Muğla turizminden 8,5 milyar TL

Bu haber 30 Ocak 2015 - 0:12 'de eklendi ve 905 kez görüntülendi.

turizmmMuğla İl Kültür Turizm Müdürü Veli Çelik, Muğla Valisi Amir Çiçek’in de hazır bulunduğu kahvaltıda Rusya’da yaşanan krizin Muğla turizmini etkilemeyeceğini söyledi. Muğla’da 12 ay turizm için önemli adımlar atıldığını belirten Çelik, “Muğla turizmi genel bütçeye bu sana 8,5 milyar TL girdi sağladı” dedi.

Turistlerin güvenli yerleri tercih ettiklerine dikkat çeken Vali Amir Çiçek, “Güvenlik ve huzur önemli. Bir o kadar da hizmet kalitesi önemli. Muğla’nın güvenlik ve huzur problemi yok. Hizmet kalitesini de arttırıyoruz.” derken, İl Müdürü Çelik’e “12 ay turizm için ne gerekiyorsa yapacağız. Muğla’da Japon turist görmek istiyorum.” İfadesinde bulundu.

Özcan Özgür

Muğla İl Kültür Turizm Müdürü Veli Çelik, Muğla Valisi Amir Çiçek’in de hazır bulunduğu kahvaltıda Rusya’da yaşanan krizin Muğla turizmini etkilemeyeceğini söyledi. Muğla’da 12 ay turizm için önemli adımlar atıldığını belirten Çelik, “Muğla turizmi genel bütçeye bu sana 8,5 milyar TL girdi sağladı.” dedi. Turistlerin güvenli yerleri tercih ettiklerine dikkat çeken Vali Amir Çiçek, “Güvenlik ve huzur önemli. Bir o kadar da hizmet kalitesi önemli. Muğla’nın güvenlik ve huzur problemi yok. Hizmet kalitesini de arttırıyoruz.” derken, İl Müdürü Çelik’e “12 ay turizm için ne gerekiyorsa yapacağız. Muğla’da Japon turist görmek istiyorum.” İfadesinde bulundu.

Muğla İl Kültür Turizm Müdürü Veli Çelik, Muğla Valisi Amir Çiçek’in de hazır bulunduğu kahvaltıda Muğla Basınına brifing verdi. Akyaka’da Ottoman Otel’de yapılan kahvaltıya turizmden sorumlu Vali Yardımcısı Kamil Köken ve Proje Merkezi Sorumlusu Vali Yardımcısı Fatih Ürkmezer ile İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin’de katıldı.

RUSYA’DA YAŞANAN KRİZDEN ETKİLENME OLMAYACAK

Turizm İl Müdürü Veli Çelik 2014 yılı turizm değerlendirmesini yaparken, geçen sezon Muğla’da 3 milyon 302 bin 688 turistin ağırlandığını, bunların yüzde 42’sinin İngiltere’den, yüzde 8,2’sinin Rusya’dan ve yüzde 7.4’ünün de Hollanda’dan geldiğini anımsatırken, yüzde 4.3’ünün de ilk kez bu sene Polonya’dan geldiğini söyledi. “2014 yılında Muğla olarak 3 milyon 302 bin 688 turisti ağırladık. TÜİK verilerine göre her turistin kişi başı bin dolar bıraktığı tahmin ediliyor. Buna göre genel bütçeye 4.5 milyar dolar, yani 8.5milyar TL girdi sağlamış bulunuyoruz. 2023 hedefimiz 5 milyon turist ve 10 milyar dolar gelir elde etmek.” derken, eldeki verilere dayanarak Rusya’da yaşanan ekonomik krizin Muğla turizmini etkilemeyeceğine dikkat çekip şöyle devem etti:

“Polonya’dan turist almaya başladık. İskandinav ülkelerinden beklentilerimiz var. Polonya ile birlikte Fransa ve Almanya ile çalışma yaptık. En önemlisi İngiltere için çekim merkezi olmaya devam ediyoruz. İngiltere’den geçen yıl Türkiye’ye 2 milyon 456 bin 519 turist gelirken, bunların 1 milyon 392 bin 818’i Muğla’ya geldi. Bu yüzde 53 demek. Muğla’nın daha çok turist ağırlaması ve daha çok kazanması için bizim başta İngilizler olmak üzere Muğla müdavimlerini memnun etmemiz, hizmet kalitemizi üst düzeye çıkarmamız yeterli olacaktır. Bizim reklamımız memnun gönderdiğimiz turisttir.”

