Muğla seçime kilitlendi

Bu haber 20 Mart 2015 - 20:38 'de eklendi ve 1.391 kez görüntülendi.

birincisayfaoy5561165167 Haziran genel seçimlerinin heyecanı Muğla’da kendini hissettirmeye başladı. Genel seçimlerde milletvekili aday adayları için bugün CHP Muğla İl Teşkilatı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde eğilim yoklaması gerçekleştirirken, Ak Parti ise Pazartesi günü sendika, dernek, vakıf ve meslek kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerine dönük ‘kimi milletvekili görmek istiyorsunuz’ diyerek temayül yoklaması gerçekleştirecek.

Kadir Tamer

Genel seçimlerde partilerin milletvekili sıralamasının belirlenmesine az bir süre kala CHP Muğla teşkilatı 28 aday adayının katılacağı eğilim yoklaması bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. 28 aday adayının yarışacağı eğilim yoklamasında yaklaşık 8 bin delegenin oy kullanması bekleniyor. Sabah saat 08.00’da başlayacak olan ve akşam saat 17.00’a kadar devam edecek oy kullanma işlemlerinde delegeler oylarını bağlı bulundukları ilçelerde kurulan sandıklarda kullanacaklar.

Resmi olmayan rakamlara göre CHP’nin ilçelere göre delege sayısı dağılımı şöyle:

“Bodrum 1371, Fethiye 1312, Milas 1312, Menteşe 1043, Marmaris 828, Yatağan 530, Ortaca 413,Köyceğiz 298, Dalaman 282, Ula 272, Datça 202 ve Kavaklıdere 86.”

28 aday adayının yarışacağı eğilim yoklamasında aday adayı sıralamasında delegeler en az 3 en fazla 5 aday için oy kullanabilecekler. Bugün gerçekleşecek eğilim yoklamasında ise aday adayların sıralaması şu isimlerden oluşuyor:

“Aydın Tilkici, Kazım Turan, Fahrettin Üstün, Akın Üstündağ, Cahit Yaka, Erkan Yakar, Ömür Yolcu, Mustafa Zeybekoğlu, Ali Akalp, Abdurrahman Levent Anıl, Hüseyin Anıl, Hasan Balı, Kerim Cangır, Tolga Çandar, Sıddıka Samuray Çelik Ünal, Nurettin Demir, Emrah Doğu, Zühra Dönmez, Burak Erbay, Suat Esin, Süleyman Girgin, Müjgan Gürgan, Ali Irgat, Yamaç Kaya, Mehmet Togay Kömür, Necati Ocak, Okan Özsu ve Mustafa Öztürk.”

Ak Parti’den ilk uygulama

Şubat ayında temayül yoklamasını gerçekleştiren Ak Parti Muğla Teşkilatı, milletvekili aday adayları için bu kez sendika, dernek, vakıf ve meslek kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerine dönük temayül yoklaması yapacak. Muğla’da ilk kez gerçekleşecek bu uygulama ile milletvekili adayı belirlenmesinde STK’ların görüşünün alınacağı temayül yoklaması Menteşe İlçesi’nde Pazartesi günü Öğretmenevinde gerçekleşecek.

Ak Parti Muğla İl Başkanı İhsan Küreci, Pazartesi günü yapılacak temayül yoklaması ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Demokratik temayülde, AK Parti’nin aday adayları değil STK’ların kimi milletvekili görmek istedikleri yönünde oylarını özgürce kullanacağı bir uygulama yapılacak. Böylelikle AK Parti milletvekili aday belirleme sürecindeki farkını da ortaya koymuş oldu. Dernek, vakıf, sendika, meslek kuruluşlarının yönetim kurulu asıl üyeleri temayüle çağrılacak. İsim listeleri valilik dernekler masasından alınarak, demokratik temayül için Pazartesi günü sandık kurulacak. Oy verme işlemi 09.00 ile 17.00 arasında yapılacak. Oylar mühürlenip, teşkilat temayülü gibi genel merkeze teslim edilecek. Sonuçlar açıklanmayacak. STK’lar temayülde arzu ettiği isimleri de yazarak oy kullanabilecek. Oy pusulasında kesinlikle oy sahibi ismi sorulmayacak, aday olması istenen en fazla 6 ismin yazılması istenecek.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.