Muğla odaları 25’inci kez Bodrum’da toplandı « Hamle Gazetesi

Muğla odaları 25’inci kez Bodrum’da toplandı

Bu haber 06 Nisan 2015 - 0:20 'de eklendi ve 557 kez görüntülendi.

odalarMuğla’da faaliyet gösteren oda ve meslek kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşen ortak toplantıların 25’incisi Bodrum’da yapıldı.

Haber Merkezi

Muğla’da turizmde yeni tanıtım stratejilerinin belirlenmesi, yeni tarım, denizcilik ve çevre uygulamalarının konuşulduğu toplantı Bodrum Ticaret Odası organizasyonu ile BODTO konferans salonunda yapıldı. Toplantıya, eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUSTO) Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Ticaret Borsası, Milas, Fethiye, Marmaris Ticaret ve Sanayi Odası, Bodrum Deniz Ticaret Odası, TÜRSAB Bodrum Şubesi başkanları ve bazı yönetim kurulu üyeleri ile BODTO Meclis Başkanı ve üyeleri katıldı.
MUSTO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, Muğla’da ki odalar olarak ülke genelinde sürekli toplantı yapan tek il olduklarını belirterek, “Muğla Odaları olarak yaklaşık 10 yıldır, 3 ayda bir ortak toplantılarımızı sürdürmekteyiz ve bunu ara vermeden yapan Türkiye’deki tek il Muğla. Burada aldığımız kararları Ankara’ya tek elden ulaştırarak sesimizin daha güçlü çıkabileceğini düşünüyoruz” dedi.
BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon da, ilk toplantıyı 2006 yılında yaptıklarını ifade ederek, “İlkini 2006 yılında yapmıştık bugün 25.’sini gerçekleştiriyoruz. İlimizde turizmi nasıl geliştirebiliriz, kazançlarımızı nasıl çoğaltabiliriz bunları konuşacağız. Gelişmekte olan birçok ülke turizme meyillenmiştir ama ülkemiz turizm ürünlerini çeşitlendirememesi, klasik yani deniz, güneş, kum dışında kendini geliştirememiştir. Bu klasik turizmin dışında değerlendirilebilecek birçok enstrümanımız var. Bunların en başında spor turizmi, alternatif turizmler ve deniz turizmi gelmektedir” dedi.
Toplantının moderatörlük görevin üstlenen Kültür ve Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel ise, klasik konvansiyonel tanıtım sistemlerinde artık vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, “Klasik konvansiyonel sistemlerle, broşürler, reklamlar, toplantılar, fuarlara katılmalar, yurt dışında bürolar açılması yada çok pahalı tanıtım kampanyalarının yapılması artık bunların yavaş yavaş zamanının geçmekte olduğunu görüyoruz. Kent tanıtımının tek başına tanıtım yapması, bir tatil bölgesinin tatil turizmini yada arkeolojik değerlerinin öne çıkarılarak yapılan tanıtım çalışmalarının etkili olmayacağı ortaya çıkıyor. O yüzden bu geleneksel konvansiyonel yöntemlerinin yerine yeni yöntemler ortaya çıkması gerekiyor. Bunların başında, insanların doğrudan haberleşmesine olanak sağlayan sosyal medya olabileceğini ve bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Toplantının sonunda, ticaret odaları başkan ve meclis üyelerinden oluşan katılımcılar, kendi bölgelerinde yaşadıkları sorunları dile getirdiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.