Muğla Siyaseti Klasik Çizgisine Mi Dönüyor?

Bu haber 12 Mart 2019 - 2:15 'de eklendi ve 1.632 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

 Partilerin 24 Haziran seçimlerinde, Cumhur İttifakı 260 bin civarında, HDP destekli Millet İttifakı ise 520 bin oy almıştır. Şu tabloya bakılsa, Muğla Büyükşehir’de Millet İttifakı “ezici çoğunlukla” kazanacak. Cumhur İttifakı ta baştan havlu atmalıydı…

Ama kazın ayağı öyle değil…

Daha önce de yazdım ve zaten sizler de gözlemliyorsunuz.

Bu dengesizliği bozacak ve klasik Muğla siyasetinin dışında seyreden bu tabloyu eski çizgisine çekecek gelişmeler yaşanıyor.

Bu gelişmeden ilki Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın, Millet İttifakında yer alacağı düşüncesinin boşa çıkması. Behçet Bey bağımsız aday oldu ve “otomatik olarak” 106 bin İYİ Parti oyunu yanına aldı. Geriye HDP ve CHP oyları kaldı.

Bir de Bodrum Belediye başkanı Mehmet Kocadon sahaya güçlü bir şekilde çıkınca, 2007’den beri CHP’ye giden bir grup DYP, DP ve merkez sağ oyları ile beraber bazı CHP oyları Kocadon’a gider.

Muharrem İnce olayı başta olmak üzere Genel Merkez’deki rahatsızlıklardan dolayı memnuniyetsizlik yaşayan CHP’li seçmen, ya sandığa gitmez veya başta Behçet Saatcı olmak üzere Mehmet Nil Hıdır ve Mehmet Kocadon’a oy verebilir.

Yerelde yaşanan rahatsızlıkların sonucu da CHP’yi terk edecek oyları bu “CHP’den kaçış”a ekleyelim…

Bitmedi…

Marmaris’te Ali Acar’ın DSP’den aday olması, Büyükşehir’i de etkiler.

Ayrıcaaa… HDP konusundaki memnuniyetsizliğini daha önce en yüksek düzeyde ifade eden CHP’de, 31 Mart’ta Kemalist-ulusalcı seçmen, şimdi HDP ile aynı adaya oy vermek istemeyecektir…

Uzun lafın kısası, oyları kopup kopup giden tek parti CHP…

Ankara memnuniyetsizleri

Yerel memnuniyetsizler…

HDP’den memnun olmayanlar…

İYİ Parti’den gelmeyecek oylar…

Sevgili Başkanım Osman Gürün, maalesef giden senin partiden.

“Gidecek” oyların sayısını ve ya oranını vermek zor ama Muğla siyasetini nispeten bu “gidenler” belirleyecek.

“Gidenler”in bir kısmı Mehmet Nil Hıdır’a, bir kısmı Behçet Saatcı’ya, bir kısmı da Mehmet Kocadon’a gidecek. Son 18 günde bu “gidenler”i en çok toparlayan, kazanır. En şanslısı Mehmet Nil Hıdır görünüyor. (En hazırlıklı o gibi görünüyor. Projelerini bir arkadaş getirdi; mükemmel projeler. Mesela sosyal bir yara olan sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi ve sahiplenenlere bedava mama ve su fiyatında indirim, çok güzel.)

Bu tablo iki sonuç doğuruyor: Birisi Muğla siyasetinin 2002’den öncelerinde olduğu gibi yarı yarıya ve belki de merkez sağ lehine bir yoğunlaşma temeline oturması. Diğeri de Büyükşehir seçiminin 3 aday arasında burun farkıyla geçeceği.

Bakalım Muğla Büyükşehir’de “turbatur” kim olacak? Şimdiden kazanan adaya hayırlı olsun diyorum ama benim için bu seçimin önemi, Muğla siyasetini klasik çizgiye çekmesi olacak.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 12 Mart 2019 / 16:46

Namık Hocam Bileğinize sağlık. Görüşünüze aynen katılıyorum. sevgi ve saygı.