İl Müdürü Çelik sunumunu “Güven-çeşitlilik-bilgilen, bilgilendir” başlıkları altında anlatırken bu yöndeki projelerini paylaştı ve şöyle konuştu:

“Sayın valimizin destekleriyle güvenli ortamı yarattık. Bu anlamda hanutçuluk önemli problemdi. Büyük başarı sağlandı. Herkes sahipleniyor. Örneğin emniyet başardım diyor. Bu güzel. Başarı paylaşılır. Başarı valiliğindir. Sağlık Müdürümüz de burada hijyen konusunda da iyiyiz. Sayın Valimizin öncülüğünde turizmi çeşitlendiriyoruz. Spor, kültür, kırsal turizm için projeler üretiyoruz. Bu yönde çalışıyoruz.”

MUĞLA’DA JAPON TURİSTLER

Toplantıda, turizmde önemli başarılar sağlandığını belirtirken, katkısı olanlara teşekkür eden Vali Amir Çiçek, turistlerin güvenli yerleri tercih ettiklerine dikkat çekerek, “Güvenlik ve huzur önemli. Bir o kadar da hizmet kalitesi önemli. Muğla’nın güvenlik ve huzur problemi yok. Hizmet kalitesini de arttırıyoruz.” dedi. Konuşmasında İl Müdürü Çelik’e “12 ay turizm için ne gerekiyorsa yapacağız. Muğla’da Japon turist görmek istiyorum.” ifadesinde bulundu. Vali Çiçek, “Turizmde 2014 yılı hepimizin yüzünü güldürdü. Herkes açısından memnuniyet oldu” diyerek şunları söyledi:
“İyi bir yıl geçirmemizin en önemli nedeni huzurlu bir şehir olmamızdan kaynaklanıyor. İkinci konu özellikle turistler üzerinde olumsuz etki yaratan hanutçuluk konusunda ciddi bir çalışma yürütüldü. Sıkı denetimler ile özellikle Marmaris, Bodrum ve Fethiye’de hanutçuluk faaliyetlerini bitirme noktasına getirdik. Bir başka konu turizm yatırımcılarımızın da dünya turizmciler turizmi nasıl yapıyorsa o standartları yakalayarak hizmet kalitelerini arttırmaya başladılar. Bu yeterli mi değil, daha da iyi hale getirilmesi gerekir. Bakanlığımızın asıl hedefi Muğla’da belirli zaman içinde değil, 12 ay turizm yapılması. 6 ay turizm yapılıyor, 6 ay süre ile tesisler kapanıyor. Hedef 12 aya yayılan bir turizm. Bizim stratejimizde ve eylem planlarımızda bu var. Burada sadece Bakanlık, valilik değil, bütün turizmciler ve sivil toplum kuruluşları bu stratejiyi destek veriyor. Hedefimiz alternatif turizmin değişik şekillerini gerçekleştirmek.”

Vali Çiçek, İl Müdürü Çelik’e “Muğla’da Japon turist görmek istiyorum” derken de, “Muğla’ya gelen turist profilinde genellikle Avrupa ve Rusya Federasyonu ülkeleri bulunuyor. Bu turist profilini değiştirmemiz gerekir. Niye Çin’den, Japonya’dan ve Kore’den bize turist gelmez. Bizim de tarihi ve ören yerlerimizin tanıtımı bu ülkelerde yaparak bu ülkelerden Muğla’ya turist çekmemiz gerekir. Bu ülkelerin turistleri kuma, güneşe değil, tarihe, kültüre geliyor. Bunlar bizde çok var. Japonların ve ötekilerin gelmesi ile hem sezon uzar hem daha çok döviz sağlanır.” diye konuştu.

YEŞİL YILDIZ OTELLERE TEŞVİK
Kültür ve Turizm Müdürü Çelik, Bakanlığın yeni uygulama ile yeşil ve çevre dostu otellere teşvikleri artırdığını dikkat çekerek, “Bakanlığımız 2009-2013 yılları arasında Muğla’da tesislere 20 milyon 339 bin 959 TL teşvikte bulunmuş. Yeni yeni uygulamaya konulan ‘Yeşil Bayrak’ uygulaması ile bu teşvikler daha çok yeşil ve çevre dostu otellere veriliyor. Türkiye genelinde yaklaşık 100 otel bu teşvikten yararlanırken, Muğla genelinde 16 tesis yeşil ve çevre dostu teşviklerden yararlandı” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.