Muğla Ödemiş’e rakip oluyor

Bu haber 23 Şubat 2013 - 10:14 'de eklendi ve 1.317 kez görüntülendi.

onemiserakipmugla12345Tütüne alternatif ürünler arasında yer alan Patates üretimi için 2012 yılında başlayan çalışmalarda 15 çeşit üretim yapılmıştı. Şubat ayı içinde dikimi başlayan patates üretimi için 15 bin kg patates tohumu üreticilere dağıtıldı.
Haber Merkezi
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce ‘Tütün’e Alternatif’ üretim programı kapsamında 2012 yılında üretimi başlayan patates ekimi başladı. 5 ilçe merkezinde üreticilerin patates ekimi için toplam 15 bin kg patates tohumu dağıtımı yapıldı.
2012 yılında 14 çeşit patatesle başlanan patates üretim çalışmalarına 2013 yılında 5 çeşitle devam ediliyor. 2012 yılında denenen ve Muğla bölgesine uyan çeşitlerle başlanan üretim çalışmaları genişleyerek Yatağan, Ula, Kavaklıdere, Fethiye ve Muğla merkezde devam ediyor. Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, “Patates üretim çalışmaları için İl Müdürlüğümüzün bütçesinden ayrılan ödenekle 15 bin kg patates tohumluğu alınarak çiftçilere ücretsiz olarak dağıtıldı. Toprak tahlillerinin de ücretsiz olarak yapılması temin edildi. İlimize diğer illerimizden gelen patatesler artık Muğlalı çiftçilerimiz tarafından üretilmeye başlandı. Erkenci, orta erkenci ve geçici çeşitlerden oluşan patateslerin üreticilerimize iyi bir kazanç olacağı düşünülmektedir. Çiftçilerimizin yoğun ilgi gösterdiği patates demonstrasyonuna Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, hem teknik destek vermekte, hem de üretim çalışmalarımıza kendi çeşitleri ile destek veriyor. Şubat ayında başlanan dikim çalışmaları temmuz ayı içinde hasat çalışmaları ile tamamlanması bekleniyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.