Muğla sahillerinde 100 Mavi Bayrak dalgalanacak « Hamle Gazetesi

Muğla sahillerinde 100 Mavi Bayrak dalgalanacak

Bu haber 09 Mayıs 2018 - 3:12 'de eklendi ve 650 kez görüntülendi.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2018 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye’de 459 plaj, 22 marina ve 10 yatta Mavi Bayrak dalgalanacak. Mavi bayrak dalgalanacak 459 plaj arasında Muğla geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Antalya’dan sonra en fazla Mavi Bayrak kazanan ili oldu. Muğla sahillerinde bu yıl 100 plaj, 7 marinada Mavi Bayrak dalgalanacak.

Kadir Tamer

Mavi Bayrak Jürisi tarafından açıklanan ‘2018 yılı Mavi Bayrak’ ödüllerinde Muğla bu yılda listenin ikincisi oldu. Mavi Bayrak Jürisi tarafından açıklanan listede Türkiye genelinde Mavi Bayrak 459 plaj, 22 marinaya verildi. Listede bu yılda ilk sırada Antalya 200 plaj, 5 marina ve 5 yatla en fazla Mavi Bayrak alan kazanan il olurken 100 plaj, 7 marina ile Muğla ikinci sıradaki yerini korudu.

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda dünyada 49 ülkede uygulanıyor. Mavi Bayrak Programı uluslararası alanda 1987 yılında, ülkemizde ise 1993 yılında uygulanmaya başladı.

Önemli kriterleri bulunuyor

Mavi Bayraklı plajlar önemli kriterlere sahip oluyor ve bu kriterler her yıl düzenli bir şekilde denetleniyor. Kriterler arasında deniz suyunun temizliği sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri ile belirlenirken, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanı ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanması yer alıyor.

Mavi Bayraklı tesisleri tercih ediyor

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen, dünya turizm sektörünün artık Mavi Bayraklı tesisleri tercih ettiğine dikkati çekerek, “’Türkiye’nin turizmde kalkınması ve uluslararası standartlara kavuşması için Vakfımız çaba göstermektedir. Dünya Turizm sektörü artık Mavi Bayraklı tesisleri tercih ediyor. Mavi Bayrak, tatil programı yapanların ve tur operatörlerinin aradığı, dünya çapında halk nezdinde en çok tanınan ve bilinen eko-etikettir. Bu özelliği ile ülkemizin turizm sektöründe ve uluslararası turizm pazarında ayrı bir yeri vardır. Bayrak sayısının çok olması, aynı zamanda plajlarımızın mikrobiyolojik açıdan temiz ve çevre yönetimi yönünden duyarlı olduğunun bir belgesidir. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, kıyılarımızda dalgalanan Mavi Bayraklarımız ile 2018 yılında iyi bir sezon geçirilmesini dileriz’” dedi.

Mavi Bayrak nerelerde dalgalanacak

Bodrum: Aktur Apart Doria Plajı, Aktur Bitez plajı, Ambrosia Hotel plajı, Bodrum Belediyesi Özgür Halk plajı, Aktur Residence Mavi plajı, Rixos Premium, ASN Evleri Özel Plajı, Caresse a Luxury Collection Resort & Spa, Gümbet Halk Plajı, Royal Asarlık Beach, Voyage Türkbükü, Hekimköy Tatil Sitesi, Hilton Bodrum Türkbükü Resort & Spa, Göltürkbükü Halk Plajı, Çayıraltı Halk Plajı, Green Beach, Gündoğan Halk Plajı, Costa Farilya Special Class Hotel, Baia Bodrum Hotel, Gündoğan Sahil Sitesi, Forever Club, Isis Hotel, Bardakçı Koyu Azka Otel, Wow Bodrum Resort, Kumbahçe Halk Plajı, Voyage Bodrum, Magnific Hotel, Önderhan Beach Club, Club Müskebi, Ortakent Halk Plajı, Kervansaray, Samara Hotel, Işıl Club Bodrum, Vogue Hotel Bodrum, Club Blue Dreams, Voyage, The Bodrum Bay Paramount Hotels & Resort, Nikki Beach Resort & Spa Bodrum, Bodrum Golden Beach Hotel, Swissôtel Resort Bodrum Beach, Charm Beach Hotel, Sundance Resort Otel, Xanadu Island Hotel, Yasmin Bodrum Resort, Armonia Holiday Village & Spa, Grand Park Bodrum, Kadıkale Resort, Club Armonia Bodrum Evleri, Kefaluka Resort, La Blanche Resort & Spa

TT Hotels Bodrum Imperıal, Palmiye Tatil Köyü, Sea Garden 2, Latanya Park Resort Hotel, Sea Garden 1, Bodrum Holiday Resort & Spa, Bodrum Park Resort, Kempinski Hotel Barbaros Bay, Ersan Resort & Spa, Cactus Fleur Beach Club, Sirene Luxury Hotel, Club Flipper Devremülk Yöneticiliği, Highlight Hotel, Delta Beach Resort, Xuma Beach, Yalıkavak Halk Plajı, Golden Age Hotel, Cactus Mirage Family Club.

Datça: Kumluk Plajı, Taşlık Plajı, Datça Perili Bay Resort & Spa, Aktur Kamping, Aktur Tatil Sitesi, Aktur Kurucabük, Hastanealtı Plajı, Billurkent Devremülk Villaları

Fethiye: Göcek Blue Point Beach, Hillside Beach Club, Club Tuana, Barut Fethiye Sensatori, Suncity Beach Club, Hotel Meri, Liberty Hotels Lykia, Kumburnu Halk Plajı

Marmaris: TT Hotels Marmaris Impreial, Grand Yazıcı Club Turban, D Maris Bay The Bay Plajı, Club Mistral Martı Marina Halk Plajı, Martı La Perla, Grand Yazıcı Club Marmaris Palace, Martı Resort, Hotel Aqua, Labranda Mares Marmaris, Sentido Orka Lotus, Maris Beach, Poseidon Hotel, D-Resort Grand Azur, Marmaris Belediye Halk Plajı, İdeal Prime Beach, Green Nature Diamond Hotel, Angel’s Marmaris Hotel, Turunç Resort Otel, Turunç Premium Otel.

Milas: La Blanche Island Hotel, Meşelik Köyü Crystal Green Bay Resort & Spa

Ortaca: TT Hotels Tropical, TT Hotels Palace, Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, Seno Resort Sarıgerme, Tui Blue Sarıgerme Park, Robinson Club Sarıgerme Park, SARÇED Plajı, TUI Magıc Lıfe Sarıgerme

Ula: Ula Belediyesi Akyaka Halk Plajı

Marinalar:

D-Marin Turgutreis Marina, Milta Bodrum Marina, Bodrum Palmarina, D-Marin Göcek Marina, Ece Marina, Martı Marina, Netsel Marina.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.