“Muğla Ne Ara AK Partili Oldu?”

Bu haber 04 Haziran 2018 - 1:42 'de eklendi ve 3.438 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugünlerde Muğla’da en çok konuşulan geçen hafta Perşembe günü HABERTÜRK’te Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün konuk olduğu “Seçim Özel” programı.

Muğla’dan iftar vaktinde canlı yayınlanan programın ardından sosyal medyada kıyametler koptu.

Vay efendim program yanlı yapılmış. Konuşanlar kimsenin tanımadığı, seçmece insanlarmış.

En çok buna güldüm… Program yapımcılarının yanında “mihmandar” olarak bir basın-halkla ilişkilerci yok muymuş? Tünay Ürper olsa yeterdi!

Milli Piyango biletçisi, ayakkabı boyacısı, Arasta’dan ayakkabı tamircisiyle, berberiyle,  Perşembe Pazarıyla ekrana Muğla rengarenk geldi!

Sosyal medya paylaşımlarından birinde de “Muğla ne ara AK Partili oldu?” diye soruluyordu. Bu soruya verilen yanıtlardan birinde de şöyle deniliyordu:

Programın konuğu Osman Gürün’e sor.

xx        xx        xx

Yapılan program canlı yayındı, ama Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e soru sormak mümkün değildi. Programın formatında yoktu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçime giderken halkın nabzını tutan bir program…

Programa nasıl ve nereden baktığınız önemli. Güzeldi… En azından turizm sezonunun “ısınmaya” çalıştığı şu günlerde Muğla’nın tanıtımına katkı yapmış oldu.

İnce Hava (Abdal Havası) eşliğinde o zor Zeybek oyununu oynayan gencimizi tebrik ediyorum. İzlerken heyecanlandım, gurur duydum… Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan’ı da kutlamak lazım… “Çevreci” yaklaşımı ve anlatımıyla, Yörükleri, Türkmenleri tanımlarken, göçerlerin bu toprakların “Kızılderilileri” olduğu mesajını verdi.

Mesajı en azından ben öyle algıladım. Muğla ekrana güzel yansıdı…

Programdan önce Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden cep telefonlarına mesajlar geldi. Belki bu yüzden program daha çok sol kesim tarafından izlendi. O yüzden de programa tepki gösterenler çoğunluktaydı…

xx        xx        xx

25 Haziran da ne değişsin?”, “Bu yönetim gitsin mi kalsın mı?”… Sorular bunlardı.

Perşembe Pazarında köyünden ürününü satmaya gelmiş bir genç tezgahının başında “Mevcut yönetim değişsin istemiyorum. Bundan iyi yönetende olacağını sanmıyorum.” diyordu. Programı yönetenin “Niye değişmesin?” sorusuna ise genç pazarcı “Memleketi satarlar abi.” diye karşılık veriyordu.

Bir kadın pazarcı ise “Değişse olur. Memnun değiliz hayatımızdan.” diyordu. “Neden?” sorusuna ise sebze tezgahının başında “Her şey yetersiz. Değişse iyi olur. Kazanıyor gibi görünüyoruz. Kazanmıyoruz.” yanıt veriyordu. Pazara alışverişe gelmiş genç bir kadında “Tayyip Erdoğan’ı Çok seviyorum.” derken şöyle devam ediyordu:

Özürlü maaşı, bakana maaş. Ondan sonra ben kaçak bina yaptım. Ona af geldi bu hafta. Sevinçliyim. 5 milyar cezadan kurtuldum.

Köyden alışverişe geldiği belli bir kadın “Değişsin mi devam etsin mi?” sorusuna “Yalan atmeyen. Doğrusu biraz değişsin. Değişiklik olsun.” derken, hemen yakınındaki köylüsü olduğu belli kadında gülerek “Şimdi bişe desem u gücencek, şu desem bu gücencek. Değişmesin, gasın.” deyiveriyordu.

Kasketli bir amcada “Başın arısa alo desen ambulans geliyoru. Seni alıp gidiyoru. Hastane varıyosun beş guruş para almeyla. Eveli guyruk oludu, hindi guyruk mu va? Maaşda veripdurula, hastesen başında oturana da veripdurula… Değişmesin.” diye ifade ediyordu.

xx        xx        xx

Mevcut tablo değişir mi korunur mu?”…

CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, bu soruya “CHP olarak dördü kesin çıkarıyoruz. Hedefimiz beşi çıkarmak. AKP oyunu koruyabilirse iki çıkarır. Millet İttifakı beş çıkarır. İYİ Parti burada bir çıkarır mı bu toplumda net değil.” diye karşılık verdi.

