“MUĞLA ORTAK PAYDA”

Bu haber 16 Nisan 2009 - 0:00 'de eklendi ve 946 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü 2 yıllığına Meclis Başkanlığı’na seçildi. 2 yıl sonra yine aday olur, yine seçilir mi bilemiyorum, ama önümüzdeki 2 yıl bu güne kadar tanık olmadığımız bir meclise tanıklık edeceğiz gibi geliyor bana…
Köylü, 43 üyeli meclisten CHP’li üyelerle birlikte MHP’li üyelerin de oylarını alarak toplam 29 ile Meclis Başkanlığı’na seçilip, teşekkür konuşması yaparken “Merhaba” diyerek başladı.  Bodrum’dan gelen bir meclis üyesine de böylesi yakışırdı, ama “Merhaba”nın ne olduğunu her Bodrumlu bilir mi?.. Merhaba, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın selamı…
Sanıyorum bu sıcak selam, önümüzdeki 2 yılın nasıl geçeceğinin ipucunu veriyordu…
 
xx           xx           xx
Meclis Başkanı Köylü, kürsüye geldiğinde sesi titriyor ve gözleri dolu doluydu. İl Genel Meclisi’nde böyle bir durumda ilk kez yaşanıyordu. Köylü, Devlete 25 yıl hizmet verenin emekli olduğuna işaret ederken, kendisinin 36 yıl siyasete hizmet verdiğini söyleyip, şöyle devam ediyordu:
“36 yıllık hizmet ise insanı devlet adamı yapıyormuş. Sizleri Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın selamıyla, Akdeniz sıcaklığı ve coşkusu ile “Merhaba” diyerek selamlıyorum.”
Muğla İl Genel Meclisi, bu sözlerle “entelektüel bir hava” kazanırken, hep TBMM’nde görmeye alışık olduğumuz ve bu günlerde çok fazla göremediğimiz “devlet adamı”nın “yerel parlamento” haline gelen İl Genel Meclislerinde de ortaya çıkabileceğini gördük, ipucunu yakaladık…
 
xx           xx           xx
Herkes siyasetçi olabilir, ama “devlet adamı” olmak kolay mı?
36 yıl parti hizmetinde bulunmak, çoğu zaman siyaset yapıyor olsa da adamı “siyaset adamı” bile yapamıyor, ama “devlet adamı” yapabildiğini İl Genel Meclisi’nin yeni dönem açılışında gördük!
“Devlet adamı” olmak kolay değil…
Ahmet Vefik Paşa’nın dediği gibi “Devlet adamı” olmak için muteber; mutedil; mutena; mu’tezim; mutlif; muvaffak;muvahhit;muvakkit;muzaffer; mübeccel; mübeşşir; müceddid; mücerreb; müdebbir; müeyyit; müfarık; müfekkir; müferrih; müheyya; mühip; mükrim; mültefit; mümeyyiz; münevver; mümtaz olmak gerekiyor…
Ama, Zeki Köylü için Muğla İl Genel Meclisi’nin “ilk devlet adamı” da diyemiyorum. Geçen dönemin meclis üyelerinden Bodrumlu Oğuz Kutsi Akhan ile Akhan kadar olgunlaşmış olmasa da Fethiyeli Cem Erkin için de “devlet adamı” diyebiliriz.
Bakalım meclisin bu yeni döneminde Zeki Köylü’nün dışında yeni “devlet adamları” görebilecek miyiz?
 
xx           xx           xx
Tabi önümüzdeki 5 yılın zorlu bir 5 yıl olacağının da farkında, bilincinde olmak lazım. Sanıyorum Meclis Başkanı Köylü, bunun farkında ve bilincinde. Ki teşekkür konuşmasını şöyle sürdürüyordu:
“Hepinizden el vermenizi rica ediyorum. Ortak paydamız Muğla. Küresel finansal kriz henüz ülkemize gelmedi. Bize üretim krizi olarak yansıyacak. Bu da İl Özel İdaresi bütçesini olumsuz etkileyecek. Ama şiirde olduğu gibi ‘Orda bir köy var uzakta, gitmesek de, kalmasak da o köy bizim köyümüz’ demeden, o köy gittiğimiz, kaldığımız, hizmet verdiğimiz köy olacak. Bu hizmet üç ayağa bağlı. Bir, İl Genel Meclisi’nin 43 üyesi, iki vali ve bürokratlar, üç il başkanları ve grup sözcüleri. Üçünden biri eksik olursa hizmet üretemeyiz. Çağrı Alper kardeşimden siyaseti hizmete çekmesini rica ediyorum, MHP’ye destekleri için teşekkür ediyorum. Desteklerinizin devamını diliyorum.”
Meclis Başkanı Köylü, açık açık söylemese de altını çizmeye çalıştığı şu;
Merkezi Hükümet, geçen 5 yıl da verdiği desteği bu yeni dönemde iktidarda CHP var diye vermeyebilir. Köydes, Beldes unutulabilir… Meclis, Muğla’nın kendi kaynakları ile hizmet üretmek durumunda kalabilir, ama…
 
xx           xx           xx
Meclis Başkanı Köylü’nün “Ortak paydamız Muğla” sözü çok önemli.
Mecliste CHP iktidarda. Muhalefette AKP ve MHP var.
CHP iktidarı daha organ seçimlerinde MHP’nin desteğini aldı. Eğer ortaya doğru, yerinde, Muğla’nın ve dolayısıyla ülkemizin yararına projeler konur, hizmet üretilmeye çalışılırsa, MHP’nin organ seçimlerindeki desteği hizmet sürecinde de devam ederken, bu destek de AKP’de yer alacaktır.
Bu olur mu?
Meclis, siyasi rekabet arenası haline getirilmez, ortak payda da buluşulursa olur…
 
xx           xx           xx
Meclis Başkanı Köylü, meclis üyelerinden el vermelerini rica ederken, kendi kendime “Ortak payda Muğla olunca herkes el vermeli. Basın da el vermeli…” dedim.
Meclisin açış konuşmaları bölümünde, mecliste grubu bulunan partilerin Grup Başkanları da birer konuşma yapmıştı. AKP Grup Başkanı Av. Gültekin Akça, “Muğla’nın kalkınması için elimizden geleni yapacağız. Hepimiz Muğla’ya hizmet için seçildik” derken, MHP Grup Başkan Vekili Coşkun Tutan ise, “Göreve talip olduğumuzda bir tek hedefe kilitlendik. Muğla’ya hizmet üretmek.” demişti. CHP Grup Başkanı Süleyman Uslu’nun konuşması ise şöyle olmuştu:
“Bu dönem CHP’nin etkin çalışmalarını İl Genel Meclisi’ne taşıyarak Muğla’da hak ettiği hizmetleri getirmek amacındayız. Bu amaç hepimizin amacı olmalı. Bu salonda bulunmamızı sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla anıyorum. Mustafa Kemal hep bizi gözlüyor. Onun gözünün üzerimizde olduğunun bilinci içinde hizmetleri bütün vatandaşlara yaygın biçimde sergileyeceğimize inanıyorum.”
Bu sözlerinizi unutmadan, sizleri 5 yıl Muğla Basını da gözleyecek…
Dilerim ortak payda Muğla olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.