Muğla Seçmeni Tepkili

Bu haber 29 Haziran 2018 - 1:38 'de eklendi ve 2.771 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu başlık benim değil.

Kadir Tamer arkadaşım hafta başında Hamle’nin manşetindeki haberine bu başlığı atmıştı:

Muğla seçmeni tepkili

Seçimlerin Muğla’daki özeti bu…

CHP’de de, AK Parti’de de, MHP’de de bir önceki seçimlere göre oylar düşmüş. Üç partide de seçmen kendine göre tepkili…

Aslında MHP’nin oyları için “düştü” değil de “buharlaştı” demek daha doğru olacaktır. Ben zaten bu köşede seçim sürecinde MHP’nin İYİ Parti’nin kurulması ile birlikte Muğla’da buharlaştığını yazmıştım.

MHP’nin 1 milletvekilini İYİ Parti kaparken, AK Parti 2 milletvekilini korudu, CHP 7’nci milletvekilini kaparak, 3 milletvekilini 4 yaptı.

Tepki çeken aday listesini Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ile yaptığı öne sürülen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün dediği gibi tepkiler 10 günde sona ermedi. Tepkiler seçimin bitmesine rağmen sürüyor ve CHP seçim sistemi sonucu 4 Milletvekili çıkarmış olsa da oyunu koruyamadı…

xx           xx           xx  

Gündemde rektörlük seçimleri de var. Pek ilgilenende yok. İlgilenmiyor gibi mi görünüyorlar o da belli değil… Bu konuda geçtiğimiz günlerde “Muğla’nın Yeni Rektörü” başlığı altında bir yazı yazmıştım. O yazımın ardından arayan profesörlerimizden birisi şöyle sormuştu:

Eğer eskisi gibi seçim olsaydı adaylık için YÖK’e başvuranların sence kaçı aday olurdu?

O zaman düşünmeden yanıt vermiştim:

Bunların yüzde 90’ı aday olmazdı

CHP’de 31 aday adayı, AK Parti’de 54 aday adayı, İYİ Parti’de de 27 aday adayı çıkmıştı.

Toplamda MHP ile birlikte 4 partide 130 kadar aday adayı…

Partilerde önseçim olsa sizce bunların kaçta kaçı aday olurdu?

Kabul etmek gerekir ki, bu seçim biraz “fırsat bu fırsat seçimi” oldu bu…

xx           xx           xx

Gelin soruyu biraz daraltalım:

CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından yapıldığı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan tarafından onaylandığı öne sürülen CHP Muğla listesi Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay, Süleyman Girgin, İbrahim Ertürk, Emine Yenilmez Aydemir, Yamaç Kaya şeklindeydi…

7 Haziran-1 Kasım Genel Seçimlerinde ise “Akın Üstündağ, Nurettin Demir, Burak Erbay, Emrah Doğu, Süleyman Girgin ve Yamaç Kaya” şeklinde sıralama yapılmıştı. Kontenjandan Ömer Süha Aldan ikinci sıraya getirilirken, Yamaç Kaya liste dışı kalmıştı.

24 Haziran’a giderken eski listeden Yamaç Kaya, Süleyman Girgin ve Burak Erbay’ı gördük. Eğer önseçim olsaydı bu üç isim listede yine yer alabilirdi. Hatta Süleyman Girgin listenin başlarına da gelebilirdi…

Peki Mürsel Alban ve Suat Özcan önseçim sonucu listede yine yer alabilirler miydi?

xx           xx           xx

Aslında bu son soru yanlış oldu.

Çünkü önseçim olmadan o sorunun yanıtını vermek doğru olmayabilir. Peki şu soruya ne dersiniz:

Bugün milletvekili seçilmiş olan Mürsel Alban ve Suat Özcan önseçim olsaydı aday olurlar mıydı?

Kendilerine sorsanız “Tabi” derler, ama ben sanmıyorum. O zaman Mürsel Alban İl Başkanlığı’na, Suat Özcan Milas İlçe Başkanlığı’na devam ederdi. Değilse, kendilerine “O zaman neden il, ilçe başkanı oldunuz?” diye sormak gerekir…

Bir başka soruda CHP kulislerinde sorulmaya devam ediyor:

Kulislerde önseçim yapılmadığına göre, Akın Üstündağ ve Nurettin Demir ile atama olmasına rağmen Ömer Süha Aldan ile neden devam edilmediği merak ediliyor… Bu merak dile getirilirken, “Mürsel Alban’ın, Suat Özcan’ın bu üç milletvekilini geçen ne gibi özellikleri vardı? Hangi özellikleri ile liste başı oldular?” sorusu soruluyor.

Bu soruların yanıtını alamayanlar biraz Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e, biraz CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a kızarak milletvekilliği seçiminde partilerine oy vermediler…

xx           xx           xx

Seçim sürecinde genel olarak açıklanan listeye tepkiler sürerken, Bodrum’dan Dr. Kerim Cangır’a 5’nci, Av. Emine Yenilmez Aydemir’e 6’ncı sırada yer verilmesi Bodrum’u ayağa kaldırdı.

Bu arada bir de baktılar listede Fethiye unutulmuş.

Çözümü yılların parti emekçisi, Bodrum eski ilçe başkanlarından Dr. Kerim Cangır’ı listeden çıkarıp, yerine Fethiye’den Eczacı İbrahim Ertürk’ü yazdılar. Ertürk’ün seçimde çalıştığını görende olmadı…

Ertürk, CHP Üyesi bile değildi. Hemen kaydı yapılırken kendisini kimse tanımıyordu, tanıyanlarda MHP’li olduğunu söylüyorlardı. Eğer bu doğruysa, CHP kurmaylarının 5 milletvekili hayali gerçekleşmiş olsaydı, CHP’nin bir de Muğla’dan MHP’li bir milletvekili olacaktı!

