Muğla Siyaseti Kan Kaybediyor

Bu haber 26 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.482 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Evet, seçime 12 gün kaldı. Bu gün sizlerle son AK Parti ve MHP yazılarımla ilgili gazetemizin web sitesinde yapılan yorumları paylaşalım. “Mitingden Sonraki AK Parti” başlıklı (21.05.2015) yazım çok sayıda yorum aldı.

Murat Korkut imzalı yorumda “Yazdıklarınızdan birçok tespit ve mühim sonuçlara erişiliyor. Ahlaki olarak hala CHP’nin 4 savını şiddetle savunuyorsunuz.” denilmiş. Güldüm. Yine de yazıma baktım, “Acaba öyle mi olmuş?” diye. Öyle değildi… Yazımı bir kere daha sayın Korkut’un okumasında fayda var.

Ben ahlaki olarak elimden geldiğince, dilim döndüğünce “hak” ve “hakikati” savunurum.

xx        xx        xx

Benim yazılarımda CHP’nin 4 çıkartacağını savunmam söz konusu olamaz. AK Parti 1 çıkartacak diye de bir iddiam yok. Ancak MHP’nin 1 çıkartacağını iddia edebilirim…

Benim son yazılarımda ortaya koyduğum AK Parti’nin hala 1,5 da olduğu!

Bunun gerekçesini en az benim kadar M. Murat Korkut imzalı okurumun da bildiğinden eminim…

Muğla AK Parti’de şu ana kadar “Genel Seçim” seçim çalışmasından çok “İl Başkanı Seçimi” yapıldığını bilmeyen var mı?

Seçim mücadelesini Hasan Özyer ile Elvan Göçer veriyor!

xx        xx        xx

Önce 20.05.2015 tarihli “Davutoğlu’nun Muğla Vaatleri” başlıklı yazıma yapılan yorumlara bakalım. “BİRAY” imzalı okurum, vaatler arasında yer alan yeni fakülte müjdelerinden neden söz etmediğini sorup, Mimarlık Fakültesi’ne Ula’da bina tahsis edildiğini, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin il merkezine geri getirilemeyeceğini yazmış. Bir gün beklese 21 Mayıs tarihli yazımda o vaatleri görürdü… Neyse…

Güzel Sanatlar Fakültesi istenirse (ki istenmeli) Menteşe’ye gelir. Yerine de Bodrum’a uygun olan bir “Denizcilik, turizmcilik” okulu açılır da hiç değilse bölgenin çocukları eğitimli denizci, turizmci olurlar… (!)

xx        xx        xx

İİBF / KKTC” imzalı okurumda, 20.05.2015 tarihli yazıma yorum yaparken “Menteşe için Sağlık Bilimleri Fakültesi vaadine sanırım ya dikkat etmediniz ya da sizin için önemli bir vaat değil herhalde.” demiş.

Benim için elbette önemli… Daha Tıp Fakültesi’nin hali ortada… İnşaatı devam eden Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi faaliyete geçtiğinde, mevcut hastanenin yerinin ne olacağının belirsizliği ise sürüyor! Fakülte vaatlerinin AK Parti’ye oy getireceğini de sanmıyorum.

Cumhurbaşkanı Demirel’in de bir yıl öğrenim gördüğü ve Mimarlığa çok yakışan tarihi yapıyı (Kız Meslek Lisesi) üniversiteye devredemeyip, hocaları atanmış Mimarlık Fakültesi’ne öğrenci alınmasını sağlayamayan siyasetin Muğla’ya yeni fakülteler vaadi ne kadar inandırıcı olur? Başbakan Davutoğlu’nun vaatleri arasında “Ortaöğretim Kampusu” vaadi olsaydı, orada toplanacak okullarda yeni fakültelerin açılabileceği bana daha inandırıcı gelirdi… “Siyaset”ten kastım da AK Parti’nin Muğla’daki yerel siyaseti!

xx        xx        xx

İİBF / KKTC” imzalı okurum yorumuna şöyle devam etmiş:

Neyse… Ben Menteşe için hızlı olmasa bile çoğu kentin kaç yıldır sahip olduğu tren yollarına kavuşmasını vaatler arasında buna da yer verilmesini beklerdim. Diğer şehirlere hızlı tren vaadi verilirken şahsen imreniyorum. Antalya’ya sıfırdan hızlı tren vaadi verilirken Muğla unutuluyor nedense. Zamanında Muğla Valisi olan Fatih Şahin döneminde Muğla merkez için dolmuş uçak havaalanı vaadi verilmişti. Yaraş bölgesinde yapılması için prosedürlerle uğraşılıyordu. Şimdi kimse dile getirmez oldu… Ula-Muğla-Yatağan arasında tramvay, Menteşe de Masa Dağına teleferik, Muğla’nın trenle tanışması gibi projeler, Muğla merkezi ve yakın ilçeleri cazibe merkezi haline getirecek ve sanayinin (her halde temiz sanayiyi kastediyordur) Muğla’ya gelmesi için gerekli altyapıyı oluşturacaktır.

