Muğla Mutlu mu, Mutsuz mu?

Bu haber 30 Nisan 2014 - 0:03 'de eklendi ve 1.349 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Gazetemizin Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu bizim arkadaşlarla ertesi günün gazetesini ürettiğimiz servise ne zaman gelse bana “Mutlu musun?” diye sorar.

Neden sorar bilmiyorum. Kendisine de “Niye merak ediyorsun?” diye sormadım.

Ama ne zaman sorsa “Mutluyum” der geçerim.

Patrona “Mutsuzum” deyip, rahatsız etmenin alemi var mı?!!

xx        xx        xx

Muhtemelen pek çok kişinin gözünden kaçmıştır.

Hamle’nin geçtiğimiz günlerde manşetinde şöyle bir başlık yer almıştı:

TÜİK’ten Mutlu Eden Tablo!

Arkadaşımız Kadir Tamer bu başlığı “Bari TÜİK’in ortaya koyduğu tablo ile mutlu olalım, okurları da mutlu edelim” diye atmıştı.

Haberi okuyanlar mutlu olmuşlar mıdır bilmiyorum. Ama haberi okuduktan sonra “Hadi len!” demiş olabileceklerini de tahmin edebiliyorum. Çünkü ben de TÜİK’in araştırma sonuçlarını okuyunca “Hadi len…” demekten kendimi alamamıştım.

Kadir Tamer, o başlığı atmış olsa da haberin özeti “Muğlalılar mutsuz” diyordu.

Yoksa Muğla’nın alkollü içki tüketen illerin başlarında gelmesinin nedeni bu mu?” demekten de kendimi alamadım. Ama şaka…

Ben Muğlalıların mutsuz olmadıklarını da biliyorum…

xx        xx        xx

Kadir Tamer arkadaşımızın yaptığı habere göre, TÜİK Denizli Bölge Müdürlüğü’nün Muğla’da gerçekleştirdiği ‘Yaşam Memnuniyeti Araştırması’ ortaya ilginç sonuçlar çıkarmış. TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ, 2013 yılında yapılan araştırmada Muğla’da yaşayanların yüzde 52,4’ünün mutlu olduğunu kaydetmiş.

TÜİK’e göre Muğla mutlulukta Türkiye sıralamasında 72. olmuş.

Tabi nereden ve nasıl baktığınız önemli.

Bu sonuç Muğla için mutlulukta sondan 9’ncu olmak gibi bir şey… Muğla mutsuz yani… Muğla mutsuz ise Türkiye’nin halini düşünebiliyor musunuz!

xx        xx        xx

TÜİK Bölge Müdürü Yücedağ’a göre, Türkiye genelinde mutlu olduğunu beyan eden kişilerin oranının en fazla olduğu il yüzde 77,7 ile Sinop… En az olduğu il ise yüzde 42 ile TunceliMuğla’nın mutluluk oranı ise 52.4…

Muğlalı mutlu mu, mutsuz mu siz karar verin, diyeceğim ama bunu tersten okursak Muğla, Tunceli’nin ardından 9’hncu mutsuz il…

Muğla’da mutlu olduklarını beyan edenlerin, yani yüzde 52.4’ün yüzde 56.9’u da 65 yaş ve üzerindekilermiş. Buna karşılık mutlu olduğunu beyan edenlerin en az olduğu yaş gurubu ise 45-54 yaş gurubu imiş.

Şimdi sıkı durun…

Muğla’da evliler, evli olmayanlara göre çok daha mutlularmış! Çünkü Yücedağ’a göre, Muğla’da evli bireylerin 55.6’sı mutlu olduğunu beyan ederken, bekârların ancak yüzde 44.8’i mutlu olduklarını beyan etmiş.

Bu rakamları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ünal Bozyer’in sosyolog olmanın yanında iyi bir “Muğlalı” olarak bu verileri incelemesinde yarar var. O rakamların ben de üstesinden gelebilirim, ama sosyolog değilim!

xx        xx        xx

Doğrusu bana TÜİK’in bu çalışması oldukça ilginç geldi. Çünkü Muğla’da yaşayanların yüzde 72,3’ü de gelecekten umutlu imiş. Tabi bu çalışmanın 2013’te yapıldığını da göz önüne almanızda fayda var.

İşte bu noktada Türkiye’de yüzde 86 ile Balıkesir gelecekten umutlu illerin başında gelirken, gelecekten umutlu olma oranı en düşük il ise yüzde 64 ile Diyarbakır imiş…

Tabi Türkiye genelinde bireylerin %77’sinin kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan ettiklerinin altını da çizelim.

Bizim patron bakalım bundan sonra “Mutlu musun?” sorusuna “Umutlu musun?” sorusunu da ekler mi?

Eklerse yanıtım hazır. Bu TÜİK verisini de gördükten sonra hiç umudum yok!

xx        xx        xx

Bu arada araştırma sonucunda Muğla’da kamu hizmetlerinden memnuniyet durumu incelendiğinde bireylerin en fazla yüzde 79,8 ile asayiş hizmetlerinden memnun olduğu, adli hizmetlerin ise yüzde 47,7 ile memnuniyet oranının en düşük olduğu kamu hizmeti olduğu anlaşılmış.

Sanırsın Muğlalı ömrünü adliye koridorlarında geçiriyor! Üstelik asayişten memnun iken…

Belediye hizmetlerinden memnuniyet durumu incelendiğinde ise bireyler en fazla yüzde 74,8 ile şebeke suyu hizmetlerinden memnun olurken, en az memnuniyet ise yüzde 53,3 ile toplu taşıma hizmetlerinde görülmüş.

Sanırsınız Muğlalı ömrünü bir de toplu ulaşım araçlarında geçiriyor. Üstelik Muğla kişi başına düşen otomobil sayısı ile rekorlar kırarken…

Bu sonuçları da gördükten sonra beni Muğla’da artık hiçbir şey şaşırtamaz!

xx        xx        xx

Sakın TÜİK’in değerlendirmesine ve benim bu yazıma bakıp, durup dururken mutsuzluğa ve umutsuzluğa kapılmayın…

Azıcık aşım, ağrısız başım” derler ya, işte öyle diyenler Muğlalılardır

Muğlalı kanaatkârdır…

Muğlalı baldırından keser yer, kimseye minnet etmez…

Muğlalının köftecisi, kebapçısı, lokantacısı Pazar günü tatil yapar.

Muğlalı konformisttir…

Yani Muğlalı kendince mutludur ve hiçbir şey onu umutsuz etmez.

Yoksa Muğlalı üç dönem ilçe belediye başkanı seçtiği Osman Gürün’ü bir dönem de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçmezdi!

xx        xx        xx

Doğrusu ben bu TÜİK’in Muğla üzerine çalışmasını Muğla’nın neresinde, kimlerle yaptı bilmiyorum. Merak ta etmiyor değilim!

Dr. Ünal Bozyer hem Muğlalı hem sosyolog olarak bu konunun üzerine giderse, hep birlikte rahatlarız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 30 Nisan 2014 / 17:11

Goca Moğlalı Böyük Ustam;yazınızı okudum.güzel ve değişik bir konuyu gündeme getirmişsin.Tutuculukta Tunceliden sonra gelişr gadın moğlam.Muğla Laiktir laik kalacaktır.Mustafa Kemalin askerleriyiz der gadın moğlalım.marmaris bodrum olmecekti de görceketim gadın moğlamın halini.baldlrırnı keser de yir,minnet etmez demenizin altında ne yatıtyor bilmem amma,gelişmişlikten ve dönüşümden nasibini almak demek minnet etmekmidir.selam ve sevgi.