Muğla nasıl ısınacak?

Bu haber 01 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.051 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’da enerji dendi mi nükleerin dışında hepsi geliyor:
Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hidroelektrik ve termik…
Aslında bunlara “dalga enerjisi” ve “termal enerji” de eklenebilir.
İçlerinde belki de en fantastik olanı “dalga enerjisi”… Ama Muğla önde gelen deprem merkezlerinden biri. Deprem merkezlerinde sıcak su kaynaklarının varlığı malum… Muğla’da bildiğimiz bu kaynak Ortaca ile Dalaman arasında, Köyceğiz’in Sultaniye Köyü’nde ve Yatağan’ın Bağyaka Köyü’nde var. Bodrum’da da sondaj çalışmaları yapılıyor. Biraz üzerine gidilse “termal turizm” yapabilmenin yanında Muğla’nın önemli bölümü sıcak su ile ısıtılabilir.
Peki Muğla nasıl ısınacak?
 
xx           xx           xx
Son yerel seçimde, belediye başkanı adaylarının bu sorunun yanıtını aradıklarını, bu konuda  tartıştıklarını söylemek mümkün değil.
Muğla, ulusal enerji üretimine ciddi katkı koyan bir il, ama bu katkının bedelini termik santral kaynaklı hastalık ve ölümlerle, tarımda, ormanda yaşanan tahribat ve kayıplarla öderken, “nimetten” yararlanamıyor.
Yatağan’da, Muğla’da, Milas’ta termik santrallerde kullanılan Yatağan kömürü yasaklanıyor.
Neden?
Hava kirliliği yapıyor!
Oysa santralin bir günde tükettiği kömürü Muğla il merkezi bir yılda tüketiyor!
Bu saptamadan amacım, “Yatağan kömürü serbest bırakılsın” diye değil, Santralın yarattığı kirliliğe dikkat çekmek…
Muğla, külfetini çektiği Santral üretiminin nimetinden yararlanabilmeli; Muğlalı elektrik enerjisini hiç değilse yüzde 50 indirimli tüketebilmeli ve elektrik enerjisi ile ısınabilmeliydi…
Ama “Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı” imiş!
Muğlalıların yıllardır termik santrallerden zehirlenmeleri Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı değil mi?!!
 
xx           xx           xx
Yine de seçimlerde adayların ısınma konusundaki düşünceleri az çok belliydi.
AKP adayı Seyfi Terzibaşıoğlu, “doğal gaz” sözü veriyor ve Muğla’yı doğal gazla ısıtma vaadinde bulunuyordu.
MHP adayı Saim Gürsoy, “Yatağan Termik Santralının buhar atığından yararlanılması” gereğinin de altını çizerek, “Muğla’da doğal gaz da olmalı ve tüketici istediği kaynakla ısınmalı.” diyordu.
CHP adayı Belediye Başkanı Osman Gürün ise o seçim günlerinde pek net bir şey söylemedi. Ancak Muğla’da doğal gaz gelmeyeceğinin altını çiziyordu.
Doğal gaz geldi! 2010’da tüketime açılması bekleniyor.
 
xx           xx           xx
“Yatağan Termik Santralının buhar atığından yararlanılması” AKP’nin Enerji Bakanlığı’nın projesi olduğu için, seçim günlerinde AKP adayı Seyfi Terzibaşıoğlu’na “Yatağan’ın buharından yararlanılacak, doğal gaza ne gerek var?” diye sormuştum. Terzibaşıoğlu’nun yanıtı “Buharla ısınma pahalı. 20 trilyonluk bir yatırım.” diye olmuştu. DPT’de Terzibaşıoğlu gibi düşünüyor olmalı. DPT, “Müşteriyi görelim” diyor. “Buharı kime satacaksınız?” diye soruyor…
Enerji Bakanlığı’nın Yatağan’daki yerel temsilcileri “Yatağan ve Muğla buharla ısınacak. İlk etapta kamu kurumları yararlanacak.” demeye kalkmış, ama kamu kurumları da “Biz doğal gaz kullanacağız.” demişler…
Anlayacağınız, Enerji Bakanlığı’nın Yatağan ile Muğla’nın ısınmasını belli bir süre sonra neredeyse bedavaya getirecek olan 20 trilyon liralık proje yatırımı DPT tarafından kabul edilmemiş.
 
xx           xx           xx
Böylece Yatağan Termik Santrali’nin buharından ısınma gündemden kalktı.
Şimdi Doğal gaz gündemde… Kamu kurumlarının 2010’da doğal gazla ısınması ve ardından Muğlalıların da bu kaynağa yönelmesi hayal ediliyor.
Ama boş hayal…
Gerçekten doğal gaz geldi. Tevzi merkezi Muğla Ovası’na Bademlik Mevkii civarına kurulacak.
Doğal gaz dağıtımını yapmak birinci sırada belediyelerin hakkı. Eğer bu hizmeti belediye üstlenmezse, o zaman ihale ile özel firmalara veriliyor. Yeni belediyelerin dağıtımı üstlenip, üstlenme hakları var. Belediyelerin bir hakkı daha varmış; doğal gazı şehre sokup sokmama hakkı…
Duyduğumuza göre, Muğla Belediyesi, “Muğla’ya doğal gaza gerek yok. Ben şehre sokmam. Siz Muğla’yı güneş enerjisi ile ısıtacağız.” demiş.
Bu söz söylendi ise, oldukça fantastik bir düşüne…
Doğrusu, ütopik olan, üfüren bir tek ben değilmişim, diye sevindim!
 
xx           xx           xx
Peki Muğla neyle ısınacak?
Eylül ayına geldik.
Kasım’da genizleriniz yanmaya başlayınca anlarsınız!
Kaçak kömürle…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.