Muğla seçmeni sandığa gitti

Bu haber 25 Haziran 2018 - 2:37 'de eklendi ve 646 kez görüntülendi.

27. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için oy kullanma, işlemleri yurt genelinde olduğu gibi Muğla’da da sabah saat 08.00’dan itibaren başladı. Oy kullanma işlemlerinin başlaması ile birlikte seçmenler oylarını kullanmak sandık başına geldiler. Sabahın erken saatlerinden başlayan oy kullanma işlemleri saat 17.00’ye kadar sorunsuz bir şekilde devam etti. Sabahın erken saatlerinde sandık başlarına gelerek oy kullanan seçmenler arasında en fazla yaşlı seçmenler yer aldı. Oy kullanmaya yakınlarının yardımı ile gelen 84 yaşındaki Hatice Çetin, her seçimde oy kullandığını belirtirken, göz tansiyonu rahatsızlığı ile görme yetisini kaybeden 92 yaşındaki Şükrü Şadi Tuzcu, herkese vatandaşlık görevini yerine getirmesi çağrısında bulunarak genç seçmenlere örnek oldu. Okullarda kurulan sandıklarda oy kullanmak isteyen yaşlı ve engelli vatandaşlara okullarda bulunan görevliler yardım etti.

Kadir Tamer

27. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için oy kullanma işlemleri sabah saat 08.00’dan itibaren başladı. Oy kullanma işlemlerinin başlaması ile birlikte Muğla’da seçmenler sabah saatlerinden itibaren sandıklara gitti.

27. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için Muğla’da 2 bin 235 sandıkta 725 bin 903 seçmen oy kullanacak. Muğla seçmen sayısı sıralamasında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Bodrum en fazla seçmen ile birinci sırada aldı. Bodrum 375 sandık ve 130 bin 983 seçmen sayısı ile ilk sırada yer alırken, Fethiye 332 sandık ve 114 bin 64 seçmenle ikinci sırada, Milas 356 sandık ve 108 bin 188 seçmenle üçüncü sırada yer aldı. Bu sırayı 255 sandık ve 83 bin 067 seçmenle Menteşe, 197 sandık ve 68 bin 498 seçmenle Marmaris, 155 sandık ve 46 bin 264 seçmenle Seydikemer, 110 sandık ve 36 bin 666 seçmenle Ortaca, 123 sandık ve 35 bin 335 seçmenle Yatağan, 89 sandık ve 28 bin 543 seçmenle Dalaman, 89 sandık ve 27 bin 408 seçmen ile Köyceğiz, 70 sandık ve 20 bin 214 seçmenle Ula, 56 sandık ve 18 bin 421 seçmenle Datça, 28 sandık ile 8 bin 252 seçmenle Kavaklıdere takip etti.

Yaşlı seçmenler sandık başında

Sabahın erken saatlerinden itibaren Muğlalı seçmenlerin sandık başına gitmeleri nedeni zaman zaman oy kullanılan okullarda sıralar oluştu. Oy kullanma işlemleri için sabah saatlerinde sandık başına ilk gelenler yaşlılar oldu. Yakınlarının yardımları ile oy kullanacakları okullara gelen seçmenler oylarını kullanarak okullardan ayrıldılar.

Oyunu kullanmak için Marmaris İlçesi’nden Menteşe İlçesi’ne gelen 84 yaşındaki Hatice çetin, sandık başına yakınlarının ve okulda görevli polis memurlarının yardımı ile oyunu kullandı. Bugüne kadar her seçimde oyunu kullandığını söyleyen Hatice Çetin, “Marmaris’te ve Menteşe’de kızlarımın yanında yaşıyorum. Marmaris’ten oy kullanmak için Menteşe İlçesi’ne geldim. Bugüne kadar her seçimde oy kullandım” dedi.

Menteşe İlçesi’nde yaşayan ve göz tansiyonu rahatsızlığı nedeni ile görme yetisini kaybeden 92 yaşındaki Şükrü Şadi Tuzcu ise oy kullanmanın vatandaşlık görevi olduğunu söyledi. 1950 yılından bu yana gerçekleşen her seçimde sandık başına gittiğini kaydeden Tuzcu, “Herkes oyunu kullanmalı. 40 yıl sandık başında görev aldım. 1950 yılından bu yana her seçimde oyumu kullandım. Bugünde oyumu kullanarak vatandaşlık görevimi yerine getirdim. Seçimin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Muğla protokolü sandık başında

Vatandaşların yanı sıra Muğla protokolü de erken saatlerde sandık başına gitti. Muğla Valisi Esengül Civelek, oyunu Menteşe Kocamustafendi İlkokulu’nda kullandı. Vali Esengül Civelek, oy kullanma işlemlerinin öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sabah saatlerinden itibaren oy kullanma işlemleri herhangi bir sorun yaşanmadan devam ediyor. Seçimin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün oyunu Düğerek Mahallesi’nde bulunan Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu’nda kullandı. Okula eşi Gülsüm Gürün ile birlikte gelen başkan Gürün oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Seçim propaganda dönemi kısa olmakla birlikte çok yoğun, herkesin derdini anlatabildiği, vatandaşa ulaşabildiği, çeşitli aksaklıklara uğramasına rağmen ulaşabildiği seçim dönemi oldu. Türkiye önemli bir karar verecek. Çünkü yeni bir sisteme geçiyoruz. Adeta bir rejim değişikliği olabilecek ve Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiyoruz. Onun için bu seçim diğer seçimlerden farklı ve Türkiye’nin geleceği için çok daha önemli. Herkes söyleyeceğini söyledi, vatandaş dinleyeceğini dinledi. Ben inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerçekten bu dönemlerde çok iyi düşünüp çok iyi kararlar üreten bir yapıya sahiptir. Temennimiz bu saatten sonra seçim sürecinin sağlıklı geçmesi, herhangi bir olumsuz olayın olmaması ve hepimizin bu konuda katkı sağlayarak sonuçların herkesi tatmin edecek ve hiçbir şüpheye mahal bırakmadan sonuçların alınması ve ilan edilmesidir. Sonrası seçilen kimse başımızın üstünde yeri var” dedi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş oyunu, kızı İlke ve eşi Sevilay Gümüş ile birlikte İ.M.K.B. Okulunda kullandı. Oylarını eşleri ile birlikte kullanan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Muğla’mızda Menteşede kısa süreli bir seçim propagandasının sonuna geldik. Bugün Menteşe’de herkesin sandığa yoğun bir katılımın olduğunu görüyoruz. İlk defa Farklı bir seçim olacak Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimi yapılıyor. Temennimiz şudur ki bu katılım ve sandığa yansır ve sandıktan ne çıkarsa halk ne derse o olur. Demokrasinin güzelliği de budur” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.