Muğla Özel Yönelt Koleji Türkiye Temsilcisi seçildi

Bu haber 14 Nisan 2014 - 20:21 'de eklendi ve 8.703 kez görüntülendi.

muglaozelyonelt6516156516Uluslar arası Proje yarışmasında Meksika’da Türkiye’yi Muğla Özel Yönelt Koleji temsil edecek.

Kadir Tamer

Ülkemizi yurtdışında temsil edecek projeler seçildi. 3.DOESEF’de Türkiye’yi, Muğla Özel Yönelt Koleji Meksika’da ‘ESİ EXPO_SCİENCES MEXİCO Uluslararası Proje Yarışması’nda ülkemizi temsil etme hakkını kazandı. İzmir’in ulusal en büyük proje yarışmasında şampiyonlar belli oldu. İzmir Üniversitesi ve Doğanata Eğitim ve Kültü Vakfı tarafından (DoğanataEducationScienceEnergyand Engine-eringFair,DOESEF) düzenlenen Araştırma Projeleri yarışmasında, 2014 yılının en iyi projeleri yarıştı. Biyoloji, Fizik, Kimya, Enerji ve Mühendislik olmak üzere 5 ayrı kategoride öğrenciler hazırladıkları projelerle en iyi dereceyi almak için ter döktüler.

İzmir’deki çeşitli üniversitelerden oluşan alanında uzman öğretim üyeleri tarafından Türkiye’nin 42 ilinden katılan 450 proje ön elemeden geçirildi. Daha sonra 106 proje finale kaldı. 9-12 Nisan tarihleri arasında projelerini İzmir Fatih Koleji’nin Kampüsünde sergileyen ve jüri önünde projelerini savunan öğrenciler final boyunca çeşitli etkinliklerle, bilimsel bilgilerini paylaştılar.

Muğla Özel Yönelt Koleji,proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran danışmanlığında ve 11.sınıf öğrencisi Sena Tüfekçi’nin  hazırladığı Akdeniz Meyve Sineği ile biyolojik mücadele yöntemi isimli projesi ile ülkemizi Meksika’da temsil etme başarısını yakaladı. Türkiye’den katılan 42 okul ve 450 proje içinden başarıyı yakalayan Yönelt Koleji öğrencisi sıkı bir takım çalışması yaptığını, danışman öğretmeniyle sürekli olarak fikir alışverişi içerisinde bulunduğunu söyledi.

Kimyasal ilaçların insan sağılığını tehdit ettiğini vurgulayan başarılı öğrenci Sena Tüfekçi, “Gelecekte gelişmiş ülkelerin biyolojik mücadele yöntemlerini daha çok tercih etmeleri gerekecek. Çünkü 2050 yılında araştırmacılar besin sıkıntısı çekileceğini söylüyor” dedi.

Muğla Özel Yönelt Koleji,Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran ise, “Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde Proje Olimpiyatlarında ülkemizi temsil etmiştik. İkinci kez ülkemizi temsil etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Teknolojinin ve bilimin hızına yetişmekte ve yeni buluşları uluslararası düzeyde paylaşıyoruz. Bilimsel yolda ilk adımını atan öğrencimizi kutluyorum” dedi.

Muğla Özel Yönelt Koleji, kurucu müdürü Ferudun Öztürk ise şunları söyledi:

“Okulumuzun Türkiye Liseler arasında başarı göstermesi kurumumuzu mutlu etti. 2014 yılında 2 projemizin uluslararası yarışmalarda Meksika ve Hong Kong da Türkiye’yi temsil edecek olması kısa sürede kurumumuzun akademik ve sosyal açıdan Türkiye’de bir etiket kurum olması biz Yönelt ailesini sevindirmiştir. Kurumumuzun başarısı bizim eğitim adına yapacağımız çalışmalarımıza ivme kazandıracaktır. Artık projeler eğitime yön veriyor eğitimin olmazsa olmazlarından. Eğitimin önemli bir bileşenini oluşturuyor. Ben bir kez daha kurumumuzun ülkemizi temsil edecek olmasından mutluluğumu ifade ederek Yönelt Koleji proje koordinatörü değerli öğretmenimiz Mehmet Ali Onaran’ı ve sevgili öğrencimiz Sena Tüfekci’yi başarılarından dolayı kutluyorum.Hem proje olimpiyatlarında hem de proje yarışmalarında başarımızın Türkiye’de fark edilmesi kısa sürede Türkiye’nin elit kolejleri arasına girebilmemiz seçkin,deneyimli ve donanımlı kadromuzla gerçekleştiğine inanıyorum.Her geçen gün öğrenci sayımız katlanarak artıyor. Ben buradan değerli velilerimize de teşekkür etmek istiyorum. Eğitim ve Öğretim alanında kurumumuza güvenerek bize destek oldukları için onlara layık bir eğitim kurumu olmanın üstün gayretleri içindeyiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.