Muğla Milletvekili Öztürk

Bu haber 21 Aralık 2015 - 0:47 'de eklendi ve 1.288 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hamle’de köşe komşum İsmail Atasever’in 09/12/2015 tarihli ve “Ankara’nın Büyüsü” başlıklı yazısında görmüştüm.

Atasever, AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün geçen ay Muğla Basını ile yaptığı kahvaltıyı köşesine taşımış. “(…) AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, gündemde yer eden gelişmelere ilişkin görüşlerini belirtirken bir yaklaşımı daha dikkat çekiciydi. Diyor ki; Ankara’nın büyüsüne kapılmayacağım.” diye başladığı yazısında, Öztürk’ün sözünü şöyle yorumlamış;

Bu yaklaşım üzerine bende diyorum ki, zamanla kimler benzer yaklaşım içerisinde olmadı!

Çiçeği burnunda her parlamenter, öncelik seçim bölgeme ait olacak demesine karşın zamanla Ankara’nın havasından kurtulamadılar. Kurtulamazlardı.

 

xx           xx           xx

Ben İsmail Atasever’e çok katılamıyorum. Dolayısıyla Milletvekili Öztürk’e de katılmıyorum.

Ankara seçildikten sonra büyüleyen bir yer olamaz. Öyle olsa kimse milletvekilliğine heves etmezdi.

O büyü nasıl bir şeyse senelerdir gün 24 saat profesyonelce politika yapanların kapıldığı bir şey… MHP’li Mehmet Korkmaz hariç, ben AK Parti’de de, CHP’de de, MHP’de de il başkanlığı yapıp ta milletvekilliğine heves etmeyeni, Ankara’nın, yani milletvekilliğinin büyüsüne kapılmayanı görmedim. Politika o büyünün peşinde koşulan bir maratondur. Menzile kiminin soluğu yeter, kiminin yetmez.

Milletvekili Öztürk, kendisinin onlardan olmadığını söyleyebilir. Ancak bu gerçeği değiştirmez.

 

xx           xx           xx

CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir geçenlerde ziyaretime geldiğinde, AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk’ü de çekiştirdik. Öztürk için “Çok heyecanlı ve hevesli” diyen Demir, “Mecliste görüştük. Bana ‘Seni geçeceğim’ dedi.” ifadesinde bulundu.

Demirmuhalefet’ milletvekili. Öztürkiktidar’ milletvekili. Bu durumda Öztürk, Demir’i hangi konuda geçebilir?

Çalışkanlıkta…

Bana göre iki dönem milletvekilliği yapan Prof. Dr. Nurettin Demirseçilmişlerimizin” en çalışkanı… Birisi cezaevlerini mercek altına alan olmak üzere önemli komisyonlarda yer alan Demir’in bir ayağı seçilmişi olarak Muğla’da, bir ayağı “Urfa’dan Sorumlu Milletvekili” olarak CHP’li vekili olmayan Urfa’da; gövdesi de Ankara’daydı…

Nasıl vakit buluyordu bilmiyorum, hemen her gün soru önergesi verirken, soluğu Muğla’da alıp, ayak basmadık yer bırakmıyordu?

 

xx           xx           xx

1 Kasım Genel Seçiminden beri Milletvekili Öztürk’ü izliyorum. Gittiği hemen her yerde, her etkinlikte “Muğla Milletvekili” olduğunu söylüyor. Çok ciddi performans sergiliyor. İlk başlarda “Muğla Milletvekili olacağım” derken, şimdilerde “Muğla Milletvekiliyim” diyor.

Neden? Şüphesi olan mı var? “Muğla Milletvekili olamazsın” diyen mi oldu?

Buysa eğer, Karadeniz kökenli olması ise mesele Milletvekili Öztürk ilk değil… Kendisinden önce Sürmene doğumlu Fikret Uzunhasan var. Sürmene doğumlu, ama Fikret Uzunhasan 20 ve 21. Dönem DSP (Demokratik Sol Parti) Muğla Milletvekili

Uzunhasan şimdi de CHP’li ve ‘Muğlalı’ eski bir seçilmişimiz olarak aramızda yaşıyor…

Biliyorum, Milletvekili Öztürk buna da “hayır” diyecek ama galiba kendisinin “Muğlalılık” ile ilgili bir takıntısı, problemi var.

Muğlalıların Milletvekili Öztürk’ün “Muğla Milletvekilliği” ile ilgili bir problemi yok. Olsaydı şu anda “büyüleyici Ankara” da olmazdı… Bence bu sıkıntılı halin bizim için bir sakıncası da yok! Bizim için “Muğla milletvekili” olmanın yolu, “Muğla doğumlu” olmaktan değil, asıl Muğla için çok çalışmaktan geçer!