Üç milletvekilin varken, ittifak yapıp 5 çıkaracaksın, ama birini ortağına çok göreceksin! İlginç.

Programcı bu defa “Muğlalılar hangi vaade oy verir?” diye sordu. Zeybekoğlu’nun yanıtı “Muğlalının en çok beklediği özgürlüktür, demokrasidir. İnsan haklarına saygılı olmaktır. Zaten Muğla özgürlükler şehridir. Kimse kimseye karışmaz.” şeklinde oldu.

Muğlalılar bu seçimde size neden oy versinler?

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de bu soruya “Çünkü Muğlalılar hak ettikleri hizmeti alamıyorlar. Gerçi yerel seçim yapmıyorsak ta yerelden şikayetler var. Muğla bin 124 km’lik kıyı şeridine sahip.. Bir ucundan diğer ucuna uzak mesafede… İktidar partisinin 2 milletvekili yeterli olmuyor. Milletvekili dağılımı daha önceden 2-3-1 şeklindeydi. Şimdi 7 oldu. İktidar partisi olarak en az 3 milletvekili hedefliyoruz, ama 4’üde zorlayacağız. Daha etkin hizmet götürebilmek için tüm alanda bu sefer daha güçlü olmak istiyoruz.” şeklinde karşılık verdi.

xx        xx        xx

Seçmene ne vaat ediyorsunuz?

Bu sorunun yanıtını da MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz verdi. Vaatleri seçim beyannamesinde açıkladıklarını belirten Korkmaz, “Muğla için bir milletvekilimiz var ama, mecliste çalışan tek milletvekili bizim milletvekili idi…” derken, programcı “Ne vaat ediyorsunuz?” diye araya girdi. Korkmaz2 milletvekilimiz olursa, 3 milletvekilimiz olursa daha iyi bir performans ile Muğla’mızı Muğla yapacağız.” diye nokta koydu.

Burada fona “Zor dostum zor…” diye şarkı konabilirdi… O akşam CHP ve AK Parti’den ne MHP’ye, ne İYİ Parti’ye vekil mi kaldı?

Ben Muğla’ya üzüldüm… “Seçmene ne vaat ediyorsunuz?”, “Muğlalılar bu seçimde size neden oy versinler?” ve “Muğlalılar hangi vaade oy verir?” sorularının yanıtı yoktu…

Mesela AK Parti İl Başkanı “Muğla’ya 5 katrilyon liralık altyapı vaat ediyoruz” diyebilirdi!!!

xx        xx        xx

Programın “ev sahibi” ya da “asıl konuğuMuğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de “Neden mutlu olur Muğlalı?” sorusuna “Yörüklerin yaşamını” örnek göstererek “Muğlalı huzur istiyor. Geleceği ile ilgili çok büyük endişe taşımak istemiyor. Ve gerçekten kendi özel yaşamına müdahaleyi istemiyor.” diye yanıt verirken, “Siz Muğla için ne bekliyorsunuz?” sorusuna “Ankara’nın Muğla’nın altyapı açığını gidermesi gerekir” diye yanıt verdi.

Ankara’nın Muğla’dan aldıklarının karşılığını vermediğini belirten Başkan Gürün, bu konuda özetle şöyle dedi:

Muğla’nın içinde bulunduğu büyük bir eksiklik var altyapı ile ilgili kanalizasyon arıtma su yol, yolun büyük bir kısmını bitirdik 4 yıl içinde bunların tamamlanması gerekiyor. En az 5 milyar lira yatırım gerekli kanalizasyon arıtma ve su için yani 5 katrilyon. Bunun normal bütçelerle giderilmesi mümkün değil. Suyla ilgili önümüzdeki yaz, bu yaz ve önümüzdeki yıllarda büyük sorunlar yaşayabiliriz. Muğla’da suyu temin edemezsek turizm alanlarında biz gerekli olan hizmetleri nasıl yapacağız. Onun için bu gerçeği görüp parlamentonun ve Cumhurbaşkanının bakanları sayesinde Muğla’nın bu açığını mutlak surette gidermesi gerekir.