Bu sözlerin altına da imzamı atarım…

xx        xx        xx

Okurlarımdan Sema AçıkgözMitingden Sonraki AK Parti” başlıklı (21.05.2015) yazıma yorum yaparken Fethiyeli Hasan Özyer ve Milaslı Hasan Köken ile AK Parti’nin iki milletvekilini çıkartabileceğini yazmış. Bu mümkün tabi… 3 mümkün mü?

Sema hanımın penceresinden bakarsak Milas Akın Üstündağ, Hasan Köken; Fethiye Hasan Özyer, Ömer Süha Aldan ve Nurettin Demir… 5 milletvekili. MHP’li Mehmet Erdoğan da Ortacalı 6’ncı milletvekili olacak…

Fethiye ve Milas’taki “hemşericilik” için öteki ilçelerde yok denilebilir mi? Vay benim Muğla’ma vay!

Sema Açıkgöz, yorumunda Milaslı seçmen için “Biz Hasan Kökten’e yüklenelim iktidar partisinden bir Milletvekilini ilçemize kazandıralım, diyorlar.” derken, “AKP Muğla teşkilatı kendi içerisinde çekişe dursun halk böyle düşünüyor.” diye devam etmiş. Benim anlatmaya çalıştığımda bu… Açıkgöz ardından da “Halk parti içi kavgacıları affetmez.” diye eklemiş. Bunu CHP için demiş olabilir, ama kavganın büyüğünün de AK Parti’de olduğu bir gerçek…

xx        xx        xx

Kavga her partide var. CHP’de ikinci sıra atama aday Ömer Süha Aldan ve ata İl Başkanı Ömer Süha Aldan’dan kaynaklanan bir hesaplaşma var, ama bu çoktan “ertelenmiş” bir hesaplaşma…Tabi yine de “Emrah Doğu” odaklı bir sıkıntıdan söz edilebilir. MHP’deki kavgada CHP’dekinden büyük… Ancak kavganın asıl büyüğü AK Parti’de… Bu kavga “il başkanı” seçiminden ve “milletvekili adayı” seçiminden geliyor… (!)

Nitekim benim için “Ahlaki olarak hala CHP’nin 4 savını şiddetle savunuyorsunuz.” deyip, ardından “Ancak Akparti 1,5 değil, 2 kesin.” diye ekleyen M. Murat Korkut sonra da “Kimisinin hesabı il başkanı değişecek, sonra bitpazarına nur yağar mı?” diye sorup pandoranın kutusunu açmış! Ardından da “Alanda bir boşluk var, CHP belediyeler sayesinde köylerde(mahallelerde) etkin.” demiş.

Sayın Korkut, yorumunda “algı operasyonu” yaptığını vurguladığı Muğla Basınının kan kaybettiğini yazmış. Haklı… Muğla basını kan kaybediyor. Muğla siyaseti kan kaybetmiyor mu?

Sayın Korkut, yorumunu AK Parti’yi kastederek “2 yi alıp, oyları artırırlarsa, o gün de şimdi sessiz olanlar yazar Özcan bey.” diye noktalamış.

Tehdit mi bu anlayamadım! Ama ben bu gün “sessiz” olanlara “yarın kaç yazarlar” derim!

xx        xx        xx

Davutoğlu’nun Muğla Vaatleri” başlıklı yazıma yorum yapan Nahit Türköz adındaki okurum belli ki AK Parti’de olup bitenin farkında veya “kral çıplak” diyenlerden. Söze “Özcan bey yine inceden tespitleriniz var, bunlara ben de katkıda bulunayım. Muğla 3 sağa 3 sola vekil veriyor. Bu bir realite.” diye başlamış ve özetle şu ifadelerde bulunmuş:
Şimdi AKP’de ne oluyor, çok şey oluyor. Eski İl Başkanı seçimi kastederek yine yönetime geleceklerini ayan beyan söylüyor. Muhtarlar buna şahit. Diğer taraftan bazı köşe yazarları, bürokratlar da ve başta Menteşe ilçe başkanlığı olmak üzere yine il başkanının 8 inde değişeceğini hatta o gün sakallarını keseceklerini söylüyorlar. Yine eski İL Başkanına yakın Milas, Marmaris, Köyceğiz, Dalaman ve Bayır civarlarında bazı isimlerin mitingde katılım olmaması için çalıştığı bir gerçek. Yani AKP de işler karışık ama niye?

