Muğla sandığa koştu

Bu haber 17 Nisan 2017 - 0:43 'de eklendi ve 460 kez görüntülendi.

Muğla’da Anayasa Referandum oylamasında oy kullanma işlemleri sabah 08.00’dan itibaren sakin bir ortamda başladı. Sabah başlayan oy kullanma işlemleri sırasında özellikle yaşlı vatandaşlar sandıklara akın etti. 75 yaşındaki MS hastası Nuriye Ekin sedye üzerinde oy kullanmaya gelirken, 4 yıldır felçli durumda bulunan emekli astsubay Ramazan Cihanyurdu tekerlekli sandalye ile oyunu kullanırken ‘vatan sağ olsun’ dedi.

Kadir Tamer
Muğla’da Anayasa Referandum oylamasında oy kullanma işlemleri sabah 08.00’dan itibaren sakin bir ortamda başladı. Gün boyunca sakin geçen oy kullanma işlemleri sırasında sabah saatlerinde yaşlı vatandaşlar erken saatlerden itibaren oylarını kullanmak üzere sandık başına gittiler.

Sedyeyle geldi

Yakınlarının yardımları ile sandık başına giden yaşlı seçmenler oy kullanmanın bir vatandaşlık görevi olduğunu söylediler. Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde Atatürk İlköğretim Okulu’na sedye ile gelen 75 yaşındaki MS hastası Nuriye Ekim, vatandaşlık görevini yerine getirdiğini söyledi.  Sedye üzerinde oyunu kullanan Nuriye Ekim, “Her seçimde oyumu kullandım. Oy kullanmak vatandaşlık görevi. Bugünde bu görevimi yerine getirdiğim için mutlu oldum” dedi. Oyunu kullanan Nuriye Ekim, daha sonra kendisini getiren ambulans ile evine götürüldü.

‘Vatan sağ olsun’   

4 yıl önce geçirdiği felç nedeni ile yatağa mahkum olan 84 yaşındaki emekli astsubay Ramazan Cihanyurdu, oyunu kullanmak için TOKİ Şehit Jandarma Yarbay Alim Yılmaz İlkokulu’na tekerlekli sandalye ile geldi. Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı ekiplerinin yardımı ile TOKİ Şehit Jandarma Yarbay Alim Yılmaz İlkokulu’na kızı ile birlikte gelen Ramazan Cihanyurdu oy kullanmak istediğimizi yetkililerle bildirdik. Onlarda sağ olsun ambulans ile beni almaya geldiler. Hangi şartta olursa olsun vatandaşlık görevimi yerine getirmek hepimizin görevi. Vatan sağ olsun” dedi.

Kocamustafendi Okulu’nda oyunu kullanmak isteyen 54 yaşındaki Bahattin Can, merdivenlerden çıkamayınca oyunu zemin katta sandık başkanının gözetiminde boş bir sınıfta kullandı. Rahatsızlığı nedeni ile merdivenlerden çıkamayan Bahattin Can, sandık başkanından oyunu zemin katta kullanmak istediğini söyledi. Bu talep üzerine Bahattin Can, kimsenin bulunmadığı bir sınıfta sandık başkanının gözetiminde oyunu kullandı. Bahattin Can daha sonra oy zarfını sandık başkanına teslim etti.

Kim nerede oyunu kullandı
Anayasa Referandum oylamasında Muğla Valisi Amir Çiçek oyunu eşi Hülya Çiçek ile birlikte Kocamustafendi İlköğretim Okulu’na gelerek oyunu kullandı. Bir süre görevliler ile birlikte sohbet eden Vali Çiçek daha sonra oyunu 1196 nolu sandıkta kullandı.

Muğla’da oy kullanma işlemlerinin sorunsuz bir şekilde devam ettiğini kaydeden Muğla Valisi Amir Çiçek, “İlimiz genelinde 690 bin 631 seçmen oy kullanacak. Sabah saatlerinde başlayan oy kullanımında şu ana kadar her hangi bir olumsuz durum meydana gelmemiştir. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın oy kullanması için kurumlarımızın tahsis ettiği araçlar vatandaşlarımızın ulaşımını sağlıyor. Referandum da sonuç ne çıkarsa çıksın milletimizin iradesine saygı göstereceğiz. İnşallah memleketimiz için iyi sonuç çıkar” dedi.

Kazanan milletimiz

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise oyunu Düğerek Mahallesi’nde bulunan Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulunda kullandı. Eşi Gülsüm Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban ile birlikte Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokuluna gelen Osman Gürün, “referandum süresince Anayasa değişikliği ile ilgili maddeler hakkında herkes sözünü söyledi. Bugünde son sözü halkımız verecek. Sandıktan hangi karar çıkarsa hepimizin bu karara saygı duyması ve uyması gerekiyor. Bu seçimin kazanı yada kaybedeni yok. Bu seçimin tek galibi milletimizdir” dedi.

Oyunu kızı ve eşi ile birlikte kullandı

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş oyunu kızı İlke ve eşi Sevilay Gümüş ile birlikte kullandı. İMKB İlköğretim Okulu 1087 No’lu sandıkta oyunu kullanan Başkan Gümüş, “Bugün ülkemiz için çok önemli bir karar vermek üzere sandığa gittik. Demokrasimiz için, Cumhuriyetimiz için, geleceğimiz olan çocuklarımız için, vatandaşlarımızı demokratik hakkımız ve vatandaşlık görevimiz olan oy kullanmaya davet ediyorum. Bir oy her şeyi değiştirebilir.” dedi. Oy kullanma sırasında vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Gümüş, okulları da ziyaret ederek sandık görevlilerine kolaylıklar diledi.

Bin 983 sandık

Anayasa Değişikliği Referandumunda Muğla’da bin 983 sandıkta, 690 bin 631 seçmen oy kullanacak. Muğla’da seçmen sayısı sıralamasında 319 sandık ve 119 bin 952 seçmen sayısı ile Bodrum ilk sırayı alan ilçe oldu. Bu sırayı 290 sandık ile 108 bin 516 seçmenle Fethiye, 318 sandık ile 103 bin 619 seçmenle Milas, 226 sandık ile 79 bin 505 seçmenle Menteşe, 174 sandık ile 65 bin 216 seçmenle Marmaris, 144 sandık ile 45 bin 961 seçmenle Seydikemer, 97 sandık ile 35 bin 388 seçmenle Ortaca, 118 sandık ile 34 bin 918 seçmenle Yatağan, 84 sandık ile 27 bin 385 seçmenle Dalaman, 77 sandık ile 26 bin 447 seçmenle Köyceğiz, 61 sandık ile 19 bin 259 seçmenle Ula, 49 sandık ile 16 bin 295 seçmenle Datça ve 26 sandık ile 8 bin 170 seçmenle Kavaklıdere takip etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.