Muğla polisinden kaçamadılar

Bu haber 05 Ekim 2016 - 0:15 'de eklendi ve 934 kez görüntülendi.

manset-4Muğla’da Şubat ayında Menteşe İlçesi’nde yapımı devam eden Tıp Fakültesi Hastanesi inşaatından bir gecede yaklaşık 10 ton bakır kablo çalan çete Muğla polisi tarafından yakalandı. Muğla Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekiplerinin yaklaşık 8 ay süren çalışma ile yakalanan zanlıların Türkiye genelinde meydana gelen birçok olayın failleri olduğu iddia edildi. Özellikle kamu kurum ve büyük fabrikaları hedef alan hırsızlık çetesinin deşifre edilmesi amacıyla Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri 700 saatlik MOBESE kayıtlarını inceleyerek zanlılara ulaştı ve büyük bir çeteyi çökertme başarısı gösterdi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 7 zanlı çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kadir Tamer

Muğla’da Menteşe İlçesi’nde yapımı devam eden Tıp Fakültesi Hastanesi inşaat alanından Şubat ayında yaklaşık 10 ton bakır kablo hırsızlığının faillerinin yakalanması amacıyla başlatılan çalışmalarda Türkiye genelinde faaliyet gösteren hırsızlık çetesi Muğla Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından çökertildi.

Edinilen bilgiye göre, Menteşe İlçesi’nde yapımı devam eden Tıp Fakültesi Hastanesi inşaat alanından 29 Şubat gecesi yaklaşık 10 ton bakır kablo kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından çalındı. Hastane inşaatında yaşanan hırsızlık olayının aydınlatılması amacıyla Muğla Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı. Yapılan çalışmalarda hırsızlık olayını gerçekleştirenlerin arkalarında herhangi bir iz bırakmamaları ve bir gecede çalınan kablo miktarının yüksek olması nedeniyle kişilerin profesyonel bir şekilde çalıştığını düşünen Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri yakın illerde meydana gelen ve faili meçhul olarak kalan kablo hırsızlıklarını inceleme altına aldı. Yapılan incelemelerde İzmir, Manisa, Afyon, Samsun’da bulunan kamu kurumları ve büyük fabrikalardaki kablo hırsızlığının Menteşe İlçesi’ndeki Tıp Fakültesi Hastane inşaatındaki olayla bire bir aynı olduğunu tespit etti.

700 saatlik kamera kayıtları incelendi

Bu bilgi üzerine hırsızlık olayının gerçekleştiği iller ile Menteşe İlçesi’nde ki MOBESE kayıtları ekipler tarafından inceleme altına alındı. Yaklaşık 700 saati bulan görüntüler ekipler tarafından saniye saniye izlenirken yine aynı bölgelerde bulunan plaka tanıma sistemi de

incelendi. 700 saatlik kamera görüntüleri ile plaka kayıt sisteminde on binleri bulan plakaların incelenmesinin ardından 5 aracın Menteşe ve diğer illerde gerçekleşen hırsızlık olayında kullanıldığı belirlendi. 5 aracın sahipleri polis tarafından yakın takibe alındı. Yapılan çalışmalar sonucunda araç sahiplerin bakır hırsızlığı çetesi ile bağlantısı olduğu tespit edildi ve çete üyeleri tek tek deşifre edilmeye başlandı.

Çeşitli yöntemler kullanmışlar   

Çete üyelerinin deşifre edilmesi için devam çalışmalar sırasında hırsızlık olayını gerçekleştiren zanlıların polise yakalanmamak için çeşitli yöntemlere başvurduğu ortaya çıktı. Çete üyelerinin tamamının akıllı telefon kullanmadıkları, hırsızlık olayından bir gün önce telefonlarını kapattıklarını ve telefonlarını olaydan saatler sonra açtıkları, sürekli olarak telefon ve sim kartlarını değiştirdikleri, hırsızlık olayının ardından araçlara alınan kabloların ilden çıkarılmasından önce öncü bir ekibin yol güzergahında önde giderek polis ve jandarma yol kontrolünü denetlediği gibi önlemler aldıkları belirlendi.

Antalya’da yakalandılar

Türkiye genelindeki birçok kablo hırsızlığına karıştıkları iddia edilen zanlıların tespit edilmesine yönelik çalışmaların tamamlanmasının ardından operasyon için Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Antalya’da bir otelde oldukları tespit edilen H.O., F.O., H.O., M.U.B., İ.B., N.H. ve E.S. gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Muğla’ya getirildi. Asayiş Şube Müdürlüğü’nde ifadeleri alınan zanlılar hakim karşısına çıkarılmak üzere adliyeye sevk edildiler. İlk olarak Cumhuriyet Savcılığı’na ifade veren zanlılar tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkarılan zanlılar tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.