Muğla Seçim Sonuçları

Bu haber 31 Mart 2014 - 20:49 'de eklendi ve 1.287 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

Muğla seçimlerinde sonuçlar belli oldu. CHP yüzde 50, Ak Parti yüzde 27, MHP yüzde 18 oldu. Muğla’mıza hayırlı olsun.

Seçim sonuçlarında şaştıklarım oldu, normal karşıladıklarım oldu.

Ak Parti, Seydikemer, Dalaman, Köyceğiz, Kavaklıdere gibi ilçeler bazında başarılar göstermişse de, il çapında beklenmeyen bir sonuç aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanlığını Osman Gürün’ün kazanması, son genel seçimlere bakılınca normal karşılanmalı. Çünkü 6 milletvekilinden 3’ünü kazanan CHP’nin bu oy oranını koruması normaldir. Fakat bu seçimde Ak Parti’nin Prof. Dr. Mansur Harmandar’ı aday göstermesinin oy oranlarını değiştirebileceğini tahmin etmiştim. Çünkü hem bir profesör ve hem de bir rektör olarak Mansur Harmandar, seçime, normal bir adaya göre daha yüksek bir etki gücüyle girmişti. Mesela normal bir aday %30 etki gücüyle girerse, Harmandar %50-60’lık bir etki gücüyle sahaya çıkmıştı. Ayrıca arkasında Fethiye ve öğrenci kitlesi vardı. Demek ki, Fethiye’den beklenen destek gelmedi ve öğrencilerin büyük kısmı, oylarını Muğla’da kullanmadı.

Dışardan bakıldığında, Mansur Hoca için bir avantaj gibi görülen profesör ve rektör olmak, “ulaşılması zor insan” psikolojisini doğurmuş ve yöneticiyle yakın, samimî ilişkiler kurmaya alışkın olan halkımızda bir tereddüt doğurmuş olabilir. Osman Gürün, 15 yıldır ve hatta daha öncesi kurduğu yakın, sıcak ve insanî ilişkilerle, bilinirlik-tanınırlık avantajını çok iyi kullandı. Tabii bu da sandığa büyük bir başarı olarak yansıdı.  Bu rüzgâr, Menteşe Belediyesini de CHP hanesine yazdırdı.

Seçim süresince, pek yakından olmamak kaydıyla bütün adayları takip ettim. MHP tantanalı gösterilerden kaçındı. Bunda, yaşamakta olduğumuz hassas sürecin etkisi olmuş mudur bilmem. MHP’nin önemli tabanlarından birisi olan üniversite gençliğinin, oylarını memleketlerinde kullanması da, fazla oy alamamasında rol oynamış olabilir.  Tabii, MHP’nin topluma heyecan verecek şekilde toplantılar ve gösteriler gerçekleştirmemesi, toplumda bir teveccühün oluşmasını engellemiş olabilir.

Ak Parti, Başbakan’ın mitingi dışında meydanlarda pek görülmedi. Son hafta gerçekleştirilen mahalle mitingleri, nisbî bir heyecan dalgalanmasına yol açtıysa da, bu, sandığa yansımadı. Cumartesi günü, CHP Kötekli’de bir saate yakın süren bir konvoy geçişiyle tantana yaratıp lehine bir hava oluştururken, Mansur Hoca’nın 15-20 gençle dolaştığını görünce, aradaki farka üzüldüm. Oysa Mansur Hoca, her yerde ve Kötekli’de de gümbür bümbür geldiğini hissettirmeliydi. Bir profesör, bir rektör geldi miydi, bu taaa uzaklardan bile hissedilmeliydi.  Parti teşkilatı bu konuda, Mansur Hocayı yalnız bırakmış hissine kapıldı Köteklililer. Bu durum şayet her yerde böyle olduysa, gerçekten düşünülmesi gerekir.

Ak Parti sahillerde niye kazanamıyor?

Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla, Demokrat Parti’nin, Adalet Partisi’nin, ANAP’ın ve Doğru Yol Partisi’nin kalesi olurken, Ak Parti buralarda niye başarılı olamıyor?

Muğla’daki seçimlerin kaybedilmesinin sebeplerini burada aramak lazım.

Meseleyi sadece plajlarla açıklamaya kalkmak, meselenin derinliğine inmeden sığ alanlarda fikir atı koşturmaktır.

Bu yörelerde, CHP geleneksel oyunu muhafaza etmekte, oylar bazı yerlerde nisbi bir artma göstermektedir ama bu genel seçmen profilinin omurgasını değiştirmemektedir. DP’den DYP’ye kadar merkez sağa oy veren seçmenin bir kısmı 1999’dan beri MHP’de yoğunlaşmaya başlamıştır. Demek ki, millî meselelerde hassasiyet, bu yörelerde önem kazanmakta; Ak Parti bu hassasiyet çizgisini görememektedir. Ayrıca, bu yörelerde, algı yanılmasının düzeltilmesi konusunda Ak Parti bir gayret sarf etmemektedir.

Bu sonuçlarla Muğla, Türkiye ufkunun gerisinde kalmıştır. Şayet sahiller iyi okunamazsa, bu böyle devam edecek demektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
latif emre 02 Nisan 2014 / 01:27

hocam prof.ve rektör gibi sıfatların belediye seçimlerinde %1 kanaat etkisi vardır ki oda kararsız seçmenin yazı tura atacağına aa bak adam profmuş demesi gib, ama o Muğla gibi eğitim seviyesi yüksek olan yerlerde olmaz yani seçmen yemez.yoksa biz YOK başkanını çıkaralım derlerdi.sonra sahillerle chp nin oyu hakkında bağdaşan çok az yön var asıl sahillerin akdeniz insanının özelliklerini taşımasıdır aslolan.ÖZGÜR yaşam felsefesi.hocam istersen bir araştır derim.hem bu kadar politik tesbitle gelecek seçimlerde sizi aday olarak görebiliriz zaten %50 avantajınız var sizde prof.sunuz ya.Muğlalı bayılır Prof a..

ceci 02 Nisan 2014 / 12:31

hocam muğlayı çok hafife aldınız fakat sukütu hayale uğradınız.
dalaman ve köyceğiz i akp alamadı çok acele ettiniz. oraları iyi bakın kim aldığını görürsünüz

günaydın 04 Nisan 2014 / 13:07

türkiyede 2 havaalanı olan 2 ilden biri muğla(diğeri istanbul) türkiyede ençok turizmden döviz girdisi olan ikinci il muğla(birincisi antalya) türkiyede kişi başına düşen taşıt sayısında 1000 de 454 ile birinci muğla (ikinci burdur).devletten aldığından fazlasını veren illerden biri muğla.devlet bu rakamlara bakınca elbette muğlaya yatırım yapma gereği duymuyor devlet yatırım yapmayınca halk devletten neler gelebileceğini görmüyor ve böyle devam edip gidiyor. bakın tüm sahller hemen hemen aynı konumda