Muğla seçmeni CHP dedi ama…

Bu haber 02 Nisan 2019 - 1:47 'de eklendi ve 3.107 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Altar Zeyhan arkadaşımız Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı‘ndaki “balkon konuşması” ile ilgili haberine yine Başkan Gürün‘ün sözü ile “CHP olarak bu seçimden ders çıkarmalıyız.” başlığı atmış.

Başkan Gürün doğru söylemiş. Bu seçimde herkesin payına düşen dersler var…

Evet, CHP özellikle Muğla’dan ders çıkarmalı.

Bu seçimden AK Parti de ders çıkarmalı.

AK Parti genel seçim” havasına soktuğu ve “ötekileştirmenin” en ağır şekilde uygulandığı bu seçimde yine birinci parti oldu, ama başta İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin olmak üzere Büyükşehir Belediyelerini önemli ölçüde kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘da geç vakit yaptığı balkon konuşmasında “Yanlışları seçmende aramayacağız. Kendimizde arayacağız.” dedi.

CHP’de Muğla’da birinci çıktı, ama Yatağan’ı, Dalaman’ı, Ortaca’yı ve Ula’yı kaybetti.

Yola çıkılırken bu köşeden Marmaris ile birlikte bu ilçeler için uyarmıştık. Marmaris direkten döndü.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da Muğla‘dan ders çıkarmalı… Çünkü en azından Menteşe‘de Başkan Gürün‘ün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ün aldığı oyu alamamış olmasının bir anlamı olmalı…

xx           xx           xx

CHP Muğla‘da Ahmet Aras adaylığında %45.95 (36 bin 930) oy ile Bodrum‘u yeniden kazanırken, Bahattin Gümüş adaylığında Kavaklıdere Belediye Başkanının ardından rekor oyla; %55.15 (31 bin 517) Menteşe‘yi yeniden kazandı. CHP‘li başkanlardan Millet İttifakı adayı Muhammet Tokat %51.47 (41 bin 56) oyla Milas‘ta, Gürsel Uçar %54.67 (7 bin 185) oyla Datça‘yı kazandı. Uzun yıllar sonra ilk kez Fethiye‘de Alim Karaca‘nın aldığı %48.24 (42 bin 829) oyla CHP‘nin oldu. Marmaris‘te Millet İttifakı adayı CHP’li Mehmet Oktay‘ın aldığı %45.66 (19 bin 959) oyla CHP‘de kaldı.

Hem ilde hem AK Parti‘de rekoru Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir kırdı. Demir %68.74 (4 bin 955) oyla ikinci döneme vize aldı. Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan da %47.18 (11 bin 536) oyla güven tazelerken, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz de %50.08 (9 bin 256) oyla güven tazeledi.

AK Parti bu üç ilçenin üstüne yıllar sonra Mustafa Toksöz‘ün aldığı %52.36 (12 bin 294) oy ile  Yatağan‘ı, Alim Uzundemir‘in aldığı %37.84 (10 bin 296) oy ile Ortaca‘yı ve İsmail Akkaya‘nın aldığı %44.90 (6 bin 636) oy ile Ula‘yı koydu.

Bir de Cumhur İttifakı adayı MHP’li Muhammet Karakuş %36.36 (7 bin 935) oyla CHP‘den Dalaman‘ı aldı.

xx           xx           xx

Hafta sonunda yapılan seçimde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün için birinci olmasına rağmen “güven tazeledi” demek zor. Öyle başlık atan gazetede olmadı…

Çünkü Muğla’da yeniden seçilen CHP’li belediye başkanları oylarını arttırırken, Başkan Gürün arttıramadı.

CHP 2018‘de %40.9 ve 2014 yerel seçimlerinde %49.1 oy alırken, bu seçimde Başkan Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ün arkasına da düşerek %36.02 oy alabildi.

Kesin olmayan sonuçlara göre, Muğla‘daki Büyükşehir seçim soçları şöyle gerçekleşti:

CHP adayı Dr. Osman Gürün %36,02.

AK Parti adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır % 27,92.

Bağımsız aday Behçet Saatcı % 25,95.

DP adayı Mehmet Kocadon % 3,43.

