Muğla Siyasetinin Şimdiki Hâli

Bu haber 12 Ekim 2015 - 23:51 'de eklendi ve 876 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Türkiye’yi 7 Haziran seçimleri kesmedi, 1 Kasım’da gene seçim var. 28 Ekim’de adaylar kesinleşti. Kesinleşen aday listeleri Türkiye’ye hayırlı olsun; Muğla adayları da hem Muğla’ya hem de Türkiye’ye hayırlı olsun.
Muğla aday listelerinde, CHP değişiklik yapmadı; Ak Parti ve MHP listelerde bazı değişiklikler yaptı. (Duyup dinlediklerimden, CHP’liler, kontenjan adayı hâlâ hazmedememişler.)
Listelerdeki en köklü değişiklik Ak Parti’de yaşandı. 7 Haziran’da 2. Seçilen Hasan Kökten liste dışı kaldı ve yerine Nihat Öztürk getirildi.
MHP listesinde de değişiklik var. 7 Haziran’da 3. sırada olan Asım Başaran, şimdi 2. sırada. Asım Başaran, partisinin oyunu Bodrum’da hayli arttırmış bir siyasetçi. Dolayısıyla Başaran’ın 2. sıraya gelmesi son derece normal.
Bu seçim, dinleyip duyduğum ve bunlara bağlı olarak anladığım kadarıyla, alışmadığımız bir zeminde gerçekleşecek.
Ak Partililer, 2. sıradan pek memnun görünmüyorlar. Eski il başkanının 2. sırada olmasına pek sıcak bakmadıklarını gözlemledim. Heyecanlarını kaybetmişler. En iyi niyetlisi, “Oyumu veririm ama parmağımı kıpırdatmam.” diyor. Ak Partililerin bu tavrında, sadece 2. sıra adayının kim olduğu değil, biraz da seçim yorgunluğu ve bıkkınlığının rolü de olsa gerek. Seçime kadar Ak Parti Muğla tabanını heyecanlandıramazsa, 2. sırası tehlikeye girebilir. Seçmenlerin bıkkınlığı ve yorgunluğunun yanı sıra heyecansızlığıyla beraber seçimlerdeki oy düşüş trendi devam ederse, Nihat Öztürk’ün işi zorlaşır. 2011’de 172.703 oy alan Ak Parti, 2014 Belediye Başkanlığı seçimlerinde 160 bin oya gerilerken, 7 Haziran 2015’te 148.527 oya düşüyor. Bu düşüş, bir çözülmeye dönüşürse, Ak Parti’de ikinci vekillik elden gidebilir.
MHP ikinci, CHP de dördüncü vekili çıkarma hesabını, Nihat Öztürk’ün seçilememesine bağlı olarak yapıyor. MHP’nin avantajı, Bodrum’da büyük bir gücü olan Asım Başaran’ın 2. sırada olması ve gece gündüz çalışıyor olması. CHP’de 4. sıra aday Burak Erbay’ın da var gücüyle yüklenmesi gözlerden kaçmıyormuş.
Konuşulanlardan anladığım kadarıyla, 5 vekilin nereye gideceği belli de kıyamet 1 milletvekilliğinde kopacağa benziyor Muğla’da. Ak Parti ve Nihat Öztürk açısından hoş bir manzara yok ama siyasette 24 saat bile uzundur kimi zaman. Bakarsın, Ak Parti, son düzlükte yapacağı atakla, yarışı burun farkıyla kazanır ve Öztürk meclise gider.
Kısacası Muğla siyasetinin şimdiki hâli bu… Gelecek hâli nasıl olacak bilmem.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.