Muğla Ramazanları

Bu haber 08 Temmuz 2014 - 0:14 'de eklendi ve 1.276 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Elbette eski Muğla ramazanlarını bilmiyorum. 20 seneden beri Muğla’dayım ve bu 20 seneyi biliyorum.

İstanbul ve Ankara dahil değişik şehirlerde ramazan geçirdim. Ramazan telaşları aşağı yukarı birbirlerine benziyor. Özellikle iftara yakın saatlerdeki yoğun trafik, ne çok İstanbul’da gördüğümüz bir heyecandı ama birkaç defa Muğla’da da yaşadım bu trafik yoğunluğunu ve heyecanını.

Bir kaç defa iftara yakın şehre gelmem gerekti. Aman Allahım!… Küçücük Muğla’da kavşaklar kapanmış; trafik sıkışıklığı var.  Aylin Karaca kavşağından heykele gelmek 15-20 dakikamı almıştı. Herkeste, bir an önce eve ve iftara yetişme telaşı vardı. Ama tatlı bir telaş… Kavgasız, gürültüsüz ve daha çok da orucun verdiği ulûhiyetin verdiği sükunet hakim ana caddeye ve meydana.

Çoğu şehirde olduğu gibi Muğla’da da ikindiden sonra ramazan pidesi telaşı yaşanır.  10 sene şehirde oturdum ve Kırkbirevler Camii’nin yanındaki fırından ramazan pidesi aldım. Pide kuyruğunda ne güzel sohbetler yaptık dostlarla. Ne kimse “kaynak yapma”ya kalkıştı ve ne de ez-kaza öne geçmek isteyen biri olsa bile “Hoop bilâder!… Sıraya geç!… Görmüyon mu sıra diye bişivar!…” diye bağırılıp çağırıldı. Şimdi isim vermeyeyim, ünlü şehirlerimizin birisinde, ramazan mübarekte, “Falanca mehleyeye gidah da fırın önünde gavga seyredah.” diye espri yapıldığını bilirim.

Turgutlu’nun ramazan alâmetleri, lokum sucuğu, çörek tatlısı ve ekmek dolmasıydı.  12 sene Elazığ’da yaşadım;  Elazığ’ın ramazandaki alâmet-i farikası badem şekeriydi; Muğla’nın alâmet-i farikası ise “katmer”.

Katmer bizde de (Turgutlu Osmancık köyü) yapılır ramazanda ama bizdeki gözleme gibidir; oysa Muğla’nın katmeri, tatlı gözleme gibi. Şeker hastası olmayanlara tavsiye ederim; harika bişi Muğla katmeri.

Muğla ramazanlarını kültürel boyut hakkında bilgim yok. Aileler, küçük gruplar neler yapar bilmiyorum. Kamuya açık iftar sofralarından başka bir toplumsallık görmedim Muğla ramazanlarında.  Böyle bir eksikliği görünce 2009 yılında Menteşe Grubu olarak “Özgün bir ramazan faaliyeti yapalım.” dedik ve ilk defa Şahidi Camii bahçesinde teravih sonrası bir sohbet düzenledik ve fakir orada Şahidî’nin hayatını, tasavvufî ve edebî yönünü anlataak bir şiirini şerh etti.

2009’da mevzii bir şekilde kalan Şahidi Bahçesi sohbetini ertesi sene genişlettik ve cami bahçesindeki 4 sohbette, 4 yayla camiinde teravih ve sonrası sohbet ile 3 akşam da Yağcılar  hanında tasavvuf müziği dinletisi gerçekleştirdik. Şahidî Câmii bahçesi sohbetini İlim Yayma’daki arkadaşlar devam ettiriyorlar.   İyi de ediyorlar.

Acaba diyorum; Muğla ramazan akşamlarını daha zengin, daha fonksiyonel ve daha kalıcı kültürel faaliyetlerle donandırıp Ramazan bilinci ve ibadet hazzını gündelik hayatın bir parçası hâline getirmek mümkün olamaz mı?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.