Muğla patateste Ödemiş’e rakip

Bu haber 16 Eylül 2014 - 22:56 'de eklendi ve 655 kez görüntülendi.

patatesTütüne alternatif ürün kapsamında Muğla’da üretimi başlayan patates üretiminde rekor kırıldı. Seydikemer Bekçiler Mahallesi’nde yapılan çalışmalarında 1’e 32 oranında rekor seviyede ürün alındı.
Haber Merkezi
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından tütün üretimine alternatif üretimi yapılan ürünlerden Patateste rekor kırıldı. Seydikemer ilçesinde dikimi yapılan patatesten 1’e 32 oranında ürün alınarak rekor kırıldı.
Çiftçilerin gelirini ve çeşit sayısını arttırmak için yapılan demonstrasyon çalışmaları kapsamında Muğla’nın Seydikemer ilçesi Bekçiler Mahallesi’nde yapılan patates deneme türlerinin hasadı düzenlenen tören ile yapıldı.
Eğitim ve tanıtıma dikkat çektiler
Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, tarımda eğitime dikkat çekerek, “Tarımda rekabet için kendimizi yenilememiz lazım. Tarımda eğitim için kaymakamlığımızın ve ilçe tarım müdürlüğümüzün her türlü iş birliği teklifine belediye olarak elimizden geldiğince hazırız” dedi. Muğla Milletvekili Ali Boğa da çocukluğunda kendilerinin de patates ürettiklerini ancak 1’e 4 oranın da ürün aldıklarını; şimdi ise 1’e 32 oranında ürün alındığını ifade etti. Bekçiler patatesini tanıtımına dikkat çeken Boğa, “Benzer tarla günleri çoğaltılabilir, üreticiler arasında ‘en iyi ürünü yetiştirme’ gibi yarışlar düzenlenebilir, patatesin faydalarının yanı sıra kullanıldığı yemekler bir kitapta anlatılabilir” dedi.
Törende üreticilere Kaymakam Muammer Köken, Milletvekilli Ali Boğa, Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve İl Tarım Müdürü Nazif Ekici tarafından plaket verildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.