Muğla Sivil Toplum Kuruluşları Referandumu Konuştu

Bu haber 21 Mart 2017 - 0:01 'de eklendi ve 940 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 Geçen Cumartesi günü, Muğla siyasetinin nabzı, küçük salonlarda atsa da hayli hızlı attı.

Muğla Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nda buluşan 15 Sivil Toplum Kuruluşu, referandum konusunda halkı bilgilendirmek üzere bir konuşmacı heyeti davet etmiş. Millî Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay, Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Sivil Dayanışma Platform Başkanı Ayhan Ongan ve Gazeteci-Yazar Fadime Özkan’dan oluşan bu heyet, Cumartesi sabahı Ula’da halkla buluşmuş; öğleden sonra Müze Konferans salonunda ise Muğla halkıyla buluşmuş. Akşam bu heyet Muğla Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve muhtarlarla buluştu. Ben bu toplantıya, Menteşe Grubu derneğini temsilen katıldım.

Toplantıda, Sivil Toplum Platformu Başkanı Ayhan Ongan, yaptığı açış konuşmasında, referandum ile verilen mesajın, bütün dünyaya olduğunu belirterek güçlü bir devlet için yeniden yapılanma gerektiğini söyledi ve referandumda “evet” çıkarsa, iki başlılığın ortadan kalkacağını ve cumhurbaşkanı-başbakan çekişmelerinin yaşanmayacağını ilave etti. Geçmişte cumhurbaşkanı-başbakan çekişmelerinden örnek veren Ongan, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde, Türkiye ile ilgili oyunların ortaya çıktığını ifade etti ve “14 Temmuz’daki asker, yargı, polis, 16 Temmuz’da aynı değildi. O gece Türkiye’de her şey değişti ve yeni anayasa bu değişikliklerin millet tarafından onaylanmasıdır.” dedi.

Millî Savunma bakanı yardımcısı Şuay Alpay, mevcut sistemde Cumhurbaşkanının denetlenemediğini; sadece vatana ihanetten yargılanabileceğini belirtti ve referandumda “evet” çıkması hâlinde, Cumhurbaşkanının meclis tarafından denetlenebileceğini söyledi. Alpay, muhaliflerin propagandalarında dile getirdikleri pek çok hususun asılsız ve uydurma olduğunu ifade etti.

Gazeteci-Yazar Fadime Özkan, konuşmasında, getirilmek istenenin rejim değil sistem değişikliği olduğuna ağırlık vererek tarih boyunca değişik egemenlik şekilleri olduğunu, cumhuriyetin halk egemenliği olduğunu ve getirilen yeni sistemle halk egemenliğinin işleyiş sisteminin değiştirilerek, halkın doğrudan sisteme dâhil olduğunu belirtti. Özkan, ayrıca, kuvvetler ayrılığının yeni anayasada daha da kesinleşeceğini; yürütme, yasama ve yargı’nın daha da birbirinden bağımsız bir şekle kavuşacağını ifade etti ve mevcut sistemde, yasama ile yürütmenin iç içe girdiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Muharrem Kılıç, muhaliflerin en fazla lafını ettikleri hususun, bölünme ve federasyon olduğuna parmak bastı ve bu tür iddiaların çok saçma olduğunu söyledi. Yapılan değişikliğin hiçbir satırında ve kelimesinde federasyonun izinin bulunmadığını söyleyen Kılıç, yeni anayasanın üniter yapıyı daha da güçlendireceğini belirtti.

Toplantıda, Menteşe Grubu’nun görüşlerini ve şahsi görüşlerimi dile getirdim. İnşallah ülke için faydalı olmuşuzdur.

Toplantıda sorular da soruldu… Cevaplar da verildi… Ama bence asıl nabız tutulması gereken husus, o anda salonda bulunanların (içlerinde hayır’cılar da vardı.) nasıl bir bilgilendirmeyle salondan çıktıklarının ölçülmesi olacaktır. Keşke imkân olsa da, o akşam salonda olanların görüşlerini öğrenebilsek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ahmet kara 22 Mart 2017 / 09:31

Bir solcu eskisi olarak bundan öncesi “Yetmez ama evet” platformunda yer alan bir kişi olarak. Muğla’daki mahalle baskısı başka hiç bir yerde yoktur. Eskiden bende mahalle baskısı nedir bilmezdim. Kuyunun içerisindekiler dışarısını göremezler. Bizde onların içerisindeyken mahalle baskısını göremiyorduk. Şimdi net şekilde görüyoruz. Muğla’da Ak Partinin yetersizliği, politika üretememesi bu mahalle baskısıyla birleşince hiç hak etmeyenler Muğla’da kolayca seçilebiliyorlar. Muğla’da 2004 yerel seçimlerinde Ak Partiye verilen oyları Ak Parti taşıyamadı. Hocam bu konuyu ilçe ilçe irdeleyin. Edebi kalenizle bal tadında okuyalım. Yanılmıyorsam 2004 te Muğla İl Genel Meclisinde sandalye dağılımı AKP:26 CHP:13 artı DYP :7 AKP artı DYP oyları %60 ı geçiyordu. CHP oyları yarı düzeydeydi. Hocam partiler üstü bir kalem ve akademisyen olarak bu konuyu en iyi siz kaleme alırsınız diye düşünüyoruz. Muğla hepimizin Muğla’ya sahip çıkalım.