Katılmayan var mı? Sayın Türköz bu köşede günlerdir anlatmaya çalışıp, bazılarına anlatamadığımı (!) çok iyi özetlemiş. Bir de potansiyel adaylardan söz edip “Yavuz Ercan ismi de çok gündemde, Erdoğan Ünal da kendince il başkanı beklentisinde. Fethiye’den eski bir meclis üyesi zaten kendini il başkanı olarak ilan etmiş. Aslında AKP de birlik sağlamış Küreci, eskiler ve karşısındakiler birleşmiş, birleştirmiş… Bütün hedefleri il başkanını yollamak üzere, seçimde oy düşerse 4 aylık il yönetimine fatura kesilir ya, kendilerine soran eden olmaz diye düşünülüyor herhalde. Göstermelik seçim çalışmaları yapıyorlar sorana çalıştık demek için.” diye kaydetmiş.

xx        xx        xx

AK Parti’nin kurucu İl Başkanı Yavuz Ercan Kars’ta. O’nu bu kavganın içine sokmak doğru olmaz. Ancak bir kavga olduğu da gerçek… Ben AK Parti için hala 1,5 da diyorum. Eğer AK Parti sandıktan 2 milletvekili ile çıkmazsa bu kavganın pek çok ismin başını yiyeceği de kesin. Evet, 2 çıksa da pek çok isim şimdiden siyasi mevta olmuş durumda…

MHP ile ilgili yazıma gelen yorumlara yer kalmadı. Başka bir yazıma bırakalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
resat oztepe 26 Mayıs 2015 / 08:34

Gocuman; Gadın Moğlalım Siyaseti sever. Siyasetçiyi d sever. Amma, Hizmeti sevmez. Hizmet edeni de sevmez. Baksana Muğla Denizli Yolunun haline. Muğla İlinin tamamı diyemem ama; esas beni üzen nokta 10 Ağustos seçiminde %65 oranında RTE’ye destek vermemesidir. Sebebi İdeolojik mi?,yoksa “algı” mı? Amma Gadın Moğlam bu şekilde idare edilmek hakkı olma sa gerek. Yerel anlamda dudak boyası ile uğraşıyoruz. alt yapısı e Kanalizasyonu olmayan tek il mi desem yoksa haksızlık mı olur. Nasıl olsa 40m Yıldır CHP İdare ediyor. varsın olsun. Laik kalsın da gerisi olur gider. sevgi ve saygı.

ahmet kara 26 Mayıs 2015 / 09:34

Evet çok doğru bir tespit. “Muğla siyaseti kan kaybediyor.” Ağaçları budarlar; yeni sürgün, yeni filiz versin, ağaç gençleş sin güçlensin diye. Ak Parti ne güzel uyguluyor bu doğa yasasını. Üç dönem kuralını uyguluyor. Ve taviz vermiyor. Muğla siyaseti eskimiş yüzlerden yoruldu. Başarılı bile olsalar insanlar eskimiş yüz görmek istemez. Yenilik insanın doğasında var. Niye insanlar fakir bile olsa, gardrobunda çok giysisi olmasa bile her gün aynı şeyleri giymemeye özen gösterir. Toplumun karşısına farklı çıkmak ister. Muğla’da en eski ve yıpranmış simalar maalesef hep CHP de. Halbuki yenilik en çok onlara yakışır. Kendisine “DEVRİMCİ” ve “YENİ” sıfatlarını yakıştıran partiye bu yakışır. Ama nedense söylediği gibi davranış sergileyemiyor. Muğla belediye başkanı 20 yıllık, Bodrum, Yatağan ve Fethiye (Hiç değilse en azından parti değiştirdi.) belediye başkanları yirmi yıllık. Köyceğiz 20 yıla gidiyordu. Halk değişim dedi. Milas, Marmaris,Datça, Ortaca yirmi yıllık olmasa da onlar da eski. Milletvekilleri Ömer Süha Aldan atama, Nurettin Demir, Mehmet Erdoğan ikinci dönemleri. Bu güne kadar söyleyeceklerini söylemişler artık yeni şeyler söylemek lazım. CHP üye bazında ön seçim yapsaydı partiye bir hareket gelirdi. Yirmi beş bin üyenin taraf olarak hareket içerisinde olması partiye dinamizm katardı. Muğla’nın komşu illeri Antalya (AKP) Denizli (AKP) Aydın (CHP) üye bazında ön seçim yapıldı. Muğla’da Büyükşehir Belediyesi CHP de olduğu halde üye bazında ön seçim uygun görülmedi. Acaba neden? Akın Üstündağ, Burak Erbay eski il genel meclisi üyeleri. Emrah Doğu üçüncü dönem aday. Yeni olan bir tek Süleyman Girgin vardı aralarında. Artık Muğla Halkı yeni yüzler görmek istiyor. Bu yeniliği siz yapmazsanız halk yapacak. Halka rağmen statükoda direnemezsiniz. Mevla’na ne diyor; “YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM.”