Muğla Siyaseti Eski Tas, Eski Hamam « Hamle Gazetesi

Muğla Siyaseti Eski Tas, Eski Hamam

Bu haber 02 Kasım 2015 - 22:46 'de eklendi ve 919 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 Muğla’da seçim sonucunun böyle olacağı son hafta az çok belli olmuştu. Başta Ak Parti’nin 2. Milletvekilliği üzerinden bir yarış yaşanmış, MHP ve CHP topa heyecanlı girmişlerdi. Fakat son düzlüğe kadar koşan kişi, Ak Parti adayı Nihat Öztürk oldu ve hak ederek ipi göğüsledi. Demek ki siyaset biraz maratona benziyor… Belirli bir tempoyu tutturup yarışın sonuna kadar koşturmak gerekiyor. Başta ikinci milletvekilliği için atak yapan MHP, son 2 hafta, neredeyse hiç ortalıkta görülmedi. Asım Başaran’ın mevzii gayreti ve başarısı da bir sinerji yaratmadı demek ki. CHP’ye 4. milletvekilliğini kazandırmak için canla başla çalışan Burak Erbay’ın gayretleri boşa çıktı; umudu başka bahara kaldı.

Son 2 hafta ve özellikle son 1 hafta, seçimin nabzını tutmak üzere değişik yerlerde sondajlar yaptım. İnanın neredeyse bireysel gayretlerin dışında kurumsal olarak hiçbir partide yaprak kıpırdamıyordu. Her parti durumuna razıymış gibi bir hava vardı Muğla’da. CHP, “Nasıl olsa 3 vekillik garanti. Hatta dört olup da dert olmasın.” der gibiydi. MHP, “Ağzımla kuş tutsam ikinci ve üçüncüyü çıkaramayız.” havasındaydı. Ak Parti, mevcudu korumakta kararlıydı.

Hiçbir parti, Muğla’da tam saha pres yapmadı 1 Kasım için.

CHP, 7 Haziran’a göre oyunu %3 arttırmış görünüyor. Bunların bir kısmı yeni seçmen, bir kısmı da HDP’ye giden oylar.

MHP, 7 Haziran’a göre 30 bin, yani %3 oy kaybetmiş. PKK terörü, MHP tabanını tedirgin etmiş ve tekrar Ak Parti’ye yönlendirmiş gibi. Ayrıca Sayın Bahçeli’nin uzlaşmaz tavrı, HDP’li bir koalisyon tehlikesine yol açınca, iktidar ortağı olmayı elinden kaçıran MHP tabanının, Sayın Bahçeli’ye bir ikazda bulunduğu söylenebilir. MHP’nin Muğla’daki oy kaybı, genel oy kaybı paralelinde seyretmiş.

Ak Parti’nin oyunu %3 arttırıp 2011’deki oy oranına yükseldiği görülüyor. Bu, MHP’den gelen oylar olsa gerek.

Ak Parti, ülke çapında % 8 oy arttırırken, Muğla’da %3’te kalması, aslında % 5 bir kaybı göstermektedir. Yani, Ak parti Muğla’da “kârdan zarar” etmiştir. Şayet adayların hepsi birden yüklenseydi, Muğla’da bir Eskişehir örneği yaşanabilir ve Ak Parti birinci parti olabilirdi ama olmadı.

Kısacası dostlar, Muğla siyasetinde durum “eski tas eski hamam” hesabı oldu: 3-2-1

Tekrar vekil seçilenleri tebrik ediyoruz. Ayrıca ilk defa seçilen Nihat Öztürk’ü de tebrik ediyor, kendisine başarılar diliyoruz.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.