Muğla Töhmet Altında!

Bu haber 17 Eylül 2014 - 1:23 'de eklendi ve 1.203 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Siz hiç 3 saat boyunca tebessüm eden bir insan gördünüz mü?

Ben iki insan gördüm. Birisi Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, öteki Yatağan’ın antik kenti Stratonikeia’nın kazı başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt

Hafta sonunda antik kentin tiyatrosunda “Türk Yunan Dostluk Gecesi” vardı. Başkan Işık o anlamlı gecenin ev sahipliğini yapmanın, Kazı Başkanı Söğüt ortaya çıkarıp, kullanılır hale getirdiği tiyatronun o konserin mekânı olmasının keyfi içindeydi.

Biz de o gecenin tanıklığını yapmanın keyfini yaşadık. Bu güzelliği daha sonra ele alalım.

xx        xx        xx

Yatağan bilindiği gibi termik santralı ve yarattığı kirlilik ile ünlenmişti.

Son zamanlarda Bozüyük’te çekilen dizilerle, Ormancırküsünün yakılmasına neden olan dramatik olayın yaşandığı Belen Kahvesiyle ve Stratonikeia kenti ile gündeme gelir oldu.

Artık Yatağan güzelliklerle anılıyor. Bir de enerji ve maden işçilerinin özelleştirmeye karşı yürüttükleri direnişle…

Yatağan Termik Santralı’nda önceki gün üretim durdu.

Bize ilk gelen habere göre santral işçileri özelleştirmeye karşı verilen mücadele çerçevesinde şarteli indirmişlerdi. Kendi kendime “Sonunda yapacaklarını yaptılar.” dedim.

xx        xx        xx

Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ile görüşmemizde gerçek ortaya çıktı. İşçiler şartel indirmemişlerdi. Uzun zamandır iki ünitesi devre dışı olan santralin faal tek ünitesi de çökmüş ve santralde üretim durmuştu.

Doğrusu bu durum bir sürpriz değildi. Günler önce bu konuda uyarı yapılmıştı.

Uyarıyı yapan Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik o uyarıyı yaparken YEAŞ yetkililerini sorumlu tutmuştu. Erçelik, önceki gün üretim durduğunda “Santralın çökeceği belliydi. Biz uyarılarımızı yaptık. Hatta suç duyurusunda bulunduk. Sözümüz dinlenmedi. Bu noktaya geldik.” diyordu.

Bir de “Ağız tadı ile şartel bile indirtmeyecekler. İdarecilerin yanlış politikası ve ihmalleri santrali üretim dışı bıraktı.” diyordu.

xx        xx        xx

Ülkemizde polis ve asker ile enerji işçilerinin grev yapmaları yasak. O yüzden enerji işçilerinin şarteli indirmeleri o kadar kolay değil. Bunun için her şeyi göze almış olmaları gerekir. Yani üretimden gelen güçlerini kullanıp üretimi durdurduklarında başlarına nelerin gelebileceğini bilirler. Suç işlemiş olurlar!

Henüz bu noktaya gelmiş değiller…

Ama gelmiş olsalardı ve önceki gün işçiler üretimi durdurmuş olsalardı, bu gün yarın haklarında kamu davası açılmış olurdu.

xx        xx        xx

Yatağan’da üretimin durmasında belki “kasıt” yok, ama Başkan Erçelik’e göre ciddi bir ihmal var! İhmalin bedeli oldukça ağır… Santralde aylardır, neredeyse bir yıldır iki ünitede enerji üretilemiyor. Önceki gün aktif olan ünitede devre dışı kaldı. Malum bu günlerde ciddi bir kuraklık yaşanmakta ve buna bağlı olarak barajlarda su seviyesi düşük. Ülkenin enerji üretimine ihtiyacı var. Ama ülkenin en önemli enerji üretim merkezlerinden biri olan Yatağan’da santral devre dışı…

Peki, şimdi buna sebep olanlarla ilgili ne yapılacak?

Ki bu konuda Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik’in sorumlu olduklarını öne sürdükleri ile ilgili yaptığı bir suç durusu da var.