xx        xx        xx

Geçen Perşembeden beri şaşkınlık içindeyim… Bu altyapı sorunları ve içme suyu sorunu Fethiye’de, Ortaca’da ve Marmaris’te yok… Köyceğiz’de de yok. Bu ilçeler sorunlarının çözümünü Ankara’dan beklemediler…

Evet, Muğla’nın Genel Bütçeye ciddi katkılarda bulunduğu ve Ankara’dan bunun karşılığını tam olarak aldığı söylenemez…

Ancak bir gerçek var ki, o da Muğla’nın Yerel (Büyükşehir) Bütçeye de ciddi katkıda bulunduğudur. Osman Gürün ve ekibi de “Muğla ilinin” sorunlarının çözümüne talip olmuştur… Ve Osman Gürün iktidar partisi AK Parti’den değil, ana muhalefet partisi CHP’den seçilip geldi…

Şimdi AK Parti İl Başkanı Kadem Mete kalkıp, “Büyük Şehir Belediyesi’ni AK Parti’ye teslim edin, Muğla’da sorun diye bir şey olmasın” dese yersiz mi olur?

Perşembe günü beni sadece Muğla’nın pazarı, çarşısı değil Başkan Gürün de şaşırttı.

Ben Osman Gürün’ün yerinde olsaydım, programın “Siz Muğla için ne bekliyorsunuz?” sorusuna “Ankara gölge etmesin başka ihsan istemez” derdim…

——————————                                                        ——————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Dünyaya geldiğimiz gün bir yandan yaşamaya, bir yandan ölmeye başlarız. (Michel de Montaigne)

ÇİVİ

“Neredeyse tüm CHP’li belediyeler “Halk Arenası”nı davet etmişken, Muğla niye davet etmez?” diye soranlar olduğunu…

Beni Bi Gülmek Aldığını:))))

——————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Hüseyin Canel 04 Haziran 2018 / 15:42

Habertürkte yayınlanan seçim özel programı Muğla’nın duygu ve düşüncelerini objektif olarak yansıtmış mıdır ?şüpheliyim.. yerel konularda yerel basında önemli bir yeri olan Özcan özgür’ün görüşleri sorulmayışı bence bir eksiklik.. Komşu illerimiz Antalya ,Aydın Denizli illeri ile bazı rakamları karşılaştırdığımızda.. yaşam standartları ve kalitesi açısından komşularımızdan bariz bir şekilde geride olduğumuz ortaya çıkıyor. söz gelimi Türkiye’de hekim başına düşen ortalama nüfus 551 iken,ilimizde 564..komşu illerimize göre sağlık hizmetleri yetersiz. uzman hekim sayısı nüfua göre daha az.. tarımsal üretim rakamları yine komşularımızdan daha geride..işsizlik rakamlarına bakıldığında . Aydın Denizli illerinden daha yüksek.. Sadece komşu illerimizden daha yüksek rakama sahip olduğumuz alan kişi başına otomobil sayısı.. ilimizde tam 454.015 adet taşıt kayıtlı. nüfusu bizden daha fazla olan Denizli’de taşıt sayısı 374.219 (tuik) eskilerin şu sözü “ayranı yok içmeye . tahtırevanla gider…. ” bize uymuyor mu? Tarım turizm ve öğrenci kenti olan ilimizin güllük gülistan olduğunu kaçımız söyleyebilir?saygı ve selamlar..

Cengiz Özkaya 04 Haziran 2018 / 22:14

Sayın Özgür, “Parasal Getiriler” konusunda tek başına Milas’ın 7 yılda 4.5 milyar TL ek nakit kaynak üretme yeteneğine sahip olduğunu belirtirken somut veri yüzdesi tama yakındır. Bu hedef/kanıya Milas’ın çukurundan değil, Vakıflı köyünden, Yayladağ ilçemizden, Ani şehrimizden bakarak vardık. Lakin hemşerilerimizi ikna edebiliyor iken yönetimler umursamıyorlar. Örnekleme: Saman olmayan memlekete Veterinerlik Fakültesi kurma yetenegi seviyesindeki umursamalık yüzdesi; en son aktarabildiğim 370BİN TL yi kullanmak istemeyip geri göndermek için verilen uğraşla tespitlenmiştir. PROJE : PARA.