Muğla “Kürdistan” değil! 10.11.2011

Bu haber 10 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 672 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kendileri ile aynı acıyı, zoru (onlar kadar olmasa da) yaşadığımız Vanlı kardeşlerimiz için Kurban Bayramı, Orgeneral Mustafa Muğlalı Paşa’nın adının verildiği Özalp ilçesindeki askeri kışladan kaldırılmış olması ile bir başka ‘bayram’ yaşadılar mı bilmiyoruz.
Yaşadılarsa bu beni üzmez…
İnsanız… Empati yapmamız gerekir… Empati yapınca onları anlıyorum.
Muğlalı Paşa’nın adının silinmesi onlar için bayram oldu ise, onların “bayramı” bizim “kahrımız” olmadı… Olamaz da…
Ama birilerinin hızını alamayıp, Atatürk’ün Muğlalı paşasının adının Muğla’da verildiği iş hanından da ‘kazınmasını’ istemeleri, Kurban Bayramı’nda bizleri kahretti!
 
xx      xx      xx
Benim empati (duygudaşlık) yapabildiğim kadar sen de empati yapacaksın.
Yapamıyorsan, yapmıyorsan o empatinin anlamı var mı?
Empati yapamıyorsan bu bizi “ötekileştirir”… Biz bunu istemiyoruz.
“Açılım”, tamam… Bu ülkenin “açılıma” ihtiyacı var.
Ama nereye kadar açılacağız?.. Açılırken suyun derinliği de hesap edilmeli… Hesapsız kitapsız açılırsak boğulursunuz, boğuluruz… Hep birlikte boğuluruz!
 
xx      xx      xx
Doğu’da, Güneydoğu’da yerleşim yerlerinin Türkçe adlarının Kürtçe olmasını anlıyoruz. Orada yaşayanlar böyle istiyor olmalılar… Oralarda cadde, sokak ve parklara Kürtçe isim verilmesini de anlıyoruz…
Van’ın Özalp ilçesindeki askeri kışlanın “Orgeneral Mustafa Muğlalı” adının silinmesini de anlıyoruz. Vanlılar için “tahrikkar” bulunan bu adın orada askeri kışlaya verilmiş olması yanlıştı…
Cihan Haber Ajansı’nın bayramın ilk günü Zaman Gazetesi’nde yer alan haberine göre, “Van’ın ardından Muğlalılar da Muğlalının adının verildiği iş hanı ve caddenin adının değiştirilmesini” istiyormuş…
Hangi Muğlalıya sordunuz? Hele bir sor bakalım ne yanıt alıyorsun!
Demokratik Üniversite Platformu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sunu da Kürt kökenli vatandaşların ‘rencide olmamaları’ için Muğlalı Paşa’nın adının Muğla’da verildiği yerlerden silinmesinin doğru olacağını söylemiş.
Prof. Dr. Mustafa Sunu Muğlalı mı?
 
xx      xx      xx
Beni asıl üzen dostum Vet. Hekim Necati Demirel’in sözleri oldu. Demirel için “Muğlalı mı?” diye soramam. O, “Muğla doğumlu olmasa da” en az benim kadar Muğlalı… Ama hala “duyguda” Muğlalı değil… Demirel dostumla Van için empati (duygudaşlık) yapabiliyorum, ama O, Muğla için benimle empati yapamıyor!
Aynı gazete, Demirel ile görüşmeyi şöyle vermiş:
“Muğla İnsan Hakları Kurulu eski Üyesi Vet. Hekim Necati Demirel isim değiştirme fikrinin 1992 yılında gündeme geldiğini söyledi. İşhanına adını koyan dönemin Muğla Belediye Başkanı Erman Şahin’e mektup yazdığını aktaran Demirel, ‘O dönemde ismin değiştirilmesi yönündeki talebim 1.5 ay tartışıldı. En son o zaman Cumhuriyet Gazetesi’nin başyazarı olan merhum İlhan Selçuk telefon açarak, tartışmanın iyi gittiğini, ama çok tehlikeli olduğunu söyledi. Bitirilmesini isteyerek, Genel Kurmay başkanlığının rahatsız olduğunu ifade etti. Bense buna itiraz ettim.’ şeklinde konuştu. Demirel, ‘Mustafa Muğlalı İşhanı iki halk arasında barışın kazanılması için büyük bir engel olur. Bu Muğla için bir ayıptır.’ diyerek tepki gösterdi.”
Rahmetli İlhan Selçuk sağ olsaydı, Demirel’in “Genel Kurmay başkanlığının rahatsız olduğunu ifade etti.” ifadesi Ergenekon davasında hakkında delil olarak kullanılabilirdi!..
Gazetenin muhabiri veya haberi yapan ajansın muhabiri keşke Erman Şahin ile de görüşüp, bu sözleri doğrulatsaydı!
Demirel’in talebini 1.5 ay kim, nerede tartışmış? Ben 1992’de de yazıyordum. Böyle bir tartışma olmuş olsa idi, öyle bir tartışırdım ki!!!
Beni asıl üzen, bu gün mezardan kalkıp bu konuda tek bir söz söyleyemeyecek birinin adının bu konuya karıştırılmış olması oldu…
 
xx      xx      xx
Demirel ile ortak dostumuz rahmetli İlhan Selçuk bu gün hayatta olsaydı, Muğlalı Paşa’nın adının Van’dan silinmesini tıpkı benim gibi olumlu karşılayabilirdi. Ama benim tanıdığım Selçuk, Muğlalı Paşa’nın adının memleketi Muğla’dan kazınmasının istenmesine “Ayıp ediyorsunuz” da derdi!
Dostum Demirel’e göre, adı değiştirilmezse, Mustafa Muğlalı İşhanı iki halk arasında barışın kazanılması için büyük bir engel olurmuş… Her şey bitti de bir engel tabela mı kaldı?!!
Demirel kardeşim barış (ki birileri istese, zorlasa da Türklerle Kürtler arasında savaş ta yok) konusunda “samimi” olabilse, benim gibi “empati” yapabilmiş olsaydı barışı bir tabelaya, hem de Muğlalının “hassasiyetine” indirgemezdi.
Böyle bir tartışma Muğlalıyı rahatsız eder.  Ki İlhan Selçuk ta Demirel kardeşime bunu demiş olabilir!!!
Aynı gazeteye göre, AK Parti’nin Muğla’daki yöneticileri de tabelanın değiştirilmesini istiyorlarmış.
Kendileri Muğla’da AK Parti’ye oy verenlere sormuşlar mı? Ben açıklamalarında aceleci davrandıklarını sanıyorum.
Yarın devam edelim.
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.