Muğla Soma için yollara düştü

Bu haber 16 Mayıs 2014 - 0:40 'de eklendi ve 840 kez görüntülendi.

Manisa’nın Soma İlçesi’nde hayatını kaybeden maden işçileri için Muğla’da yürüyüş düzenlendi. KESK’e bağlı sendika üyeleri, vatandaşların yanı sıra öğrencilerinde düzenlenen yürüyüşe katılması dikkat çekti. Sınırsızlık Meydanı’ndan başlayan yürüyüş İş-Kur Muğla Müdürlüğü binasına kadar devam etti. İş-Kur Muğla Müdürlüğü binasına siyah çelenk bıraktıktan sonra, Muğla-Marmaris Karayolu’nda oturma eylemi gerçekleştiren grup basın açıklamasının ardından yeniden Sınırsızlık Meydanı’na doğru yola çıktı.

Kadir Tamer

KESK tarafından Manisa’nın Soma İlçesi’nde meydana gelen faciada hayatını kaybeden maden işçileri için bir günlük iş bırakma eylemi Muğla’da da gerçekleşti. Öğle saatlerinde sınırsızlık meydanında toplanan yaklaşık 500 kişi daha sonra ellerinde bulunan dövizler ve sloganlar atarak İş-Kur Muğla İl Müdürlüğü binası önüne kadar yürüdü. İl Müdürlüğü binasına siyah çelenk bırakan grup daha sonra Muğla-Marmaris Karayolu’nu trafiğe kapatarak oturma eylemi gerçekleştirdiler. Daha sonra grup adına Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Bilge Taşkıran bir basın açıklaması yaptı.

Soma’da yüzlerce işçinin canına mal olan patlamanın bir kaza değil yeterli iş güvenliği tedbiri alınmadığı için göz göre göre gelen bir iş cinayeti olduğunu kaydeden Taşkıran, “12 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde iş cinayetlerinde 12 bini aşkın yaşamını yitirmiştir. Soma’da yaşananlar katliam, bu güne kadar yaşanan iş cinayetlerinin en son ve en acı halkası olmuştur.

Türkiye’de her yıl maden ocaklarında onlarca işçi iş cinayetine kurban gitmesine rağmen bu güne kadar yaşanan ölümler karşısında hiçbir önlem alınmamış, göstermelik denetimler yapılmış madenlerdeki çalışma koşulları ile ilgili en temel sorunlar göz ardı edilerek, katliam gibi bir cinayete resmen davetiye çıkarılmıştır.  Soma’da yaşanan iş cinayetinin temel nedeni, yıllardır bütün itirazlara rağmen ısrarla hayata geçirilen özelleştirme ve taşeronlaştırma sistemi resmi devlet politikası haline getirilmesidir. Bu güne kadar yaşanan işçi cinayetlerinde olduğu gibi, son olarak Soma’da meydana gelen katliamın sorumlusu güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıran, işçi sağlığını ve iş güvenliği tedbirlerini almayı maliyet unsuru olarak gören patronlar ve Ak Parti hükümetidir” dedi. 

Açıklamanın ardından grup yeniden Sınırsızlık Meydanı’na doğru hareket etti. Bir süre Sınırsızlık Meydanı’nda oturma eylemi yapan grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.