Muğla Önemli Bir Sınav Verdi

Bu haber 15 Aralık 2016 - 0:02 'de eklendi ve 792 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

İsmail Atasever

Geçtiğimiz hafta sonu, Muğla adına bir sınav vardı.

Sınav diyorum.

Türkiye’nin 81 ilinden Türkiye Gazeteciler Konfederasyonuna bağlı cemiyet başkanları Muğla’ya gelmişti.

Dolayısıyla Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde, merkez ve Marmaris ilçesinde gerçekleştirilen birliktelik, her bakımdan önemliydi.

Özellikle halkın haber alma ve bilgi edinmesi bağlamında görev üstelenen gazetecilerin karşılaştıkları sorunların ele alınması yönünden.

Yanı sıra aynı gazetecilerin Muğla’ya ilişkin izlenimleri.

Bunun sağlanması için özveri gösteren başta Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Cem Kaytan olmak üzere yönetim kurulunda görevli arkadaşlarımızı yürekten kutlamak istiyorum.

Onlar, üstlendikleri sorumluluğu layıkıyla yerine getirdiler.

erHerTüm cemiyet başkanlarının, gösterilen ilgi ve yakınlık üzerine Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyelerine teşekkür etmeleri, il olarak bir misafirperverlik örneği sergilendiğinin göstergesiydi.

Böylelikle Muğla adına, gerçekten önemli bir görev yüz akıyla yerine getirilmişti.

Yüz akıyla diyorum.

Aynı cemiyet başkanlarının memleketlerine gittiklerinde, gazetelerinde kaleme alacakları izlenimler önemliydi.

İlişkin olarak, Muğla merkezde konuşlanan tarihi ve kültürel değerleri içeren yerler olmak üzere Bozüyük Beldesi ve Stratonikeia gezisi gerçekleştirilmişti.

Hiç kuşku yok ki söz konusu yerlerin gazete manşetleri ve yazarların köşelerinde yer alması, Muğla adına önemli bir gösterge olacaktır.

Bu nedenle Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti, üstlenilen görevi yüzünün akıyla yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor.

***

Ev sahibi olarak gerçekten önemli bir görevin yerine getirilmesi için büyük çaba gösteren Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Derneği adına konuşan başkan Cem Kaytan, önemli ayrıntılar üzerinde duruyor.

Marmaris ilçemizde gerçekleştirilen başkanlar kurulu toplantısına 8 federasyon ve cemiyet başkanları katıldı.

Konfederasyonumuza bağlı federasyon ve cemiyetlerde görevli arkadaşlarımızın tamamı, aktif olarak mesleklerini icra ediyorlar.

Kuşkusuz başkan Kaytan’ın vurgulamak istediği, meslekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bazıların, söz konusu cemiyetlerde görev alması ve de ahkâm kesmeleriydi.

Belli ki asıl taşın altına elini koyan gazeteciler yerine bunların ön planda olması, en azından bu tür görüntü vermeleri, sıkıntı yaratıyordu.

***

Aynı toplantının Muğla’da gerçekleştirilmiş olması ve gösterilen misafirperverlikten memnuniyet duyduğunu ifade eden Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, önemli bir konuya değiniyor.

Başkanlar kurulu toplantılarımızı genel merkez yerine illerimizde yapıyoruz.

Bunun nedeni, toplantıya katılan cemiyet ve federasyon başkanlarımız, kendi bölgeleri ile ilgili çalışmaları kamuoyuna duyururken, toplantının gerçekleştirildiği illerde hem o ilin tanıtımına katkı veriyoruz.

Hem de her ay ayrı bir ilde başkanlar kurulu toplantımızı gerçekleştiriyoruz.

Hiç kuşku yok ki başkan Kolaylı’nın altını çizdiği ayrıntı önemliydi.

Bu tür toplantıların sadece genel merkezin bulunduğu Ankara yerine değişik illerde yapılması, söz konusu illerin tanıtılması bağlamında da yerinde bir girişimdi.

***

Her halde Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, Muğla’dan memnun ayrılmış olmalıydı ki, bir sonraki toplantının Fethiye ilçesinde yapılacağını vurguluyor.

Aynı toplantıya katılanlardan Vali Amir Çiçek görüşlerini açıklarken, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi üzerine Muğla’nın çok önemli bir görevi yerine getirdiğinin altını çiziyor.

Vali, 15 Temmuz darbe girişiminin mihenk taşlarından biri Muğla olmuştur.

Aynı birlikteliğin 15 Temmuz tarihinde Ağrı ilinde yapılması nedeniyle Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun Ağrı Valisi ile birlikte sokakta milli iradeyi savunmaları önemliydi.

Ardından aynı gece Muğla’nın üstlendiği rol nedeniyle çok önemli bir konuma büründüğünü vurguluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te bulunması nedeniyle Muğla daha bir önem kazanmıştır.

15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edilmesi için ateş yakan bizlerdik.

Türkiye’nin her bölgesinde bu rüzgar esti.

En önemlisi Marmaris’ti.

Medyanın önemini belirtmek için bunu söylüyorum.

Çünkü sayın Cumhurbaşkanımızın ”sokaklara çıkın” talimatını verdiği yer Marmaris’ti.

Darbe girişiminin başından sonuna kadar medya bizim, yani devletimizin yanında yer aldı.

Hiç şüphe yok ki Türkiye Gazeteciler Konfederasyonuna bağlı gazeteciler cemiyetlerinin Muğla’da bir araya gelmesi kadar önemli olan vali Amir Çiçek’in yaklaşımlarıydı.

Ona göre basın mensupları 15 Temmuz sürecinde önemli bir sınav vermişti.

Doğru söze ne denir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.