Muğla tek yürek, tek ses…

Bu haber 31 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 845 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Cumhuriyet Bayramlarında eskiden “balo” yapılırdı.
Ne olduysa birkaç senedir, ‘balo’nun yerini ‘resepsiyon’ aldı.
Baloda oturulur, yenilir, içilir, dans edilirdi.
Resepsiyonda ayakta kalıp, yoruluyorsunuz, ama pek çok insanla görüşüp sohbet etme imkanı buluyorsunuz.
Muğla Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen resepsiyonda, kaç zamandır görmediklerimi gördüm.
“Kim takar domuz gribini” deyip, Muğla Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı ile bir güzel kucaklaştık. Kaç zaman sonra Dalyan’dan dostlarım İrfan Tezbiner ve Yücel Okutur ile sohbet etme imkanı bulduk. Hamdi Yücel Gürsoy ile de…
 
xx           xx           xx
Resepsiyonda Vali Dr. Ahmet Altıparmak çok keyifliydi.
4 bin 500 öğrencinin oluşturduğu koronun Muğla’dan Türkiye’ye verdiği “ses”in mutluluğunu paylaştık. Vali Dr. Altıparmak, “19 Mayıs’ta koroyu 5 bin kişinin üzerine çıkartabiliriz. O zaman koroya, gençlerimizi izlemeye gelen halkımızı da katabilirsek çok güzel olacak.” dedi.
Bayramlarda bütün Türkiye’yi tek bir koro haline getirebilirsek çok daha keyifli olacak…
Tabi Vali Dr. Altıparmak’ın bu projesi, ulusal bayram kutlamaları için düşünülmüş bir proje değil. Nitekim vali bey şöyle diyordu:
“Temel amacımız türkülerimizi, şarkılarımızı bayramlarda söyletmek değildi. Bu bir rehabilitasyon, aynı sıralarda oturan öğrencilerin bir kardeşlik projesi. Türkiye’de çok gergin bir ortam var. Çatışma yerine uzlaşma kültürünü yerleştirmek istiyoruz.”
Bu çok önemli. Koro, yaygın basında da ilgi gördü. Sanıyorum, vali beyin vermek istediği mesaj alındı…
 
xx           xx           xx
İlk kez bu bayramda üç partinin; AKP, CHP ve MHP’nin il başkanlarının, milletvekillerinin bir araya geldiklerini görmek de mutluluk verici oldu.
Ama gözler İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü’yü de aradı.
Dün sabah Rodos’ta Muğla Ticaret Odaları Fuarı açıldı. Açılışa katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, bir gün önce Muğla’ya gelmişti. Resepsiyona Bakan Çağlayan’da katılabilirdi, ama Marmaris’te Marmaris Ticaret Odası’nın düzenlediği yemeğe katılmış.
Keşke Muğla Ticaret Odası yöneticileri, sayın bakanı resepsiyona getirmeyi akıl edebilmiş olsalardı.
Güzel olurdu.
 
xx           xx           xx
Resepsiyon bir anlamda Cumhuriyetimizin ‘yaş günü’ kutlaması… Reyhan Pastanesi’nde Türk Bayrağı şeklinde yapılan dev yaş pasta ev sahibi Vali Dr. Altıparmak tarafından kesilecekti, ama bayrak olduğu için olsa gerek kesemedi. Elindeki bıçağı pastaya değdirip, bıraktı…
Dev pastayı görünce davetlilerden biri Muğla Belediyesi’nin bayramdan bir gün önce yaptığı anonsu anımsattı. Yapılan anonsla Kanun gereği ev ve iş yerlerine bayrak asılması gerektiği bildiriliyordu.
Hiç hoş olmadı…
Ben kendimi bildim bileli ulusal bayramlarda, anlamlı günlerde bayrağımızı asarım, ama “kanun gereği” değil!
İçimden gelerek yaparım. Bütün Muğlalıların da öyle yaptıklarına inanıyorum…
Bu güne kadar Muğla’da böyle bir anons da yapılmamıştı. Nereden, neden çıktı bu anlayamadım. O anons sanki ‘zorla bayrak astırılıyormuş’ havası yarattı.
Keşke belediye yöneticileri, o anlamsız anonsu yaptıracaklarına, ev ve iş yerlerine bayrak dağıtsalar çok daha güzel ve anlamlı olabilirdi…
 
xx           xx           xx
Bu bayramın bir diğer güzelliği de fener alaylarının geri gelmesi oldu.
Yıllar sonra Muğla Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayında yaklaşık 10 bin kişi “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez”, “Türkiye Laiktir, Laik Kalacak”, “Mustafa Kemal’in Askeriyiz”, “Her Türk Asker Doğar” sloganları atarak 3 kilometre şehir turu attı.
Belediye Başkanı Osman Gürün, yaptığı açıklamada, uzun yıllardır kentte fener alayının yapılmadığını belirterek, “Biz her Cumhuriyet Bayramı’nda şölenler yapıyoruz, konserler düzenliyoruz ama bu sefer fener alayı yapılarak herkesin elinde bir meşale ve Türk bayrağıyla cumhuriyeti sindire sindire coşkuyla kutlamasını istedik. Yaklaşık bin tane meşale ve bayrak dağıtıyoruz.” demiş.
Keyifli oldu…
4 bin 500 kişilik koro ile fener ala ile Muğla tek yürek, tek ses oldu.
Keşke bir de o bayraklar bir gün önce dağıtılabilmiş olsaydı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.