Muğla, patates üretiminde Türkiye ortalamasını geçti

Bu haber 02 Temmuz 2013 - 20:03 'de eklendi ve 835 kez görüntülendi.

patatesuratimi123321654654132Muğla’nın yeni ürünlerinden patates üretiminde iyi sonuçlar alındı. Tütüne alternatif ürün olarak Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından geçen yıl denenen 25 çeşit patatesten, bu yıl 5 çeşidinin ekimi yapıldı.
Haber Merkezi
Muğla’nın yeni ürünlerinden patates üretiminde iyi sonuçlar alındı. Tütüne alternatif ürün olarak Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından geçen yıl denenen 25 çeşit patatesten, bu yıl 5 çeşidinin ekimi yapıldı. Mart ayında ekimi yapılan patatesler için Ula’nın Karabörtlen köyünde ‘Patates Tarla Günü’ düzenlendi.
Düzenlenen törene Ula Kaymakamı Erol Karamöroğlu, Ula Belediye Başkanı Nadi Şenkal, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürü Gökhan Karaca, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Rauf Özgenç, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, köy muhtarları ve üretici vatandaşlar katıldı. Ege Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü ve Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce ortaklaşa gerçekleştirilen patates demastrasyonunda geçen yıl denenen 21 çeşit patatesten Muğla bölgesinde iyi sonuç alınan 5 çeşit, bu yıl Ula ilçesinde 9 üreticide 14 dekar alanda Gökova, Portakallık, Karabörtlen köylerinde ekildi. Ekimler 7 Mart 2013 tarihinde yapılırken, kullanılan patates tohumlukları Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce karşılandı.
Muğla İl Müdürlüğü, Ula İlçe Müdürlüğü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik elemanlarınca tarlanın ilk sürümünden, tohum ekimine, gübreleme, sulama ve hasat dönemi kontrolleri yapıldı. Tüm parsellerde 2,6 ton/dekar olan Türkiye ortalamasının üstünde 3,5-4 ton arasında verim alındı. Portakallık köyü üreticilerinden İsmail Kanlıyer’in Karabörtlen köyündeki tarlasında düzenlenen tarla gününün sonunda makine ile hasat yapılarak tüm üreticilere ürün gösterildi. Bu yıl demonstrasyon kurulan çiftçiler, fiyatların yüksek olması nedeniyle iyi bir kazanç elde ettiklerini belirterek, bundan sonrada patates üretimi yapacaklarını açıkladılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.