Muğla Mezar Taşları ve Kitabeleri

Bu haber 16 Aralık 2014 - 0:10 'de eklendi ve 1.006 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Muğla’da ilk kitabe yayınım Bozüyük Siyami Bey Camii ve Minaresi’nin kitabesi idi. Rahmetli Ahmet Yüksel, Bozüyük’ün heyecanlı belediye başkanı olarak beldesinin tarihiyle ilgili heyecanlı konuşmalar yapıyordu ve bir ara Siyami Bey Camii’nin kitabesinden söz etti. Ertesi gün gidip camiin kitabesini gördüm ve sadece cami kitabesi değil, minare kitabesi de vardı.

O günlerde bu kitabeleri haberleştirip Hamle’de yayınlanmıştı. Bu, Muğla’daki ilk kitabe yayınım olmuştu. Hamle koleksiyonunu karıştırsak, bu yayının ne zaman yapıldığını buluruz.

Sonra Saatli Kule kitabesi gündeme geldi. Saatli Kule ile ilgili bir kaç yayın vardı ama onlar da yanlış okunan yerler vardı.

Herkes Saatli Kule kitabesine dikkat ediyor, yan tarafındaki çeşmenin kitabesini kimse görmüyordu. Daha doğrusu orada çeşme olduğu bile fark edilmiyordu. Kitabeyi okuyup gün ışığına çıkardık. O zamanın Kültür ve Turizm Müdürü Osman Bey kitabelerin günümüz Türkçesine aktarılmış şeklini, kitabelerin yanına astırdı.

Yayladaki 3 camiin kitabesini de Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün, yeni harflerle astırdı. Tozlu Camii’nin kitabesini mezbelelikte bulup ortaya çıkarmıştım. O kitabeyi müzeye getirmişler. İnşallah bi el atıp yerine astırmaya çalışacağım. Yanına da yeni harflerle metnini ve ne dendiğini asarız inşallah.

Bir yandan kitabeler, bir yandan da mezar taşlarıyla meşgul oluyordum. Neredeyse ilin bütün mezar taşlarını görüp yeni harflere çevirdim. Muğla Merkez ve Bodrum Ortakent ve Yalıkavak mezar taşlarıyla ilgili incelemeleri El Yazması Metin İncelemeleri dersini alan öğrencilerle inceledik. Öğrenciler biraz gayret ettiklerinde taşlarda yazan metinleri okuyabiliyorlardı.

Muğla mezar taşlarıyla ilgili çeşitli yayınlar yaptım. Datça mezar taşlarını ve kitabelerini, Datçalıların himmetiyle yayınladım.

Değil literatüre girmek, henüz görülmemiş pek çok Muğla kitabesi var. İnşallah bundan sonra peyderpey bu sütunlarda Muğla kitabelerini ve ilgi çekebilecek mezar taşlarını yayınlamak istiyoruz.

Herkes Osmanlıca öğrenip, bizim pabucumuz dama atılmadan, bu işin başarı payını toplayalım hiç olmazsa.

Şaka şaka!..

Keşke atalarımızın mezar taşlarını ve kitabeleri, eski yazılı metinleri, tarih vesikalarını okuyabilmek için doktora yapmış insanlara ihtiyaç olmasaydı. O metinlerin yazıldığı dönemlerde onları okuma bilen herkes okuyabilirdi. Ne yazık ki, şimdi atalarımızın yazdıklarını okuyabilmek için lisans üstü eğitim yapmak gerekiyor.

Sizinle bugün Kız meslek Lisesi’nin kitabesinin metnini paylaşmak istiyorum. Metin şöyle:

Hâdim-i i’mâr-ı mülk müştâk-ı irfân Lutfi Beğ

Himmetiyle Muğla’yı tecdîd ü ihyâ eyledi

Yapdı bir mekteb ki feyz almağla dâ’imâ

Bâreka’llâh kalbleri irşâd u i’lâ eyledi

1333 (Milâdî 1915)

 

Ülkenin imarının hizmetkârı ve irfan sevdalısı Lutfi Bey

Yardımıyla Muğla’yı yeniledi ve canlandırdı

Bir okul yaptı ki daima feyz almakla

Allah mübarek eylesin kalpleri irşad eyleyip yüceltti.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reşat öztepe 23 Aralık 2014 / 20:37

Kendisini kamüfle etmesini bilen,asla mütevaziliği elden bırakmayan Değerli İlim ve İrfan insanı Merhaba. Allah senden ve seni yetiştiren ana,baba,hocalardan razı ve hoşnut olsun.Kalemine ve bileğine de Allah güç versin. Ula İlçemde de çok ciddi okunmayı ve gün yüzüne çıkmayı bekleyen o kadar kitabe var ki, bir kerem etseniz de lütuf etsenizde o güzelim kitabelerimiz gün yüzüne çıkarılabilse.selam ve Dua.

sezai bulduk 27 Aralık 2014 / 14:19

hoca bıkmadın mı mezartaşlarından…artık herkes okuyabilecek Osmanlıca dersleri sayesinde sizin ekmeğe ortak geliyorlar..haberin olsun…sen yine iktidara gaz vermeye devam ey onu iyi yapıyorsun bence…selamlar