Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara: “Ateşten uzak durun” « Hamle Gazetesi

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara: “Ateşten uzak durun”

Bu haber 27 Haziran 2014 - 0:25 'de eklendi ve 1.116 kez görüntülendi.

atestenuzak

 

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, ilin yaz aylarında yangına hassas bir bölge olduğunu, bu nedenle tatil yapan vatandaşlardan mangalsız piknik yapmalarını ve yangın sezonunda ormanlık alanlarda ateşten uzak durmalarını istedi.

Kadir Tamer

Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne atanmasının ardından görevine başlayan Mustafa Kara, Ula Helikopter Filosu’nda basın açıklaması düzenleyerek yangın sezonu öncesi yapılan çalışmalarla ilgili olarak bilgi verdi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün yangına havadan ve karadan, teknolojinin son imkanlarını kullanarak mücadele ettiğini anlatan Kara, bu önlemlerin yanında vatandaşları ormanlık alanda ateşten uzak durmaları konusunda uyarıda bulundu.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı bin 400 işçinin 5 helikopter, 2 amfibik uçak, 89 arazöz, 50 ilk müdahale aracının yangın sezonu boyunca 24 saat boyunca teyakkuzda olduğunu kaydeden Kara, tatil için bölgeye gelenlerin ve piknikçilerin orman yangınları konusunda daha dikkatli ve hassas olmaları gerektiğini söyledi.

Muğla’nın Türkiye’nin bir incisi olduğuna dikkati çeken Kara, “Türkiye’nin canı olan ormanların korunmasında ekibimizle tedbirlerimizi almış durumdayız. Arkadaşlarımız 24 saat boyunca tüm kulelerimizle yangınları gözetlemekte ve çıkacak yangınlara müdahale etmek için hazır beklemekte ancak ormanları hepimiz, hep birlikte korumalıyız. Tatilcilerimize, piknik yapan vatandaşlarımıza uyarıda bulunuyorum. Vatandaşlarımızı dikkatli olmaya en ufak bir ateşe meydan vermeyecek şekilde ateşten uzak olmaya çağırıyorum” dedi.

Bölge Müdürlüğünün son 10 yıllık verilerine göre, yılda ortalama 317 yangın çıktığına işaret eden Kara, “Yangınlarda ortalama 863 hektar alan zarar görmekte. Yangınların yüzde 56’sı ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 17’si kasıt, yüzde 27’si yıldırımdan dolayı çıkmakta. 2013 yılında çıkan 395 yangında 971 hektar alan zarar gördü. Yangınların yüzde 65’i 11.00-19.00 saatlerinde çıkmakta” diye konuştu.

Hava ve kara araçları ile ziraat ve kırsal alanlardaki yangınlara da müdahale ettiklerini dile getiren Kara, 2013 yılında müdahale ettikleri 460 yangında bin 25 hektar alanın zarar gördüğünü bildirdi. Kara, bu yıl da 64 orman yangını meydana geldiğini, 22 hektar alanın zarar gördüğünü ifade etti.

“Duman avcıları” iş başında

Kara, Türkiye’de orman yangınlarında en hassas bölgelerin başında gelen Muğla’da “duman avcıları” olarak tabir edilen kameraların, 15 yangın gözetleme kulesinde bilgisayarlı uzaktan izleme ve dumana duyarlı erken uyarı sisteminin en büyük yardımcıları olduğunu anlattı.

Bölgedeki 58 kuleden tüm alanları denetlediklerine işaret eden Kara, hassas alanlarda ormanları 15 kuledeki duman avcısı denilen, 10 bin metreye kadar duyarlı kameralı sistemiyle koruduklarını kaydetti.

Mustafa Kara, bu yıl yangınlarıyla mücadele kapsamında Orman Genel Müdürlüğünün 6 yeni helikopter aldığını ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Helikopterler keşif uçuşu yaparken herhangi bir risk gördüğünde bilgiler yangın yönetim aracına aktaracak. O araçlardan biri de Muğla’da. Bölgemizde çıkan herhangi bir yangını anında hem Genel Müdürlüğümüz hem de Bölge Müdürlüğümüz izleyebilecek. Yangın yönetim araçları mahaldeki görüntüleri aktaracak.”

Açıklamanın ardından Ula Helikopter Filosunda ekipler, arazöz ve ilk müdahale aracı ile su ve köpük sıkarak yangına müdahale eğitimi yaptı.

Eğitimin ardından Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne tahsis edilen yangın yönetim aracı basına tanıtıldı.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.