Muğla Milli Eğitimden örnek proje « Hamle Gazetesi

Muğla Milli Eğitimden örnek proje

Bu haber 28 Aralık 2018 - 0:23 'de eklendi ve 1.400 kez görüntülendi.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin ve öğretmenlerin karşılaştığı sorunlarının önüne geçmek amacıyla ‘Muğla Öğretmeniyle ve Velisiyle Görüşüyor’ projesini hayata geçirdi. İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, iki eğitim öğretim yılında uygulanacak proje kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yılında 152 bin 570 öğrenci velisi ve 13 bin 093 öğretmen ile bire bir telefon görüşmesi yapılacağını ve bu sayede yaşanılan sorunların kısa sürede tespit edilerek çözüleceğini söyledi.

Kadir Tamer

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin ve öğretmenlerin karşılaştığı sorunlarının önüne geçmek amacıyla ‘Muğla Öğretmeniyle ve Velisiyle Görüşüyor’ projesini hayata geçirdi.

Türkiye’ye örnek olacak proje yaklaşık 2 hafta önce Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi. Proje kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından web tabanlı yazılım programıyla bir uygulama oluşturuldu. Hazırlanan uygulamaya giriş yapılabilmesi adına proje kapsamındaki tüm yöneticilere kullanıcı adıyla birlikte bir şifre verilmesi ve her kullanıcının görevi (unvanı) ve görev yerine göre yetkilendirilmesi sağlandı. Görüşmelerin online bir platforma kaydının yapılması ile okul, ilçe ve il düzeyinde şikayet ve memnuniyet düzeyleri hakkında bilgi sahibi olunacak, bu sayede müdahale alanları belirlenerek doğru ve etkin politikaların belirlenmesinin sağlanması hedefleniyor.

Velilere ve öğretmenlere tek tek ulaşacağız

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, ‘Muğla Öğretmeniyle ve Velisiyle Görüşüyor’ projesinin yöneticilerin, öğretmenlerin ve velilerin sürekli iletişim hâlinde olmalarına, eğitim-öğretim sürecinin yapıcı ve çözüm odaklı bir şekilde yönetilmesine katkı sağlamak gerekçesiyle hazırlanmış bir proje olduğunu kaydetti.

İki hafta önce başlatılan proje ile veliler ve öğretmenler ile görüşmeye başladıklarını kaydeden Töre, “Muğla geniş bir alana sahip ilimiz. Okullarda yaşanılan sorunların hızlı bir şekilde tespit edilip çözülmesi amacıyla böyle bir proje başlattık. Projemiz öğrencilerimizin eğitim-öğretim süresince karşılaştıkları sorunların tespit edilmesi, mevcut durumlarına ait memnuniyet düzeylerinden haberdar olunup çözüm yolları üretilmesi ve iyi uygulamaların eğitim ortamlarına uyarlanması amacıyla hem öğrenci velileriyle hem de öğretmenlerle telefon görüşmesi yapılarak online bir portala veri girişi yapılması esasına dayalıdır. Ayrıca, ilimizde müdürlüğümüze bağlı okullarda öğrenim gören öğrencilerimizin daha iyi ortamlarda yetişmesinin sağlanması, çalışanların moral ve motivasyonunun arttırılması, öğretmen ve veli ile iletişimlerinin sağlanması da planlanmaktadır” dedi.

Aramalar başladı

Projenin 2 eğitim öğretim yılı içinde uygulanacağını kaydeden Pervin Töre, “Uygulanacak proje kapsamında 2018-2019 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar 152 bin 570 öğrenci velisi ve 13 bin 93 öğretmen ile bire bir telefon görüşmesi yapılması planlanmaktadır. Veli ve öğretmen gözünden sorun ve memnuniyet alanlarının belirleneceği proje kapsamında başta İl Milli Eğitim Müdürü olarak kendim başta olmak üzere 3 İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, 13 İlçe Milli Eğitim Müdürü, 43 Şube Müdürü ve 800 okul müdürü arama yapmaya başlamışlardır. Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan projemiz aynı zamanda bakanlığımızın ‘2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde belirlenen okul ve il bazında veriye dayalı yönetim, insan kaynağının verimli kullanılması, okul ve kurumlarımızın hizmet kalitesinin arttırılması ve okullar arası başarı farkının azaltılarak okulların niteliğinin arttırılması hedeflerine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.