Diğer partilerin dağılımı da BTP %2.61, DSP %0.71, Saadet Partisi %0.45, Vatan %0.1 ve TKP %0.20.

xx           xx           xx

Seçimden kim ve kimler başarılı çıktı?

Seçimden matematiksel olarak, oy oranı bakımından Türkiye‘de AK Parti, Muğla‘da CHP başarılı oldu.

Belediye Başkanlığı olarak baktığımızda ise Türkiye‘de bir önceki seçime göre kazanılan belediye başkanlıkları bakımından Millet İttifakı adayları ile CHP‘nin ve ardından Cumhur İttifakı adayları ile MHP‘nin kazandığını söylemek mümkün.

Muğla‘ya gelince önceki seçime göre, belediye başkanlıkları bakımından bu seçimde CHP‘den 4 ilçeyi Yatağan (AK Parti), Dalaman (AK Parti), Ula (AK Parti), Ortaca (MHP) alan Cumhur İttifakı için “başarılı olmuştur” diyebiliriz.

Yeniden aday olan başkanlar içinde de bu seçimin en başarılı başkanları olarak; %68.74 oy oranı ile AK Partili Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir ve %55.15 oy oranı le CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş gösterilecektir. Tabi CHP’li başkanlar arasında %54.67 oy oranı ile Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar da ikinci sırada yeralıyor. Uçar ile Gümüş‘ü birlikte göstermek yanlış olmayacaktr.

Ki 2014‘te ilk kez seçildikleri başkanlıklarında Mehmet Başkan ile Bahattin Başkan 5 yıl başarılı bir performans sergilediler…

xx           xx           xx

Evet hafta sonunda hem Türkiye‘de hem Muğla‘da derslerle dolu bir seçim yaşadık.

Türkiye‘de AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu‘nun alması gereken dersleri hepimiz biliyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğanbalkon konuşmasında”, o balkona eşinin dışında kimseyi almayarak partisine mesaj verirken, seçmene de “eksiklerimizi tamamlayıp, yanlışlarımızı düzelteceğiz” mesajı verdi.

Kılıçdaroğlu henüz “bahar yorgunluğu”nda… Dinlenince belki kendine en azından Muğla için “Ben nerede yanlış yaptım?” sorusunu sorar…

Peki Muğla’da Osman Gürün ve AK Parti’nin yerel kurmayları bu seçimden ders çıkarmışlar mıdır veya çıkarırlar mı?

Çıkarmaları gerekir… Mesela İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu seçimden ders çıkarmak durumunda olmadığı halde “İşe en az oy aldığım yerden başlayacağım” diyor…

Ben ne Başkan Gürün’ün ne de AK Parti yerel kurmaylarının bir ders çıkaracaklarını sanmıyorum…

xx           xx           xx

Başkan Gürün seçimin sonuçlanmasının ardından Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanının merdiven balkonlarının birinden sonucu kutlayan CHP’lilere seslenirken, “Bu süreçte ilçe başkanlarımızın her biri çok sıkı mücadele etti. İlçelerde arkadaşlarımız ellerinden geleni yaptı. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Böyle kritik zamanlarda torbanın içindeki çürükler belli olur. Bu çürükler kendilerini ayıkladılar. Geri kalan sağlıklı meyveler bize kaldı.” demiş.

Ben ders alan ve alabilecek olan bir “siyasiden” bu sözleri değil de “Seçimi Muğla kazandı, demokrasi kazandı. Oy veren vermeyen tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum. Hepinizin başkanı olacağım. Şahsımla ilgili oyu düşürdünüz. Bu uyarınızı da aldım. Eksikleri birlikte gidereceğiz, yanlışları birlikte düzelteceğiz. Muğla 1, hedef bir” ifadelerini beklerdim.

Başkan Gümüş‘ün oyunun içinde İYİ Parti oyları yok ve %55.15 oy oranı elde etti… Sizin oyunuzun içinde İYİ Parti ve HDP oyları da var, ama aldığınız oy %36,02 oranında kaldı.

55’ten 36’yi çıkarın… Kalan seçmen oyu “çürükler”, “sağlıksız meyveler” mi oluyor?