İşçiler üretimi durdurmuş olsalardı, başlarına gelmeyen kalmayacaktı… Bakalım işveren pozisyonundaki idarecilerin ihmali, keyfiliği yanlarına mı kalacak?

xx        xx        xx

Muğla neden töhmet altında?

Yatağan Termik Santralı’nda üretim durdu diye değil elbette…

13.09.2014 tarihli yazıma “Valimizi paralel yaptılar!” başlığı atmıştım.

O yazımı okuyanlar anımsar. Bir TV kanalında patlamaya, patlatmaya hazır dinamit gibi bir programda Gazeteci Latif Şimşek yönetiminde Akit Gazetesi’nden Fatih Tezcan, ünlü medyatör Rasim Ozan Kütahyalı, Yeni Akit Gazetesi’nden Serdar Arseven ve bu meslekle ne alakası varsa Deniz Baykal şebeleki Savcı Sayan oturmuşlar Muğla Valisi M. Hakan Güvençer’i ne hakla yargıladıklarını kaleme almıştım…

Vali M. Hakan Güvençer, “paralelci” olmakla suçlanıyordu. Eğer programın ilerleyen saatlerinde telefonla programa katılmamış olsaydı, Fatih Tezcan’ın “Gazeteci ve Yazarlar Vakfı yöneticilerinden Mustafa Yeşil Antalya’nın Kaş İlçesi’nde Muğla’dan bir takım hakim ve savcılarla toplantı yapıyor. Toplantıda Muğla Valisi M. Hakan Güvençer de var.” iddiası ile TV kanalında mahkeme kuranların infazına uğrayacaktı…

xx        xx        xx

Söz konusu yazımda Vali M. Hakan Güvençer’in valiler kararnamesi ile gitmesinin beni üzmeyeceği gibi, kalmasının da sevindirmeyeceğini vurgulamış ve “Ancak görünen o ki birileri Vali M. Hakan Güvençer’i hedefe almış… Birileri de tetikçiliğe soyunmuş. Eğer bu program bahane edilirde Vali Güvençer  ‘paralelci’  suçlamasıyla veya şüphesiyle Muğla’dan alınırsa, işte buna üzülürüm.” demiştim.

Dün Valiler Kararnamesi açıklandı. Vali Güvençer’i almışlar.

Üzülmeli miyim?

Sevindim… Çünkü Vali Güvençer merkeze alınmamış. Kahramanmaraş Valisi olmuş. Yeni görevlerinde Muğla’dan daha başarılı olmalarını diliyoruz. Demek ki o programın tetikçileri etkili olamamışlar. Valimiz paralelci olsa idi merkeze alınırdı!

Tabi o tetikçileri yönlendirenlerin muradı Vali Güvençer’in Muğla’dan gitmesini sağlamakta olabilir… Eğer öyle ise amaçlarına ulaştılar… (!)

Peki, o programı yapanların attıkları çamur yanlarına mı kalacak?

xx        xx        xx

13.09.2014 tarihli yazımı şöyle noktalamıştım:
Vali Güvençer’i paralelci olmakla suçlamak büyük haksızlık olur. Ayrıca Yeni Akit Yazarı Serdar Arseven ‘Muğla var ya üniversite dâhil, paralel yapılanmanın çok etkin olduğu bir yer.’ Sözü için ispata davet edilmeli. Hatta üniversitemiz yanıt hakkını kullanmalı…

Evet, hadi Vali M. Hakan Güvençer bir yana, Serdar Arseven’e karşı Muğla Üniversitesi, Muğla sessiz ve töhmet altında mı kalacak?

Vali Güvençer merkeze alınmadı diye, o programı yapanların yaptıkları yanlarına mı kalacak?Serdar Arseven Muğla ile ilgili ne biliyorsan, anlat. Ya da özür dile.” diyen olmayacak mı?

xx        xx        xx

Muğla’ya en son Iğdır Valisi iken iki yıl önce merkez valiliğine alınmış olan Amir Çiçek geliyor. Hayırlısı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.