Muğla sığla araştırma merkezi olacak « Hamle Gazetesi

Muğla sığla araştırma merkezi olacak

Bu haber 17 Kasım 2015 - 0:10 'de eklendi ve 687 kez görüntülendi.

MUĞLA SIĞLA ARAŞTIRMA MERKEZİ OLACAK YEŞİL HAZİNE SIĞLA AĞACI'NIN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDIDünyada 4 ülkede, Türkiye’de ise sadece Muğla bölgesinde bulunan sığla ormanlarının korunup gelişmesi amacıyla Marmaris ilçesinde ‘Geçmişten geleceğe şifa kaynağı sığla’ adlı çalıştay düzenlendi. Çalıştay sonunda sığla alanlarının genişletilmesi için komite kurulması kararlaştırıldı.

TEMA Vakfı’nın destekleriyle Marmaris Kent Konseyince organize edilen çalıştayda sığla ormanlarının korunup, gelişmesi, yerel yönetimlerle araştırmacıların koordinesinin sağlanması amacıyla bilgi alışverişi ve yerinde incelemelerde bulunuldu. Marmaris’in eşine dünyada az rastlanır değeri, sağlık ve kozmetik sanayinin ‘pahalı’ gözdesi sığla ağaçlarının masaya yatırıldığı çalıştaya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, İl Orman Bölge Müdürlüğü, Marmaris Milli Parklar Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesi de destek verdi.
Ekolog Dr. Okan Ürker, Doç. Dr. Belgin Göçmen Taşkın, Dr. Gürsel Koç, Orman Mühendisi Yüksel Yanmadık, Prof. Dr. Mehmet Emin Duru, Öğretim Görevlisi Yasin İlemin, Halk Bilimci Havva Tekin ve emekli rehber Erol Uysal’ın konuşmacı olarak katıldığı çalıştayın ilk gününü aralarında Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan ve Belediye Meclisi üyesi Acar Ünlü’nün de bulunduğu kalabalık bir topluluk takip etti. Konuşmacılar, özetle, sığla ağacı ve ürünlerinin, insan sağlığına olumlu etkileri ile kozmetik sanayinin önemli bir hammaddesi olduğunun altını çizerek mutlak korunup, iyileştirilip, daha geniş alanlara yayılması gerektiğini ifade etti. Sığla ormanlarının korunması için kısa vadede nelerin yapılabileceği, orta ve uzun vade de ise faydalı olacağı düşünülen planlamalar üzerindeki görüşler dile getirildi.
Çalıştaya katılanlar, ikinci gün sığla ormanlarının havasını soludu. Marmaris ve civarındaki sığla alanlarındaki yaban hayatı ve biyo çeşitliliği hakkında yerinde bilgi verildi. Sığla ormanı yakınlarında yaşayan insanların, hayatlarında oluşan değişimler incelendi. Çalıştay, sığla ağaçlarıyla kaplı Marmaris’teki Günnücek Milli Parkı’nda yapılan piknikle sona erdi.
Sonuç bildirgesi yayınlandı
Etkinliği organize eden Marmaris Belediyesi Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, hazırladığı ‘sonuç bildirgesinde sığla ormanlarının geleceği için hayata geçirilmesi istenen önerilerilen maddeleri , Bir portal kurularak, internet ortamında sığla hakkındaki bilgilerin, yapılanların paylaşılması, düzenlenecek toplantılar neticesinde ‘Sığla Koordinasyon Sistemi’nin en kısa zamanda oluşturulması önerildi. ‘Sığla Evi’ hayata geçirilmesi, sığlanın kamuoyuna daha iyi tanıtılması için çalışmalar yapılması Sığla konusunda ulusal ve uluslararası projeler hazırlanmalı denilen maddeler arasında çalışma grupları kurulup, grupların yaptığı çalışmaları her yıl gerçekleşecek çalıştayda kamuoyuyla paylaşılmalı ifadelerine yer verildi.
Araştırma merkezi olacak
Marmaris’te sığla ağaçlarının en çok bulunduğu alanlardan birisi olan Günnücek Milli Parkı’nın Sığla Araştırma Merkezi olarak düzenleneceği belirtildi. Konuyla ilgili bilgi veren Marmaris Milli Parklar Şube Müdür Yardımcısı Hülya Salmanlı, “Uzun devreli gelişme planı kapsamında Günnücek Milli parkı Sığla Araştırma Merkezi olarak görünüyor. Bu kapsamda bu yıl bir takım çalışmalar yaptık. Şu anda bir ihaleye bitirdik. Ahşap yürüyüş yolları ve köprüler yapılıyor. Buradaki gölet kapalıydı etrafı açılarak yürüyüş yolu yapılacak” dedi.
Marmaris Kent Konseyi Çevre Grubu Başkanı Dr. Gürsel Koç ise gerçekleştirilen çalıştay sonunda sığla alanlarının korunması amacıyla kamu kurum ve kuruluşları ile ortak çalışma planı hazırlanmasının öngörüldüğünü kaydetti. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.