Muğla sandık başına gitti « Hamle Gazetesi

Muğla sandık başına gitti

Bu haber 01 Kasım 2015 - 23:17 'de eklendi ve 768 kez görüntülendi.

oy (4)
26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma, işlemleri yurt genelinde olduğu gibi Muğla’da da sabah saat 08.00’dan itibaren başladı. Oy kullanma işlemlerinin başlaması ile birlikte seçmenler oylarını kullanmak sandık başına geldiler. Sabahın erken saatlerinden başlayan oy kullanma işlemleri saat 17.00’ye kadar sorunsuz bir şekilde devam etti. Sabahın erken saatlerinde sandık başlarına gelerek oy kullanan seçmenler arasında en fazla yaşlı seçmenler yer aldı. Ula İlçesi’nde 87 yaşındaki Fatma Karataş, güçlükle yürümesine rağmen sandık başına giderek oyunu kullandı. Bugüne kadar tüm seçimlerde vatandaşlık görevini yerine getirdiğini söyleyen Fatma Karataş, genç seçmenlere örnek oldu. Okullarda kurulan sandıklarda oy kullanmak isteyen yaşlı ve engelli vatandaşlara okullarda bulunan görevliler yardım etti.
Kadir Tamer
Muğla’da 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma işlemleri sabah saat 08.00’dan itibaren başladı. Oy kullanma işlemlerinin başlaması ile birlikte Muğla’da seçmenler sabah saatlerinden itibaren sandıklara gitti.
26. Dönem Milletvekili Genel seçimlerinde Muğla’da il genelinde 1081 sandıkta 673 bin 144 seçmen oy kullanacak. Seçmen sayısı sıralamasında 334 sandık ve 116 bin 442 seçmen sayısı ile Bodrum ilk sırayı alan ilçe oldu. Bu sırayı 304 sandık ile 106 bin 387 seçmenle Fethiye, 341 sandık ile 101 bin 829 seçmenle Milas, 240 sandık ile 76 bin 726 seçmenle Menteşe, 183 sandık ile 64 bin 82 seçmenle Marmaris, 145 sandık ile 43 bin 554 seçmenle Seydikemer, 123 sandık ile 34 bin 883 seçmenle Yatağan, 103 sandık ile 34 bin 213 seçmenle Ortaca, 85 sandık ile 26 bin 364 seçmenle Dalaman, 81 sandık ile 25 bin 683 seçmenle Köyceğiz, 65 sandık ile 18 bin 887 seçmenle Ula, 49 sandık ile 15 bin 921 seçmenle Datça ve 28 sandık ile 8 bin 173 seçmenle Kavaklıdere takip etti.
Yaşlı seçmenler sandık başında
Sabahın erken saatlerinden itibaren Muğlalı seçmenlerin sandık başına gitmeleri nedeni zaman zaman oy kullanılan okullarda sıralar oluştu. Oy kullanma işlemleri için sabah saatlerinde sandık başına ilk gelenler yaşlılar oldu. Yakınlarının yardımları ile oy kullanacakları okullara gelen seçmenler oylarını kullanarak okullardan ayrıldılar. Muğla’nın Ula İlçesi’nde 87 yaşındaki Fatma Kocataş, sandık başına kızı Birsen Karataş’ın yardımı ile Atatürk İlköğretim Okulu’na geldi. Merdivenleri bastonu ve kızının yardımı ile güçlükle çıkan Karataş, bugüne kadar gerçekleşen tüm seçimlerde oy kullandığını söyledi.
Oyunu kullanmak için okullara gelen yaşlı ve engelli vatandaşlara ise okullarda bulunan görevliler ve polis ekipleri yardımcı oldu. Merdivenlerden çıkmakta zorlanan ve tekerlekli sandalye ile okullara gelen vatandaşlar görevlilerin yardımları ile merdivenleri çıkarak oy kullanacakları sandıklara gittiler.
Muğla protokolü sandık başında
Vatandaşların yanı sıra Muğla protokolü de erken saatlerde sandık başına gitti. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün oyunu Düğerek Mahallesi’nde bulunan Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu’nda kullandı. Okula eşi Gülsüm Gürün ile birlikte gelen başkan Gürün oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, sandıktan çıkan sonuca herkesin saygı duyması gerektiğini kaydetti. 7 Haziran’da yapılan Genel seçimlerden sonra hükümet kurulamaması nedeniyle gidilen erken seçimde halkın gerekli olgunluğu göstererek sandığa gideceğini ve ülkemiz için yararlı bir sonucun çıkacağına inandığını belirten Gürün, “Erken seçim kararından sonra propaganda döneminde halkımızda biz zaten her şeyi biliyoruz, fazla söze gerek yok anlayışı vardı. 5 ay içinde tekrar genel seçime gitmek ülkemiz ve demokrasimiz için çok uygun olmasa da halkımız büyük bir olgunlukla sandığa giderek vatandaşlık görevini yapacak ve ülkemiz için yararlı bir sonuç çıkmasını sağlayacaktır. Sonuç ne çıkarsa çıksın herkes milletimizin iradesine saygı duymalı, seçilecek parlamento mutlak suretle geniş tabanlı bir hükümet kurmalıdır. Vatandaşlarımız oylarıyla meclise giden vekillerinden huzur, güven, barış ve gelecekle ilgili endişe duymadıkları bir ülke beklemektedir. 1 Kasım Genel seçimleri ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş oyunu, kızı İlke ve eşi Sevilay Gümüş ile birlikte İ.M.K.B. Okulunda 1103 No’lu sandıkta kullandı. Oylarını eşleri ile birlikte kullanan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Başkanı Mürsel Alban ve İlçe Başkanı Erkan Aydın oylarını kullandıktan sonra okulları ziyaret ederek, sandık görevlileri ve vatandaşlar ile bir araya geldiler.
Oyunu kızı İlke Bebek ile kullanan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Demokrasinin gereği olan oy kullanma hakkımızı bugün yerine getiriyoruz. Herkesi bugün akşama kadar oylarını kullanmaya davet ediyorum. Huzur ve güven ortamı içerisinde geçmesini temenni ettiğimiz seçimin, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Huzurlu bir seçim geçiriyoruz
Muğla Valisi Amir Çiçek ise oyunu Kocamustafendi İlköğretim Okulu’nda kullandı. Öğle saatlerinde okula eşi Hülya Çiçek ile birlikte gelen Amir Çiçek, oyunu kullandıktan sonra bir süre vatandaşlar ve görevliler ile sohbet etti.
Muğla’da oy kullanma işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini kaydeden Vali Çiçek, “Gerek seçim çalışmalarında gerekse bugün başlayan oy kullanma işlemlerinde hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Vatandaşımız sandık başına gelerek demokratik hakkını kullanıyor. Şu ana kadar herhangi bir olay yaşamadık. Sonuçların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Seçim çalışmaları süresince ve bugün sağduyulu davranan vatandaşlarımıza ve siyasi parti temsilcilerine teşekkür ediyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.