bodrum ve Fethiye’de yapılan toplantılarda turizmin sorunların belirlendiğini ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından bir yol haritası çıkarıldığını belirtirek, “Turizm Muğla için bir gerçeklik. Sadece ekonomik değil, sosyal, kültürel bir dinamik. Tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir sektör. 30-35 yılda herkes çok ciddi tecrübeler kazandı. Bu gün Muğla turizmi 30,35 yıl, hatta 3,5 yıl önceki gibi değil. Ancak hala hanutçuluk gibi sorunlar var. O nedenle her konuda standartları yükseltmeliyiz. Sektörler arasında entegrasyonu sağlamalıyız. Bugün burada ne olacak Muğla’nın hali, ne olacak turizmin hali demekten çok, 2014’te nasıl bir adım ileri gideriz diye toplandık” dedi.

Üç ilçede yapılan toplantıda ortak sorun olarak hanutçuluğun öne çıktığını belirten Vali Güvençer, sezonun en iyi şekilde geçirilebilmesi için bir “Valilik Yönergesi” çıkaracaklarını ve herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtirken, “Bu yönerge aslında mevcut yasa ve yönetmelikleri hatırlatacaktır. Bunun yanında Muğla uygulamasına özel bir iki idari emir taşıyacak vurgu olabilir.” diyerek şöyle devam etti:

“Hanutçuluk baş sorun. Bunun yanında haksız rekabetin önlenmesi geliyor. Özellikle hizmet sektöründe sayıların sınırlandırılması gerekiyor. İnşaat yasağına dikkat edilmeli. Deniz kirliliğinin ve gürültü kirliliğinin önlenmesi gerekiyor. Bir de ecrimisil yakınmaları var. Sorunların temelinde mevzuattan çok çıkar çatışmaları var. Sorunları hep birlikte ele alıp çözeceğiz. Daha iyiyi hedeflemeliyiz. Kurumlar arası eşgüdümle hedefe varmalıyız. Burası dertlenme, yakınma alanı değil, çözüm alanı. Bu toplantı ile sorunların hepsini çözemeyiz, ama yol almalıyız.”

Belediye Başkanlarında Fethiye, Bodrum, Milas Belediye Başkanlarının bulunmadığı toplantıda Ecrimisil şikayetlerinin Defterdarlıkça dikkate alınmasını isteyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de ‘yetki karmaşası’ üzerinde durdu. Başkan Gürün gürültünün önlenmesi ile ilgili Belediye, Emniyet ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumlu kılındığına dikkat çekip, “İyi de kim ne kadar sorumlu?” diye sorarken şöyle devam etti:

“Üretim yeri ayrı, satış yerleri ayrı denetleniyor. Karmaşa görevin sağlıklı yapılmasını engelliyor. Denetim ve kontrol zincirinde kırılma söz konusu. Üst düzeyde çalışma yapılmalı. Bu toplantıda bu konuda bakanlığa öneri üretebilmeliyiz. Deniz temizliği ve ulaşım gibi pek çok konuda yetkiliyiz. Mart sonu, Nisan başında bize Büyükşehirsiniz denildi. Evimizi yeni kuruyoruz. Bizi ilgilendiren alanlarda sistemin aksamadan yürütülmesinde yarar var. Sezonu sekteye uğratmadan her alanda disiplin getireceğiz. Ulaşım bizim yetkimiz dahilinde. Örneğin hava alanlarında ulaşım karmaşası

kaldırılmalı. Ulaşım hizmetini İstanbul’da nasıl Büyükşehir sağlıyorsa gelecek sezon bu hizmet büyükşehir tarafından verilecek. Ulaşımda il genelinde büyük kaos var. Şimdiden bu alana girebiliriz. İnşaat yasağı ile ilgili tarihleri inşaat sektörü ile de görüşüp öyle karar vermeliyiz. Aynıca sezonda inşaat yasağı kamu yatırım ve hizmetlerini aksatmamalı. Kanalizayon ve arıtmalarla ilgili şikayetleri biliyoruz. Bütün aksaklıklar tespit edildi, ama bu günden yarına halledilemez. Mali durumumuza ve aciliyete göre sıraya koyarız.”

Başkan gürün ayrıca, bu toplantının yararlı olduğunu belirtirken, “Bu toplantıyı yapıyoruz. Bir sezon geçiriyoruz. Çok şükür atlattık dememeliyiz. Sezon sonunda sıcağı sıcağına yine bir araya gelip değerlendirme yapmalıyız. O nedenle yılsonu için yıl içinde not tutmalıyız. Yetki ve yetkinin paylaşılmasını netleştirmeliyiz. 5 kuruma aynı görevi verirsek ortada kalıyor” dedi.

Daha sonra Vali Güvençer, “Denetleme Heyeti Kurulsun” önerisinde bulundu. Var olan yetki sınırına uyulması gereğinin altını çizen Vali Güvençer, “Zabıta sadece şikayetleri değerlendirmeli. Kabahatlar kanununa göre takibat yapmalı” derken, önerisini “Valilik rızası ile yönlendirici; delil toplayıcı çalışmalar yapsın. Belediye başkanlarının, kaymakamların katkısı ile 4’ü, 5’i geçmeyen kategarizasyon yapılarak heyetin temsilcileri belirlensin. Her yeri denetleyemeyebilirler. Sondajlayarak denetim yapabilirler. Denetimlerde ilkesel olarak jandarma ve polis de refakat etsin, ama denetimin içinde olmasın. Denetimi yapanlar turisti ürkütmemeli, temiz giyimli, güler yüzlü olmalı.” şeklinde ortaya koydu.

 

Kutu olcak

Toplantıya katılanlardan başka bir öneri gelmeyince Vali Güvençer’in önerisi kabul edilmiş oldu.

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Vali Çelik tarafından “2014 Yılı Turizm Koordinasyon Kurulu” başlığı altında da önlemler şöyle sıralandı:

1- Yeme-içme, konaklama tesisleri ve turizme hizmet veren tüm işletmelerin ve işyerlerinin denetlenmesi.

2- Gürültünün engellenmesi

3- Belgesiz masaj, dövme yapanların engellenmesi ve hamam ve saunaların denetlenmesi.

4- Turizm hekimliğinin uygulanması.

5- Turizm sezonunda inşaat yasağı.

6- Taşıma hizmetlerinde disiplin.

7- İşyerlerinin ruhsatlandırılması ve standartların sağlanması.

8- İzinsiz seyyar satıcılarının önlenmesi.

9- Hanutçuluğun önlenmesi.

10- Kaçak seyahat acenteciliği faaliyetlerinin ve kaçak rehberlik faaliyetlerinin önlenmesi.

11- Hileli ve güven sarsıcı satışların önlenmesi.

12- Turizm amaçlı sportif faaliyetlerin denetlenmesi.

13- Turizme ara eleman yetiştirilmesi.

14- İşyeri çalışanlarının bonservis, sertifika ve sosyal güvencelerinin denetimi.

15- Kaldırım işgallerinin önlenmesi

16- Tabela kirliliğinin önlenmesi.

17-Günübirlik tur teknelerinin denetlenmesi.

18- Motosiklet trafiğinin düzenlenmesi ve denetlenmesi.

19- Alo 179 turizm hattı.

20- Ecr-i misil uygulamalarının yüksekliği.

21- Çevre kirliliğinin önlenmesi.

22- Turistlerin sağlık hizmetlerinin sigortalanması.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.