Muğla Özel Yönelt Koleji’nin olimpiyat başarısı

Bu haber 19 Mart 2014 - 21:22 'de eklendi ve 1.658 kez görüntülendi.

muglaozelyonelt65161565Muğla Özel Yönelt Kolejisi öğrencileri tarafından hazırlanan çevremizdeki ve havada bulunan mikro canlıların sağlığımıza yaptığı etkileri ve çözüm önerilerinin içinde bulunduğu proje 22. Ulusal Çevre Proje Olimpiyatında, Türkiye finalisti oldu.

Kadir Tamer

Muğla Özel Yönelt Kolejisi öğrencileri tarafından hazırlanan çevremizdeki ve havada bulunan mikro canlıların sağlığımıza yaptığı etkileri ve çözüm önerilerinin içinde bulunduğu proje 22. Ulusal Çevre Proje Olimpiyatında, Türkiye finalisti oldu.

Muğla Özel Yönelt Koleji, Proje Koordinatörü, Mehmet Ali Onaran danışmanlığında Yönelt Koleji 7. Sınıf öğrencilerinden, Ezgi Keskin ve Aybüke Çakır tarafından hazırlanan proje 46 ilden 533 proje arasında finalist olma başarısını gösterdi.Başarılı öğrenciler, İstanbul’da 22’cisi düzenlenen ‘Ulusal Çevre Proje Olimpiyatları’nda, Türkiye finalisti olarak, projeleri ile Muğla’yı olimpiyatlarda temsil edecekler.

Yönelt Koleji, Ortaokul Müdürü Orhan Boyacı, “Yönelt Koleji olarak, birinci yılımızda başarımızdan söz ettirmeyi başardık. Bilim alanında prestijli yarışmaların az olduğu ülkemizde, bilime hizmet etmeyi görev edinmiş eğitim kurumlarından biri olduğumuzu ifade etmek isteriz. Kurum olarak, öğrencilerimizin başarılı yönlerini tespit edip, onları o alanda akademik ve sosyal açıdan güçlendiriyoruz. Tabi ki başarıyı yakalamak, güçlü deneyimli öğretmen kadromuzla yakalıyoruz. Öğrencilerimizde var olan potansiyel zekalarını tespit edip onları destek veriyoruz” dedi.

Muğla Özel Yönelt Koleji, Proje Koordinatörü, Mehmet Ali Onaran ise şunları söyledi:

“Ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilim insanlarını yetiştirmek, yetenekli çocuklarımıza sahip çıkmak; bilimsel amaçlı yarışma ve benzeri etkinlikleri ilgiyi-katılımı artırarak ülke genelinde yaygınlaştırmak ve teşvik etmeyi hedefliyoruz. Geleceğin bilim insanı olma potansiyeline sahip çocuklarımızı erken yaşlarda keşfedip var olan yeteneklerini geliştirerek, gerekli desteği vererek onlara araştırmacı bir ruh kazandırmak amacıyla, ilköğretim öğrencilerine yönelik Fen Bilimleri Proje Olimpiyatları yarışması gerçekleştirilmektedir. Yönelt Koleji olarak, Fen ve Teknoloji derslerine paralel olarak, Bilim Uygulamaları derslerimizde, deneylerle öğrencilerimize araştırmaya meraklandırıyoruz. Onları geleceğin bilim adamı olarak, hem akademik hem de sosyal açıdan kendisini iyi ifade edebilen, gençler olarak, yetiştirilmelerine önderlik yapıyoruz. Onlarla bilimsel anlamda heyecan yaşıyoruz. İlk yılımızda, olimpiyatlarda projelerimizin finalist olması, öğrencilerimizi yüreklendiriyor. Başarılarımızı sadece bir başlangıç olarak, algılıyoruz daha pek çok projemizle, Muğla’yı ve Ülkemizi temsil edeceğiz.”

22. Çevre Proje Olimpiyatlarına, Ortaokul ve lise öğrencileri katılabiliyor. İnsanlığın ortak mirası olan dünyadaki sağlıklı hava, temiz içme suyu, güvenli besin kaynakları ve gezegenimizdeki tür çeşitliliğini yok eden unsurlara karşı biyoloji, fizik, kimya, sağlık ve enerji konularında hazırlanan projeler Çevre Proje Yarışmasına katılabiliyor. Yarışmada ortaokul projeleri; Çevre Biyolojisi, Çevre Kimyası, Çevre Sağlık, Çevre Fizik ve Enerji olmak üzere 5 kategoride değerlendirilecek. Yönelt Koleji, Çevre Sağlık kategorisinde olimpiyat yarışmalarında Muğla’yı temsil edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.