Neye göre, kime göre çürük?

xx           xx           xx

Altar Zeyhan arkadaşımızın haberine göre Başkan Gürün o konuşmasını “CHP bayrağını tekrar Muğla’ya diktik ve indirtmedik. Bu seçimden CHP olarak çok ders çıkarmalıyız. Burada ne yapmalıydık kendimize sormalıydık. Herkes bunu gördü. Bundan sonra birbirimize daha çok sarılmalıyız.” diye sürdürmüş.

Doğrusu CHP bayrağı orada, yerinde duruyor. “Osman Gürün bayrağı” nerede? “CHP olarak çok ders çıkarmalıyız.” diyorsunuz, doğru söylüyorsunuz, ama nedense kendinizinde “ders alması gerektiğini” söylemiyorsunuz.

Anlaşılan o % 19’a sarılmayı denemeyecek, “kibirli” siyesete, söylem ve eylem devam edeceksiniz…

Dün belediye çalışanlarına yaptığınız konuşmaya bakılırsa da ciddi bir “tasfiye” yaşanacak. İnşallah belediye çalışanlarının ekmekleri ile oynanmaz…

Neyse yarın devam ederiz…

——————————                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Oy vermek bir şeyleri değiştirseydi, yasaklanırdı. (Anarşist yazar Emma  Goldman)

ÇİVİ

Arkadaşım “İnsanların ‘Kime verecen?’ demelerinden kurtulduk derken ‘Kime verdi?’ demeye başladılar” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI
gerçek CHP'li 02 Nisan 2019 / 10:34

Muğla’da seçimlerin kaybedeni Osman Gürün, Mürsel Alban ve 3 milletvekilidir. Muğla Büyükşehirin sloganı “Sevgi hoşgörü güleryüzlü hizmet” sloganı çökmüştür. Yapılması gereken İl ve İlçe yönetimlerinin Genel Merkez tarafından derhal görevden alınarak, yerlerine parti tabanı ve partililere sahip çıkacak, partililerin sorunlarını çözecek, adaletli davranacak (Mürsel Alban gibi 5 akrabasını işe aldırmayacak) Büyükşehir Belediye başkanı ve milletvekillerine biat etmeyen kadroların göreve getirilmesi gerekir. CHP tabanını yok sayan, hor gören, parti üyesi ve delegelerini sormadan işçi alanlara ve biz onların oylarını alacağız diyenlere CHP’liler oy vermemiştir. % 36 oy oranını Genel Merkez iyi okuması gerekir. Okumazsa bundan sonra yapılacak seçimlerde CHP Muğla’da baraj altında kalır. Menteşe Belediye Başkanı geçerli oyların % 55’şini, Osman Başkan % 36’sını alıyor bu başarı değil hezimettir. Yaptıklarınızı anlatmak çözüm değildir. Çözüm oy verenleri sahip çıkmaktır. % 36 oy Muğla’da CHP’nin bitirildiğinin kanıtıdır.

Burak Zeybek 02 Nisan 2019 / 10:39

Belediye içerisinde yapılacak tasfiye seni ilgilendirmez bu bir belediyede çalışıp,evine ekmek götüren insanların başka adaylar için seçim çalışmalarına katılması hiç bir kurum tarafından kabul edilmez,edilemez bu da iki.Bizim buralarda buna ekmek yediğin kaba pislemek denir.Başka adaya tabi ki oy verebilirsin buna kimse birşey demiyor demezde fakat sen seçim süreci boyunca gerek arkasında koşar gerekse de sağda solda propagandasını yaparsan kusura bakma seni de kapının önüne koyarlar.

muhlis karakaya 02 Nisan 2019 / 11:33

Sayın Başkan önce Burak Zeybek gibi arkadaşları temizlesin ki herkesin başkanı olacağına herkes inansın

MEHMET HİLMİ KURAN 02 Nisan 2019 / 11:45

bağımsız aday Müşteba Karamanoğlu ve Cevdet Güven yüzde kaç oy aldılar

yirmibinoy 02 Nisan 2019 / 19:14

Bu seçimde ikinci Behçet Saatçi olmuştur diğer bağımsız aday ve bağımsız Türkiye partisinin aldığı oylar Saatçi indir +20000 oy bu seçimin galibi Behçet Saatçi dir