Muğla milletvekili adayları belirlendi

Bu haber 08 Nisan 2015 - 0:15 'de eklendi ve 2.247 kez görüntülendi.

VEKİLLER7 Haziran tarihinde gerçekleşecek genel seçimlerde partiler milletvekili aday listesini YSK’ya verdi. YSK’ya verilen listelerde CHP Genel Merkezi Muğla sıralaması için yapılan resmi olmayan ön seçimde belirlenen isimlere listesinde yer verirken MHP Genel Merkezi ise mevcut Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ı birinci sırada aday gösterdi. Ak Parti Genel Merkezi ise YSK’ya verdiği Muğla milletvekili aday sıralaması büyük bir sürprize imza attı. Mevcut milletvekilleri Yüksel Özden ve Ali Boğa’ya yer vermeyen Ak Parti Genel Merkezi’nin, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile birlikte partiden istifa eden eski Muğla Milletvekili Hasan Özyer’i aday göstermesi kulislerde adeta bomba etkisi yarattı.

Kadir Tamer/İlkay Yıldız

7 Haziran tarihinde gerçekleşecek genel seçimlerde partiler milletvekili aday listesini YSK’ya verdi. YSK’ya verilen listelerde Muğla’da mevcut 6 milletvekilinden 3 milletvekili listelere giremezken kadın adaylara yer veren tek parti ise Ak Parti oldu.

CHP delegesini dinledi

CHP Genel Merkezi 3 milletvekili bulunduğu Muğla’da ikinci sırayı kontenjan adayına ayırmasına rağmen 21 Mart tarihinde gerçekleşen resmi olmayan önseçim sonuçlarına müdahale etmedi ve milletvekili sıralamasını bu yönde yaptı. Kontenjana ayrılan ikinci sıra ile ilgili olarak CHP Genel Merkez’i tercihini mevcut milletvekili Ömer Süha Aldan’dan yana kullandı.

Muğla’da 3 milletvekili bulunan CHP, resmi olmayan ön seçimde ikinci sıra Genel Merkez tarafından kontenjan adaya ayrılırken 28 aday adayı sıralamaya girmek için başa baş mücadele verdi. Yapılan seçimde Akın Üstündağ birinci sırada yer alırken, mevcut milletvekili Nurettin Demir ikinci, Burak Erbay üçüncü, Emrah Doğu dördüncü, Süleyman Girgin beşinci ve Yamaç Kaya ise altıncı oldu. 6 milletvekili sayısı bulunan Muğla’da CHP Genel Merkezi tarafından ikinci sıranın kontenjana ayrılması nedeniyle resmi olmayan önseçimde altıncı sırada çıkan Yamaç Kaya milletvekili sırlamasına giremeyen isim oldu. CHP Genel Merkezi Muğla milletvekilliği sıralaması için YSK’ya verdiği listede resmi olmayan ön seçim sonuçlarına uydu ve birinci sıraya Akın Üstündağ’ı, üçüncü sıraya mevcut milletvekili Nurettin Demir’i, dördüncü sıraya Burak Erbay’ı, beşinci sıraya Emrah Doğu’yu, altıncı sıraya ise Süleyman Girgin’i getirdi.

Kontenjan hakkı Aldan’dan yana kullanıldı

Muğla milletvekilliği sıralamasında kontenjana ayrılan ikinci sıraya mevcut milletvekili Ömer Süha Aldan getirildi. 2’si kadın olmak üzere toplam 5 aday adayının bulunduğu kontenjan adaylığına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığı ile tanınan mevcut Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan yeniden kontenjan adayı olarak gösterildi.

CHP’de Muğla İl teşkilatında ikinci sıranın kontenjana ayrılmasına partililerin tepki göstermesine rağmen, resmi olmayan ön seçimde çıkan sonuçlara Genel Merkezin uyması nedeni ile 7 Haziran tarihinde yapılacak genel seçimde CHP’nin Muğla’da birinci parti olarak çıkması bekleniyor.

CHP Genel Merkezi tarafından YSK’ya verilen Muğla Milletvekili sıralaması şöyle oluştu:

“Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir, Burak Erbay, Emrah Doğu, Süleyman Girgin.”

