“Muğla Sağlığını Konuşuyor”

Bu haber 06 Ocak 2017 - 0:00 'de eklendi ve 1.050 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçenlerde Muğla Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan ile görüştük.

Muğla sağlığını konuşuyor” dedi…

Giden yılda son yazılarımdan “Senin Niyetin Ne?” ve “Hala MUMOP Var Mı?” başlıklı yazılarıma gelen yorumları okuduğunu, bu yüzden böyle düşünüp, söylediğini sandım. Okumuştu, güldü “O da var” diyerek devam etti:

Biz önümüzdeki günlerde bir çalıştay veya sempozyum yapacağız. Hedefimiz ‘Sağlık Turizmi” olduğu için yabancı konuklarımızda olacak. Etkinliğin adını ‘Muğla Sağlığını Konuşuyor’ diye belirledik.

Muğla’nın sağlığı konusunda bu köşeye gazetemizin web sayfasında gelecek yorum ve önerilerin kendileri için yararlı olacağını söyledi.

Bu ve bundan sonraki yazılarıma yorum ve önerilerinizi bekliyorum. Müşteba Karamanoğlu’na yorumlarının kısa olmasını rica ediyorum…

xx           xx           xx

Muğla TC Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nin yeni binası öyle veya böyle bu yıl içinde hizmete girecek.

Yani hastane Üniversite’nin M Kapısı karşısında Tıp Fakültesi’nin Morfoloji binası ile birlikte inşa edilen ve ek bina inşaatı devam eden yeni binasına taşındığında şehir merkezinde boşalan bina ve alan ne olacak?

Şimdi bu sorunun yanıtını doğru vermekle; Muğla’nın ortak aklının ürünü diyebileceğimiz yanıtın arkasında durmak ve hayata geçirilmesi için gerekeni yapmak durumundayız…

İşte bu anlamda sorunun yanıtını “aramaya başlamak” için yerel gazete patronlarımız bir araya gelirken, ben de “Senin Niyetin Ne?” başlıklı ve “Hala MUMOP Var Mı?” başlıklı iki yazı yazdım.

Şimdi o yazılarıma web sitemizde yapılan yorumları paylaşalım…

xx           xx           xx

27.12.2016 tarihli “Senin Niyetin Ne?” başlığını taşıyan yazıma ilk yorumu Mustafa Toksoy adındaki okurumuz yapmış. Daha çok öneride bulunan yazısında “Sayın Özgür, yazınızın başlığı senin niyetin ne yerine bizim niyetimiz ne olsa daha iyi olurdu. Şöyle ki, biz yani Muğlalılar (Menteşeliler) ne yapmak istiyoruz. Nasıl bir şey yapalım. Bence öncelikli olarak yapılması gereken Menteşe yada Muğla Güç Birliği Platformu kurulmalı. Bu platform tüm meslek oda başkanları, tüm gazete sahipleri, gazete çalışanlarının meslek örgütleri vb kanaat önderi kişilerden oluşmalı.” diyerek şöyle devam etmiş:

Bu platformun bir dönem başkanı olmalı. Bu sıraya konmalı. Bu platform ayda bir düzenli olarak üyelerden birinin ev sahipliğinde toplanmalı. Bu kurulun sekretaryası olmalı, önemli konuları masaya yatırmalı. Bunlardan önemli olan ilk üç konuyu belirlemeli, bunların çözüm yolları aranmalı. Bu platform kendi içinde değişik uzman kurullar oluşturulmalı. Menteşe’yi yalnız Menteşe olarak görmemeli, Menteşe’ye yakın olan Yatağan ve Ula ilçeleri de buna dahil edilmeli. Velhasıl tüm Muğla için neler yapılabileceği, neler yapılması gerektiği tartışılmalıdır. Bu işin asın ayağı çok önemli. Burada da sizin gibi tecrübeli basın emekçisi arkadaşlara iş düşüyor. Bu platformun sözcüleri sizler olmalı.

xx           xx           xx

Mustafa Toksoy’un önerileri dikkate değer bir öneri. Zaten yerel gazete patronları da bu hedefle, bir “Muğla Lobisi” oluşturulması için yola çıktılar. Gündemde “Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nin yeni binasına taşınmasından sonra boşalacak mevcut hastanenin yerinin ne olacağı” var.

Bu durumda ortaya çıkacak olan platformun öncülüğünü, sözcülüğünü Tabip Odası’nın yapması isabetli olabilir.

Yerel Gazete Patronları dün bir kere daha bir araya geldiler. Bu defa konu MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan, Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz ile ele alındı.

