Muğla, Muğla olalı böyle eziyet görmedi!

Bu haber 05 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.060 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hep anlatılır. Güneydoğu’da ……. Şehrine (noktalı yere istediğiniz şehrin adını koyun) ilk kez Devlet Senfoni Orkestrası gelmiş. Müthiş bir konser. Gazeteci izleyicilerden birine duygularını sormuş. İzleyicinin yanıtı şöyle olmuş:
“Oy babovv… Nokta nokta, nokta olali bögle bir eziyet görmemiştir.”
Muğla Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan “Yaylı Çalgılar Orkestrası”nın tarihi Yağcılar İşhanı’nda verdiği konseri Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Belediye Başkan Vekili Yavuz Kayı, Emniyet Müdürü M. Emin Körpe ve Garnizon Komutanı Jan. Kurmay Alb. Salih Karataş ve eşleri hanfendi ile izlerken, bu söylence aklıma geldi.
Ama, siz bakmayın bu yazının başlığına. O gün büyük keyif aldım, heyecanlandım…
Vali bey, iyi ki o gün beni bulunduğum yerden telefonla bulup, oraya çağırmıştı…
 
xx           xx           xx
Bayındırlık eski Bakanı Erman Şahin’in Muğla Belediye Başkanlığı döneminde, Belediye Parkı merkezli olarak Muğla’nın Kentsel SİT Alanı bir anda metal heykellerle donatılmıştı. Sanırım onların içinde bir Filistinli yontucunun da yapıtı vardı.
O metal heykeller hangi genç veya usta sanatçılara aitti unuttum. Yıllar geçti…
Bu gün o metal heykellerden geriye bir teki kaldı!
Güreş tutan iki pehlivan figürü yapıtı en son Konakaltı Kültür Merkezi’nde görmüştüm. Ne olduğunu, nereden, nasıl kaldığını bilen yok…
“Kültür Kenti Muğla”da ötekileri nereye gitti, neden korunamadılar, onu da bilen olduğunu sanmıyorum!!!
 
xx           xx           xx
O metal heykellerin Muğla’ya ayrı bir güzellik katıp, soluk getirdiği günlerde, su oyunlarının yaşandığı havuzlu meydanları, o meydanlarla parkların heykellerle süslendiği, tarihi mekan ve meydanlarda konser verenleriyle Muğla’yı hep hayal etmişimdir…
Olmadı.
Ama hala olabilir…
 
xx           xx           xx
Tarihi Yağcılar İşhanı’nda Muğla Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi çocuklarımızı dinlerken yaşadığım heyecanı, o metal heykelleri de anımsayarak Muğla Üniversitesi 1.Uluslararası Karya Taş Heykel Atölyesi’ne tanıklık ederken bir kere daha yaşamıştım. 2004 yılında gerçekleştirilen atölyeye 5’i yabancı, 12 heykeltıraş katılmıştı. Dönemin Valisi Hüseyin Aksoy, atölyenin açılışında, Muğla’nın Karya uygarlığına başkentlik yapmış bir yörede kurulduğuna işaret ederek, atölye çalışmalarının Muğla’nın kültür ve turizm misyonunu ön plana çıkaracağını ifade ederken, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik, atölye çalışmalarının Muğla Üniversitesi’ni bir açık hava müzesine dönüştüreceğini söylemişti.
Aradan 5 yıl geçti. Şu anda Muğla Üniversitesi’ni mermer heykeller süslüyor. Yakında kampus içinde “Mulaj Müzesi”de açılacak… Muğla Üniversitesi bir açık hava müzesine dönüşmek üzere… Muğla şehri de bir açık hava müzesi olabilirdi… Olamadı.
Ama hala olabilir…
 
xx           xx           xx
O metal heykeller sergilenmeye başladığında ve Muğla Üniversitesi Taş Heykel Atölyesi faaliyete geçirildiğinde (Maalesef o güzelim atölye de Muğla Üniversitesi ile Muğla Belediyesi birlikte iş yapma yeteneğini ortaya koyamadıkları için kesintiye uğradı) duyduğum heyecanı, Muğla yeni Adliye Sarayı’na kavuşup, tarihi Adliye Sarayı boşaldığında duymuştum.
Tarihi Adliye Sarayı pekala “Güzel Sanatlar Fakültesi” olarak kullanılabilir ve böylelikle Kentsel SİT Alanı, oradaki tarihi yapılar hiçbir zorlama olmadan mal sahiplerince ayağa kaldırılırken, Belediye Parkı’nda müzik, resim, heykel yapan çocuklarımıza tanıklık edebilirdik…
Olmadı.
Günün birinde nasıl olsa olur…
 
xx           xx           xx
Tarihi Yağcılar İşhanı’nın avlusunda gerçekleştirilen “Yaylı Çalgılar Orkestrası” konserinden nerelere geldik…
Konser sırasında, o güzelim konserin düzenlenmesini akıl eden Valimiz Dr. Ahmet Altıparmak’a “Bu konserler tekrarlanmalı” diyecektim ki, sözümü tamamlamadan O, “Kültür Kenti Muğla”da bu tür etkinliklerin halkla iç içe yapılamamış olmasının büyük eksiklik olduğunu belirterek “Bu tür etkinlikler Muğla’nın tarihi meydan ve mekanlarında yaz boyunca tekrarlanacak.” dedi.
Çok sevindim…
 
xx           xx           xx
Muğla Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan “Yaylı Çalgılar Orkestrası”nın elemanlarına, hocalarına ve de Vali Dr. Altıparmak’a “Gadın Molam” adına teşekkür ediyorum.
O gün Muğla, tarihi bir ‘an’ yaşadı…
Muğla, Muğla olalı böyle bir anı yaşamamıştı.
Yaşatanlar sağolsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.