MUĞLA NASIL ISITILACAK?!!

Bu haber 05 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 966 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler yeni kabinede yok. Sanki olmayacağını biliyormuş gibi Muğla’da gerçekleştirilen enerji konferansına gelmedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Muğla Üniversitesi ve Yeniköy Elektrik Üretim ve Ticaret A. Ş. Tarafından ortaklaşa düzenlenen “Enerjide Dışa Bağımlılığa Çözümler, Yerel ve Bölgesel Enerji Potansiyelleri, Türkiye Birinci Bölge Isıtma ve Soğutma Konferansı”na gidemedim.
Ne kadar verimli geçti bilmiyorum. Ama konunun Muğla’da tartışılmış olması çok önemli.
Muğla’da ‘petrol’ yok. Ama halihazırda üç termik santrale sahip olan Muğla, enerji kaynakları yönünden en zengin bölge.
Kaynaklar orada duruyor, biz “Muğla’yı nasıl ısıtacağız?” diye tartışıyoruz.
 
xx           xx           xx
Yılardır termik santrallerin soğutmasında kullanılan suyun, soğutma sonucu ortaya çıkan buharı ‘havaya’ salınır!
Bu buharı keşfeden ilk bakan, dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler olmuştu. Güler’in düğmeye basmasıyla gündeme gelen proje ile Yatağan ve Muğla bu ‘havaya’ giden buhar ile ısıtılacak. Bu buhar sadece ısınmada değil, seracılıkta da kullanılabilir.
Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile de Milas ve hatta Bodrum ısıtılabilir mi bilemiyorum ama, bölgede Fethiye ile boy ölçüşebilecek seracılık yaratılabilir.
Tabi her işin başı planlama.
Zaten Türkiye’nin de Muğla’nın da en önemli sorunu ‘plansızlık’ değil mi?!!
 
xx           xx           xx
Hilmi Güler’in enerji bakanlığı döneminde Muğla, santral buharı ile ısınma ile yatıp kalktı.
Son 5 yıldır bu konu gündemde tutulurken, doğal gaz da Muğla’nın kapısına dayandı.BOTAŞ gerekli istimlakleri yaptı. Aydın-Bozdoğan’dan Muğla şehir merkezine gelecek boru hattı belirlendi. Yani doğal gaz eli kulağında!
Hal böyle olunca Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ile Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahri Mancar, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Arif Korkmaz’ın hazır bulunduğu konferansta haklı olarak, tepki gösterip, Yatağan Termik Santrali’nin atık buharı ile ısınma gündemde iken Muğla’ya doğal gaz getirilmesinin çelişki olduğunu söylemiş. “Bakanlık temiz enerji konusunda ne yapılacağına mutlaka bir karar vermeli.Ayrıca yerel ve bölgesel enerji kaynakları mutlaka değerlendirilmeli.” demiş.
 
xx           xx           xx
Başkan Gürün haklı.
Ama Başkan Gürün, tepkisini ortaya koymuş da ne olmuş?
Yanıt yok. Belirsizlik sürüyor.
Üstelik Muğla Belediyesi’nin “güneş enerjisinden yararlanma” projesi de gündemde. Bu proje pahalı ve meşakkatli bir proje gibi görünse de uzun vadede, temiz, sonsuz ve bedava enerji demek…
İşte bu noktada Başkan Gürün tepkisini şöyle ortaya koyuyor:
“Yatağan Termik Santralinin atık buharı ile Türkiye’de ilk kez uygulanacak bir proje ile Yatağan ve Muğla’nın ısıtılması amaçlanıyor. Bu projede çalışmalar devam ederken, diğer bir yandan da Muğla’ya doğalgaz getirilme çalışmaları sürüyor. Acaba Yatağan’ın buharı ile ısıtılmak istenen Muğla’ya aynı zamanda neden doğal gaz getirilme çalışmaları devam ediyor, ben bunu anlayamıyorum. Acaba bakanlıkta bir koordinasyon eksikliğimi var. Burada bir çelişki var. Bakanlık bu iki konuda hangisine ağırlık vereceği konusunda bir an önce karar alması gerekli. Bizde yerel yönetim olarak bu konuda ne olacak bilemiyoruz.”
Gönül istiyor ki, Muğla Belediyesi’nin güneş enerjisinden yararlanma projesi, Türkiye’ye model oluşturmak üzere bakanlıkça desteklensin ve Muğla bu anlamda ‘pilot bölge’ ilan edilsin, ama…
 
xx           xx           xx
Muğla’nın nasıl ısıtılacağı yerel seçimler sırasında belediye başkan adayları tarafından da tartışıldı. Adaylardan Saim Gürsoy, “Birini ötekine tercih etmeye gerek yok. Buhar da gelsin, doğal gaz da. Tüketici istediğini kullansın.” diyordu.
Bu da bir görüş ama, buhar için de doğal gaz için de ciddi paralar harcanacağı bir gerçek. Üstelik Muğla, kanalizasyon çalışmasının ardından bir baştan öbür başa yine kazılacak!
Keşke ne olacaksa bir karar verilse de, kanalizasyon çalışması tamamlanmadan, bu ısınma işi içinde gerekecek kazı çalışması yapılıp, bitirilse…
 
xx           xx           xx
Bu kadar kaynak bolluğu içinde ne yapacağımıza karar veremiyoruz ve kaynak israfından öteye bir ‘marifet’ gösteremiyoruz. Sürekli de laf üretiyoruz. Nitekim, konferansta konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahri Mancar, “Yatağan Termik Santrali buharının ısıtmada kullanılması ile Yatağan ve Muğla’da hava kirliliği ortadan kalkar.” demiş.
İşte biz artık buna ‘laf’ diyoruz. Gün icraat günü… Keşke Mancar, Başkan Gürün’ün eleştirisine yanıt verebilseydi!
Bu belirsizlik ve çelişki bir an önce sonlandırılmalı ve sözden uygulamaya geçilmeli. Doğal gazın da pahalı ve dışa bağımlı bir enerji kaynağı olduğu gözden uzak tutulmamalı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.