Toplantıdan bilgi paylaşamıyorum. Çünkü bu yazı toplantıdan önce kaleme alındı…

xx           xx           xx

Yazımıza yorum yapanlardan “günaydın” rumuzlu okurumuzda Mustafa Toksoy gibi bir kurul veya komisyondan söz etmiş, ama farklı öneride bulunmuş. Şöyle:

Önce komisyon kurulmasına karar vermek için, içinde sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de yer aldığı bir komisyon kurulmalı. Bu komisyon bir komisyon kurulmasına gerek olup olmadığına dair çalışmalar yapmalı, meseleleri masaya yatırıp enine boyuna tartışmalı. Sonra bu komisyon, kurulmasına karar verirse geniş katılımlı herkesi kucaklayan tüm düşünce platformlarından, sivil toplum kuruluşlarından, meslek odalarından, devlet kuruluşlarından, belediyelerden temsilcilerin katılacağı bir komisyon kurularak meseleler masaya yatırılarak enine boyuna tartışılmalı…

Nasıl öneri ama… Bununla da çözüm bulunmazsa çözüm yok demektir…

Bu okurumuz biraz dalgasını geçmiş, ama Tıp Fakültesi sürecine tepkisini göstermiş de olabilir…

xx           xx           xx

Mehmet Kaya adındaki okurumuzda “Sayın Ahmet Karaosmanoğlu ile Hayati Nizamoğlu’nun her yönüyle Muğla’nın mevcut yöneticilerinden fazlalıkları vardır. Diğerleri tanınırlıklarını belediyeye ve belediye olanaklarına borçlu. Bu iki arkadaşımız kendi olanakları ve kendi akıllarıyla bu noktaya geldiler. Bir de belediye gücünü kullansalar Muğla’da yaratacakları sinerjiyi düşünebiliyor musunuz?” yorumunda bulunmuş.

Öteki isimde Ahmet Tan Karaosmanoğlu… “Senin Niyetin Ne?” başlığını taşıyan yazımda, “Sormadan edemeyeceğim. Hem Allah aşkına söyler misiniz Muğla’yı yönetenlerden, temsil edenlerden Ahmet Karaosmanoğlu’nun, Hayati Nizamoğlu’nun eksiği ne?” ifadesinde bulunmuştum. Sanıyorum Mehmet Kaya bu ifademe yorum yapmış…

xx           xx           xx

28.12.2016 tarihli ve “Hala MUMOP Var Mı?” başlıklı yazıma gelen yorumlardan biri Hamle yazarlarından Ünal Bozyer’e ait.

Ünal hocamBu şehir 16-17 yıl önce MUMİKOM (Muğla Milletvekillerini İzleme Komitesi) icat etmiş, bir süre de olsa yaşatabilmişti. Nüfus olarak büyüdük, Üniversitemizle birlikte geliştik, hatta mütezavi Muğla belediyesi büyüdü Büyükşehir belediyesi oldu ama sivil toplum-yerel siyaset-katılımcı yönetimde sürekli geri gidiyoruz. İlgililerin dikkatine…

Selamlar…” demiş.

Sevgili hocam bir akademisyen Sosyolog… Üniversitede kendisine idari görevlerde verildi. O yüzden olmalı son zamanlarda yeni yazılarını göremiyoruz… Hocam bekliyoruz…

xx           xx           xx

ayla ak” rumuzlu okurunuzda “Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Özlem Çerçioğlu hiç hükümetle didişiyor mu? Mezhepçilik yapıyor mu? Hayır. Cumhurbaşkanının dolar bozdurma eylemine partisini bile karşısına alarak katılmadı mı? Katıldı. Döviz bozdurma bürosunun önüne gitti, sıraya girdi ve Türklerin Anadolu’ya resmi giriş tarihleri olan tarihi çağrıştıran 1071 dolar bozdurdu ve kampanyaya destek verdi.” diyerek şu ifadelerde bulunmuş:

Aydın’a Devlet Hastanesi olur. Doğum ve Göz Hastaneleri olur. Yetmez bir de Üniversite Hastanesi olur. Olur oğlu olur. Peki Muğla yerel yönetimi ne yapıyor? Muğlalılar olarak biz kendi ilimizi komşu illerimizle mukayese etmeyi öğreneceğiz. Bu beceriksizleri desteklemekten vazgeçeceğiz. Peygamberimizi (SAV) eleştirmekten çekinmiyoruz da Osman Oğullarını eleştirmeyi korkuyoruz. Kısacası komşu illerimiz Aydın’ın da, Denizli’nin de gerisindeyiz. Onlardan ileride olduğumuz bir nokta var. O da; iki uluslararası, bir askeri hava alanına sahibiz. Bunlarda da yerel yönetimimizin katkısı yok.

xx           xx           xx

Sıkı takipçilerimizden Müşteba Karamanoğlu da özetle “Dayanışma birlik güçlülük karar sonuç .. Sivil toplum örgütleri meslek odaları birliği meslek grupları birliği (örn . Muğla ili arıcılar birliği ) İl genelinde yapılacak yapılması gereken çalışmaları yetkili muhtarlık birim amirlik müdürlük müşavirlik bakanlık düzeyinde bildirim ve istek öneri şikayetlerini bildirme durumunda dikkate alınıp sorun ve istek önerilerini kabul etmede en büyük yardımcı etkendir..” demiş…

Önceki yazılarımda da vurguladığım gibi “Fethiye Güçbirliği” örneğinde olduğu gibi yerel yönetimin, başta MUTSO ve Tabip Odası olmak üzere meslek odalarının ve yerel gazetelerimizin yaktığı kıvılcımı Muğla’nın önünü aydınlatacak büyük bir çoban ateşine döndürebilirler.

Yorum ve önerilerinizi bekliyorum…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.