Ki Milletvekili Demir ile dedikodusunu yaparken “Oldukça hevesli ve kararlı görünüyor. Seçildiği günden beri aktif. Bu Muğlalılık meselesi Öztürk’ün çalışkanlığını kamçılayabilir.” dedim. Demir de “Muğla için iyi olur. Hadi bakalım.” diye karşılık verdi.

 

xx           xx           xx

İsmail Atasever’in köşesinde işlediği o basın kahvaltısında da Muğla’da siyaset yapmaktan gurur duyduğunu belirten Milletvekili Öztürk şöyle demiş;

(…) Muğla Milletvekili olacağım. Sayın Başbakanımız ‘Türkiye Milletvekili olacaksınız. Sizler bölgecilik yapmayacaksınız Türkiye için çalışacaksınız’ dedi. Evet, ben ülkemi seviyorum, milletimi seviyorum ülkemin her bir ferdi için mücadele edeceğim. Ama ben Muğla Milletvekiliyim zamanımın çoğunu fırsat buldukça değil, fırsat ayırarak, fırsat yaratarak Ankara’da durarak değil, her fırsatta Muğla’ya gelerek değerlendireceğim. (…)

Buraya başka toplantı ve basın açıklamalarından da örnekler alabilirdim. Gerek yok. Yerimde yok…

Milletvekili Öztürk’ün de her vesile ile Muğla Milletvekili olduğunu belirtmesine de gerek yok… Senin şüphen yok ve kendin inanıyorsan kime ne?

 

xx           xx           xx                 

Bir önceki hafta sonunda CNS’de “Muğla Karadenizliler Derneği” gecesi vardı. “Muğlalılık” meselesi o gecede biraz daha açıklığa kavuşmuş. Muğla Milletvekili Öztürk özetle şunları söylemiş:

(…) Ben Muğla’da doğmadım, Muğla’da büyümedim ama kendimi öz ve öz Muğlalı sayıyorum. Muğla Milletvekili olmaktan da onur ve gurur duyuyorum. Ne kadar kendimi Muğlalı sayıyorsam da özüm ve geçmişim Karadeniz topraklarına bağlı. Bir Karadeniz çocuğu olmaktan da aynı şekilde onur ve gurur duyuyorum. Bu ikilemi seçim dönemlerinde sıkça kullananlar oldu. Dediler ki Karadenizliden Muğla Milletvekili olur mu, Muğla ya hizmet eder mi? Ben 22 senesini Muğla’ya vermiş bir kardeşiniz olarak Muğla’da yaşamak, bu topraklarda yaşayan insanlara hizmet etmek ne kadar onur ve gurur verici bir şeyse aynı şekilde Karadenizliler ile bir arada olmak ve geçmişimize birliğimize sahip çıkmak da onur ve gurur verici bir şey…

Benim bildiğim kadarıyla Milletvekili Öztürk’ün kökeni Muğlalılar tarafından değil, adaylık mücadelelerinde partidaşları tarafından konu edildi! Neyse ki o süreç bitti gitti…

Nihat Öztürk Karadeniz kökenli bir Muğla Milletvekilidir. Buna kendisi de inanıyorsa problem yok!

 

xx           xx           xx

Milletvekili Öztürk gecede sözlerini “Bundan sonra bu topraklara Muğla’ya hizmet etmek için var gücüm ile çalışacağımı buradan ifade etmek istiyorum. Bu gün bu dayanışma gecesine İl yönetimi ve 12 ilçe başkanımız ile katıldık. Hep aranızda olacağım AK Parti olarak Muğla ve Karadenizlilere hizmetkar olacağımızı buradan bir defa daha söylemek istiyorum.” diye tamamlamış.

Muğla’ya hizmet Muğla’daki Karadenizli hemşerilerimize de hizmet olacağından oradaki ayrıma gerek yokmuş! Birde “Karadenizliler” yerine “Karadenizli hemşerilerim” dese daha güzel olurdu.

Celal Karakaş’ın başkanlığını başarı ile yürüttüğü coşkulu “Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Gecesi”nde Muğla Milletvekili Öztürk ile birlikte Muğla Vali Vekili Salih Gürhan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Menteşe Belediye Başkan Vekili Murat Gökalp hazır bulunmuş. Asillerin bulunmaması bana manidar geldi. İyi ki Üniversitemizi Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar kendisi temsil etmiş. Geceye katılım gösterenler içinde AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci de bulunmuş.

Keşke gecede bütün partiler temsil edilebilseymiş. Bari Sürmene doğumlu Muğla eski milletvekili Fikret Uzunhasan davet edilmiş olsaymış…

 

xx           xx           xx

Muğlalı olmak zor değildir. Yolu kış aylarında hafta sonları kemikli etli, kuru kırmızı biberli Muğla Tarhanasını kaşıklamaktan geçer.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.