Bu trajikomik durumlarda CHP’nin 1 Kasım’da aldığı oylara göre ciddi bir oy kaybı yaşamasına neden oldu… Bir de azda olsa HDP’ye barajı geçmesi için verilen oylar…

xx           xx           xx

Gelin şimdi CHP Muğla’nın neresinde ne kadar oy kaybetmiş ona bakalım.

1 Kasım Genel Seçimi’nde CHP Muğla’da yüzde 48.37 oranında 278 bin 641 oy alırken, 24 Haziran Seçimlerinde milletvekilliği için yüzde 40.9 oranında 264 bin 692 oy almış bulunuyor.

Seçmen sayısındaki artışta göz önüne alındığında CHP’nin yaklaşık yüzde 8 oranında bir oy kaybı olduğu söylenebilir. Bu oy kaybının rakamsal karşılığı ise yaklaşık 50 bin kişi olarak ifade edilebilir.

İYİ Parti ile HDP’nin aldığı oylara bakıldığında 50 bin oyun bu partilere ve daha çok İYİ Parti’ye gittiği görülüyor. 50 bin oy ciddi bir rakam.

CHP bu oylarla mesela önseçim yapılmış olsaydı veya “partinin bir kesimine rest çeken” bir liste yapılmamış olsaydı pekala 5 diyebilirdi!

xx           xx           xx

Muğla’nın 13 ilçesinden 4’ünde de yüzde 8’lik kayıp yaşanmış.

Bunlardan Milas’ta 1 Kasım seçimlerinde yüzde 51 oranında oy alan CHP, 24 Haziran’da yüzde 43.2’de kalmış. Milaslı Suat Özcan’ın 2’nci sırada yer alması pek bir işe yaramamış!

Fethiye’de 1 Kasım’da yüzde 42.2 oranında oy alan CHP, burada 24 Haziran’da 34.4 oranında oy alabilirken, 1 Kasım’da yüzde 29 oy aldığı Seydikemer’de de 24 Haziran’da yüzde 21.9 oranında oy alabilmiş. Fethiye ve Seydikemer’in tepkisi ortada; listede temsil edilmemek…

8’liklerden Yatağan’da 1 Kasım’da yüzde 46.6 oranında oy alınırken 24 Haziran’da 38.5 oranında kalınmış. Yatağan ile Ula’nın gerekçeleri genel gerekçe ile birlikte aynı olmalı. Belediye Başkanlarına duyulan tepki…

Fethiye ile Bodrum’un tepkisinin aynı düzeyde olması beklenmişti, ama Bodrum, Menteşe ve Marmaris ile birlikte yüzde 7’liklerde yer aldı.

xx           xx           xx

Yüzde 7’liklerden Bodrum’un gerekçesini belirttik. CHP Bodrum’da 1 Kasım’da yüzde 58.6 oranında oy alırken 24 Haziran’da yüzde 51.3 oranında kalmış. 1 Kasım’da 55.1 oranında oy alınan Marmaris’te 24 Haziran’da 48.2 oranında oy alınması Marmaris’i temsil eden Yamaç  Kaya’nın 7’nci sırada yer alması da etkili olmuş olabilir.7’liklerden Menteşe ise 1 Kasım’da yüzde 50.5 oranında oy alırken, 24 Haziran’da yüzde 43.2 oranında oy alabildi.

Yüzde 6’lık tek ilçe Ula’da ise 1 Kasım’da 49.2 oranında alınan oylar 24 Haziran’da 43.2 oranına düşmüş.                                                                                                                                                                                                                          Birde 5’likler var; Köyceğiz, Dalaman, Datça…

Köyceğiz’de 1 Kasım’da 44.5 oranında oy alan CHP’nin 24 Haziran’da 39.4 oranında kaldığını; Dalaman’da 1 Kasım’da yüzde 38.8 oranında oy alırken 24 Haziran’da 33.2 oranında oy aldığını ve Datça’da 1 Kasım’da yüzde 56.5 alırken 24 Haziran’da yüzde 51.2 oranına gerilediği görülüyor.

CHP’nin en düşük farkı yüzde 4 ile Ortaca’da meydana gelmiş. CHP burada 1 Kasım’da 46.6 oranında oy alırken 24 Haziran’da yüzde 42 alabilmiş.

Aslında CHP’de liste yapanlar akıllı davranmışlar. Bir ve ikinci sırada yer alanlara 3 ve  4’te yer verilmiş olsaydı CHP 3 ve hatta 2 milletvekilinde de kalabilirdi…

——————————                                                               ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Siyasetin en eski ikinci meslek olduğu iddia edilir. Şunu fark ettim ki ilk mesleğe çok yakın bir benzerlik gösteriyor. (Ronald Reagan)

ÇİVİ

Bir arkadaşım “Madem bütün liderler başarılı, bir dahaki seçime milleti değiştirelim.” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Özden Ahmet Akgüç 29 Haziran 2018 / 16:05

Muğla’daki 7 milletvekili CHP li olsa idi, Muğla ne kazanırdı? Muğla ilinin tüm komşuları üçer dörter SOB sahip olurken, Muğla ne yapıyor. OSB modelinden EB lerine geçilmiş, Muğla’nın gündeminde bu projeler yok. Muğla ağaç sanayine, tarımsal üretime dayalı OSB lerine sahip olmak için hiç bir şey yapmıyor. İşimiz gücümüz kısır çekişmeler.