Muğla meydanına kavuşuyor

Bu haber 24 Ocak 2017 - 0:19 'de eklendi ve 1.259 kez görüntülendi.

manşettMenteşe Belediyesi tarafından eski garaj alanına yapılması planlanan projeyle ilgili olarak bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, eski garaj alanının meydan olarak kullanılacağını bu alana Menteşe Belediyesi’ne ait hizmet binası yapmayacaklarını söyledi. Toplantıda ayrıca Mimar Sertel Karataban, eski garaj alanının meydan olarak kullanılabilmesi amacıyla hazırlanan taslak planları katılımcılara anlattı.

Kadir Tamer

Menteşe İlçesi’nde konut alanı kullanılması için çalışmaların başlamasının ardından büyük tepkilere neden olan, çeşitli eylemlere ev sahipliği yapan, konut ihalesi mahkemelik olan ve daha sonra iptal edilen ‘Eski Garaj Alanı’ halkın isteği ile meydan olarak kullanılacak. Menteşe Belediyesi tarafından eski garaj alanının meydan olarak kullanılabilmesi amacıyla hazırlanan taslak planlar Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı ile kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıya Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Menteşe Belediyesi Başkanı Bahattin Gümüş, Ak Parti Büyükşehir belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili Gültekin Akça, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Menteşe Belediye başkanı Bahattin Gümüş, “Bildiğiniz üzere eski garaj alanı Muğla Belediyesi döneminde bir takım sorunlar yaşadı. Yaşanılan süreçte bu alan mahkemelik oldu, açılan davalar sonucu da 5 binlik planı yapılmadığından dolayı plan iptal edildi ve plansız duruma düştü. Menteşe Belediyesi bildiğiniz üzere kurulan bir belediye. Belediye Başkanlığı adaylığımız sırasında da projelerimiz arasında seçim beyannameleri arasında da eski garajda yapmak istediklerimizde mevcuttu. Eski garaj için bir tane belediye binası geri kalanda da büyük çoğunluğu meydan olacak, küçük küçük işyerlerinin olabileceği, insanların oturabileceği, insanların gelip gidebileceği, insan sirkülasyonu olan bir proje noktasında çalışacağımızı beyan etmiştik. Bodrum katında da Menteşe için ihtiyaç olan otoparkı düşünmüştük. Bugün de o bölge için mimar arkadaşımızla çalışmalar yaptık. Arkadaşımız size sunum yapacak ve görüş alışverişinde bulunacağız. Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi binası yapılmasının ardından mevcut yerinden taşınacak. Bulunduğumuz alan eski doku içinde bulunuyor. Buradaki hareketliliği yok etmemek adına biz Menteşe Belediyesi’ni şu anki mevcut binasından taşımayacağız ve eski garaj alanına herhangi bir hizmet alanı yapmayacağız. Eski garaj alanı tamamen meydan olarak kullanılacak” dedi.

Menteşe’yi ortak akılla yönettiklerini anlatan Gümüş, “Sivil toplum örgütlerinin görüşleri çok önemli. Bugün burada bulunmamız da o çalışmalardan bir tanesi. Ne söylemek istiyorsanız, düşünceniz, görüşünüz neyse her şeye açığız. Eleştirilere açığız, sizin fikirlerinizi, düşüncelerinizi önemsiyoruz ve bu noktada da o projeye özel neler yapılabilecekse inanın o çalışmaları yapacağımızı buradan sizlere belirtmek istiyorum. Eski garaj bulunduğu konum itibariyle artık Menteşe’nin tam ortasında. Büyükşehir taşındıktan sonra o bölge Menteşe’nin tam merkezi konumunda olacak. Bu bölge ayrıca en büyük sıkıntımız olan otopark konusu içinde bir çözüm noktası olacak. Üzerinde neler yapabiliriz, ne kadar meydan olur, ne kadar yaparsak insanları o bölgeye çekebiliriz derdimiz bu. Bunu da bugün sizlere getirdik” diye konuştu.

Kent yaşamının doğal alanı

Daha sonra eski garaj alanına yapılması planlanan projenin taslak çalışmaları hakkında bilgi veren Mimar Sertel Karataban, yaklaşık 16 aydan bu yana proje üzerinde çalıştığını belirterek, çeşitli ülkelerdeki meydanlardan örnekler vererek konuşmasına başladı. Meydanların kent yaşamının doğal bir parçası olduğuna dikkati çeken Sertel Karataban, “Sürdürülebilir ve halkın üzerinde kambur olmaması amacıyla bu tür yerlerin ticaretle birleştirilmesi gerekir. Kent merkezinde bulunan eski garaj alanı otopark ve halkın rahatlıkla kullanılabileceği bir alan olacak. Meydanlar kentlerin enerjik alanlarıdır. Bu bölgeye cazip alanların yanı sıra, konser etkinlikleri, açık hava sineması, çocuklar için cazip alan, açık kütüphane ve okuma alanları, kermes yapılacak alanlar yapılabilir. Bu bölgeyi miting alanı olarak kullanmaktansa kamunun daha çok kullanabileceği, halkın daha fazla zaman geçireceği yapmak doğru olur. Taslak projede bölgenin kot farkından yararlanarak üstü meydan altı işyeri ve 4 kat katlı otopark alanı olarak yapıldı. Taslak proje üzerinde değişiklikler yapılabilir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.