Muğla Millî Eğitiminin Başarısı-II

Bu haber 22 Ekim 2019 - 0:22 'de eklendi ve 525 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Geçen hafta, Muğla İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün 1 sene kaydettiği başarıların bazılarını anlatmıştık ve başarının tesadüf olmayıp belli bir plan, proje ve emek olduğunu belirtmiştik.

Bugün de bu başarıların arka planını anlatmaya devam edelim:

MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİMDE BAŞARI

2018-2019 eğitim öğretim yılında hayata geçirilen meslekî ve teknik liselere öğrenci yönlendirmesi projesinden söz edeyim. Geçen hafta da dediğim gibi, ben hayatını kazanmak isteyen öğrencilerin üniversite kapısına yığılmasına taraftar değilim. Her eğitim-öğretim kademesi, öğrencileri hayata hazırlayacak şekilde düzenlenmeli.

Muğla Millî eğitim işte bunu yapmış… Yetenekli öğrencileri meslekî ve teknik liseye yönlendirmenin tedbirini almış. İşin Erbabı adlı bu projede284 okul, 6916 öğrenci, 5872 veli ve 264 öğretmenle yüz yüze görüşmeler yapılmış ve işte sonuç: 3943 öğrenci meslekî ve teknik liseye gitmiş.

Bu büyük bir başarıdır ve yetenekli öğrencilerin hayata kısa yoldan atılmasını sağlayacak, onları üniversite kapılarına yığmayacaktır.

AKADEMİK DANIŞMANLIK PROJESİ

“Her 6 öğrenciye 1 öğretmen” uygulaması gibi ideal bir sayı ile danışmanlık yapılarak öğrencinin okul-kurs devamsızlıkları, ders başarıları, sınava ait kazanımları teker teker yapılmış ve öğrencinin başarısı tesadüfe bırakılmamıştır.

AKADEMİK BAŞARIYI İZLEME ÜST KURULU

Sadece 6 öğrenciye 1 öğretmen verip akademik danışmalık yaptırılmıyor Muğla Millî Eğitim’de; danışmanların değerlendirmesi ve teklifleri de müdürlük bünyesindeki Akademik Başarıyı İzleme ve Değerlendirme Üst Kurulu’nda tekrar değerlendirilip tedbirler alınıyor. Alışıldığı şekilde “Saldım çayıra, Mevlam kayıra” denmiyor yani… Proje takip ediliyor.

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ: “HAYIR” DEMEYİ ÖĞRENMEK

İl Millî Eğitim Müdürlüğü, sadece başarıya endeksli bir projeler yumağı peşinde değil. Her türlü “bağımlılık”la mücadele için gençleri “hayır” demeyi öğrenmeleri de sağlanıyor. Çevre, muhit, arkadaş gibi farklı unsurların etkisiyle her türlü bağımlılığa düçar olma tehlikesi varken, gencin özgüveni sağlanarak yanıltıcı teklif ve yollara “hayır” diyebilmesi öngörüsü, Muğla Millî Eğitimi’nin pro-aktif bir uygulamasıdır.

BİR AVRUPA BAŞARISI

“PISA” başarısızlığı ile ülkemin eğitim sisteminin ve gençlerin başları öne eğiliyor maalesef… İnşallah gelecekte bu tür “başı önünde olmalar” yaşamayız.

BU olumsuzluk içinde Muğla İl Millî Eğitimi, Avrupa çapında bir başarıya imza attı. Geçen yıl hayata geçirilen ve kısaca erken STEM olarak adlandırılan uygulama ile öğrenciler fen  (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) alanlarında (Başharfleri STEM), kurslara ve uygulamalara tabi tutuluyor ve bunun gibi temel alanlardaki bilgi düzeylerini arttırmakla kalmayıp günlük haytalarında yaratıcı çözümler üretmeleri sağlanıp 21. Yüzyılın problemlerine karşı çözüm ve bilgi üretmeleri gerçekleştiriliyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde robotik eğitim alarak ve Bahçeşehir Üniversitesi ile Uğur Okulları  tarafından hazırlanan projede 40 öğretmene uygulama öğretildi ve 56.524  okul öncesi ve 22.398 ilkokul öğrencisine STEM uygulaması eğitimi berildi.

“ErkenSTEM” projesinin Muğla uygulaması önce Türkiye’de birinci oldu ve ardından katıldığı uluslararası yarışmada E-Twinning 2019 Avrupa ödülüne layık görüldü. Ödül töreni bu hafta… 24-26 Ekim tarihlerinde Fransa’da gerçekleşecek.

PISA’da yokuz ama gayret edince başka yerlerde olabiliyormuşuz demek ki. Muğla’ya bu başarıları yaşatan İl Millî Eğitim Müdürü Pervin Töre başta olmak üzere, projelere canla başla sarılan ekibine ve öğretmenlere çok çok teşekkür ediyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.