Muğla Özel Yönelt Koleji’nin Türkiye Liselerarası başarısı

Bu haber 25 Mart 2014 - 19:42 'de eklendi ve 1.092 kez görüntülendi.

muglaozelyonelt61565165165İzmir Üniversitesi tarafından düzenlenen, 3. DOESEF ‘Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı’ Araştırma Projeleri Yarışmasında, Muğla Özel Yönelt Koleji Türkiye finalisti oldu.
Kadir Tamer
Projeleri ile başarı üstüne başarı kazanan kolej Türkiye’nin Elit Kolejleriyle İzmir’de bilimsel anlamda yarışarak, Muğla’nın adını bir kez daha duyuracak. Türkiye’den yüzlerce proje içinden ilk 30 proje içinde finalist olan, Yönelt Koleji, Biyoloji kategorisinde; Biyolojik mücadelede yeni bir yöntemle kimyasal ilaç kullanmadan zirai mücadelede yeni bir yöntem ortaya koyarak, başarıyı yakaladı. Yarışmanın kategorileri; Biyoloji, Kimya, Fizik ve Mühendislik dallarından oluşuyor. Finalist projeler içinden seçilecek 10 Proje Uluslararası Proje yarışmalarında ülkemizi yurt dışında temsil edecekler, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, MOSTRATEC, Hong Kong, ICYC, Brezilya gibi ülkelerde düzenlenen uluslararası proje yarışmalarında finalist olarak, katılma hakkı kazanacak. Yönelt Koleji başarılı projesi ile uluslararasında ülkemizi temsil etmeğe aday olduğunu gösterdi.
Muğla Özel Yönelt Koleji, Proje Koordinatörü, Mehmet Ali Onaran danışmanlığında başlatılan proje, Yönelt Koleji 11. sınıf öğrencisi, Sena Tüfekçi hazırladı. Başarılı öğrenci, İzmir’de üçüncüsü düzenlenen Araştırma Projesinde Türkiye Liselerarasında, Türkiye finalisti olarak, Muğla’yı ulusal proje yarışmasında, temsil edecek. Başarılı öğrenci yüzlerce proje içinden, Türkiye finalisti olmayı başardı.
Yönelt Koleji, Kurucu Müdürü Ferudun Öztürk, “Yönelt Koleji olarak başarılı projelerimize bir yenisini daha ekledik. Çağımızda ülkelerarasındaki rekabet artık teknoloji ve inovasyon yani yenilikler metodu ile devam ediyor. Eğitim sistemi artık değişti bu değişime, donanımlı kadromuz ile ayak uydurarak, öğrencilerimizin araştıran, sorgulayan nitelikli eğitim almalarına fırsat veren, kurumumuzun hedefi yeniliklere uygun geleneksel, yöntemlerden farklı bir eğitim yapmaktır. Başarmak doğru yerde başlamakla olur. Yıllardır, Yönelt Kurumları olarak, Muğla’da eğitimin güvenli adresi olmayı başardık, bundan sonrada kolej olarak hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz” dedi.
Muğla Özel Yönelt Koleji, Proje Koordinatörü, Mehmet Ali Onaran ise şu bilgileri verdi:
“Proje yarışmaları ile genç bilim adamlarının yolunu açarak; geleceğin günümüzden daha güzel olması için biz eğitimciler yoğun uğraş veriyoruz. Teknolojinin günümüzde insanları düşünemez hale getirdiği günümüzde; Öğrencilerimizin başarılarını ulusal ve uluslararası platforma taşımak, okulumuzu ve ülkemizi daha geniş kitlelere tanıtmak ve Uluslararası bilim yarışmaları arasında yer almak bizim hedefimizdir. ‘İlim tercüme ile olmaz, tetkikle olur’ diyen büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlattığı yoldan yürüyen eğitimciler olarak, daha güzel günlere, hep birlikte başarı ile gülümseyerek, bakacağız” dedi.
Muğla Özel Yönelt Koleji Muğla’nın adını 2014 ve 2015 eğitim, öğretim yılında 5-6 Nisan tarihinde İstanbul’da Ulusal Olimpiyatlarda, 9-12 Nisan tarihinde İzmir’de Ulusal Türkiye Liselerarası yarışmalarda yine Mayıs ayında Hong Kong’da Uluslararası proje yarışmalarında ülkemizi ve Muğla’yı temsil edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.