Muğla milletvekili sıralamasını değerlendiren CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, “Genel merkezimiz 21 Mart tarihinde yapılan seçim sonuçlarına uydu. İkinci sıraya ise geçen dönem mecliste başarılı çalışmalar yapan Ömer Süha Aldan yeniden aday gösterildi. CHP olarak Muğla’da verimli çalışma yaparak adaylarımızı belirledik. CHP’nin iktidar olması için Muğla’da hedefimiz 6 milletvekilliğini almaktır. Çalışmalarımızı bu yönde yaptık” dedi.

Ak Parti’de sürpriz isim

Ak Parti Genel Merkezi Muğla milletvekili sırlamasında sürpriz yaptı. YSK’ya verilen listede Ak Parti’de iki dönemden bu yana görev yapan mevcut milletvekilleri Yüksel Özden ile Ali Boğa listeye giremedi. Ak Parti’nin diğer sürprizi ise dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile birlikte istifa eden eski Ak parti Muğla milletvekili Hasan Özyer’i birinci sıraya getirdi. Ak Parti Genel Merkezi’nin sürpriz listesi kulislerde bomba etkisi yarattı.

Özden ve Boğa listeye giremedi

İki dönemden bu yana Muğla milletvekilliği yapan Yüksel Özden ile bir dönem milletvekili görevini üstlenen Ali Boğa listeye giremediler. Açıklanan listede en göze çarpan aday ise birinci sıraya getirilen Hasan Özyer oldu. Aday adaylığında ismi geçmeyen ve dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile birlikte partiden istifa ettikten sonra siyaset arenasından çekilen Hasan Özyer’in birinci sıraya getirilmesi Muğla’da günün konusu oldu.

İkinci sıra adayı 37 yaşında

Ak Parti’den ikinci sıra adayı olarak gösterilen Hasan Kökten ise partiler arasında en genç aday olarak göze çarptı. 37 yaşında olan Hasan Kökten’in ikinci sıraya gelmesi ile Ak Parti’nin gençlere mesaj verdiği yorumu yapıldı. Muğla’da bulunan siyasi partiler kadın adaylara yer vermezken Ak Parti bu geleneği bozan parti oldu. Ak Parti üçüncü sıra adayı Elvan Göçer ve altıncı sıra adayı Özben Yelda Erol Gökcan ile Muğla’da kadın seçmenin oyuna talip oldu.

Ak Parti’nin Muğla Milletvekili sıralaması şöyle:

“Hasan Özyer, Hasan Kökten, Elvan Göçer, Mehmet Yavuz Demir, Muhittin Kayabaş ve Özben Yelda Erol Gökcan.”

MHP Erdoğan’la devam dedi

MHP Genel Merkezi 1 milletvekilliği bulunan Muğla’da mevcut milletvekili Mehmet Erdoğan’ı birinci sıra adayı olarak gösterdi.

İkinci dönem için yeniden aday gösterilen Mehmet Erdoğan birinci sırada yer alırken ikinci sıra ise bir akademisyene verildi. Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevinden istifa ederek MHP’den milletvekili aday adayı olan Peyami Cinas ikinci sıraya getirilen isim oldu. MHP’de son yerel seçimlerde Bodrum’da oy oranını arttıran eski İlçe Başkanı Asım Başaran üçüncü sıra adayı olarak gösterilirken, Fethiye’den Yörük Obaları Başkanı Ramazan Kıvrak dördüncü sıra adayı gösterildi ve MHP bu isimle yörük oylarına talip olduğunu kamuoyuna açıklamış oldu.

İkinci dönem yeniden birinci sıradan aday gösterilen Mehmet Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinin önemine değinerek, “Partim yeni dönem için bana görev verdi. Bugün itibari ile listemiz açıklandı. Listemizin partimize ve Muğlamıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu seçimlerden en iyi sonuçlarla çıkacağımıza inanıyorum” dedi.

MHP’nin listesi şu isimlerden oluştu:

“Mehmet Erdoğan, Peyami Cinas, Asım Başaran, Ramazan Kıvrak, Ferhat Yüksel, Arif Ziya Keloğlu.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Alper Aydemir 08 Nisan 2015 / 08:58

Sayın yazar Öncelikle Muğlaya hayırlı Uğurlu olsun diyelim.Sonra bir düzeltme yapalım Peyami Cinas değil CİNAZ dır yazım hatası olduğu kanısındayım.İkinci bir konu ise Peyami CİNAZ Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı değil Dekanı idi .Tüm Milletvekili adaylarına başarılar diler sonucun Muğlamız için hayırlı olmasını dilerim.Saygılarımla.